V Kovaškem muzeju v Kropi so v projektu sodelovali z novo postavitvijo stalne razstave kovaškega mojstra Joža Bertonclja.

O starih obrteh

S spletnim dogodkom in predstavitvami industrijske dediščine štirih gorenjskih krajev se je končal projekt Naša industrijska dediščina, naš ponos.

V projektu Naša industrijska dediščina, naš ponos je sodelovalo pet partnerjev, poleg vodilnega BSC, poslovno podpornega centra, Kranj, še Občina Bled, Muzeji radovljiške občine, Tržiški muzej in Gornjesavski muzej Jesenice. Ob zavedanju pomena ohranjanja industrijske kulture in tradicionalnih znanj so z različnimi projektnimi aktivnostmi poudarili in povezali štiri tradicionalne gorenjske obrti – vezenine, kovaštvo, čevljarstvo in graverstvo.

Na nedavnem zaključnem dogodku, ki so ga izvedli na spletu, so zainteresirani javnosti in strokovnim službam v strnjeni obliki predstavili zanimivo raziskovalno delo in nove zbirke v projektu sodelujočih muzejev.

Tako je bila predstavljena zbirka izdelkov podjetja Vezenine Bled, ki so na ogled na razstavi Vezenine Bled – Osem desetletij industrije čipk in vezenin v Domu krajanov Bohinjska Bela, in razstava del Joža Bertonclja Umetniški kovač iz Krope, ki je na ogled v Kovaškem muzeju v Kropi. S Tržičem je povezana razstava Zgodovina obuvanja s sodobno interpretacijo obutvene dediščine in predstavitvijo današnjih tržiških čevljarjev, z Jesenicami pa obnovljena industrijska dediščina Stare Save, ki bogati naše življenje in izboljšuje podobo kraja.

Gorenjska je bila v prejšnjem stoletju ena izmed najrazvitejših industrijskih pokrajin na področju današnje Slovenije. Po besedah vodje projekta Nine Zupan iz BSC Kranj so želeli prikazati promocijo industrijske kulture in ohranjanje tradicionalnih znanj z oživitvijo industrijske kulture. »Pripravljeni in izvedeni so bili štirje koncepti interpretacije industrijske dediščine – vezenine, kovaštvo, čevljarstvo in graverstvo. S projektnimi partnerji smo uspešno stkali čudovite zgodbe interpretacije industrijske dediščine.« V ohranjanju in oživljanju industrijske kulture pa vidijo tudi priložnost za razvoj regije.

»Razstava prikazuje zgodovino in delovanje Vezenin Bled od začetkov strojne izdelave vezenin in čipk leta 1924 do likvidacije podjetja leta 2004. Na ogled so izjemni izdelki, kot so najstarejše knjige vzorcev čipk, raznovrstni dekorativni tekstil in novejša oblačila iz čipke, vse pa so v Vezeninah izdelovali po zamislih domačih oblikovalcev,« je o razstavi o tovarni Vezenin Bled povedala Monika Rogelj iz Gorenjskega muzeja.

Dr. Petra Bole iz Muzejev radovljiške občine je predstavila novo stalno razstavo Mojster Joža Bertoncelj, ki so jo v okviru projekta postavili v Kovaškem muzeju v Kropi. »Bertoncljeve umetnine iz železa, bakra in medenine predstavljajo kulturno dediščino nacionalnega pomena in so pomembna zapuščina kroparske kovaške dediščine.«

O čevljarstvu je spregovoril dr. Bojan Knific iz Tržiškega muzeja. »Šuštarski praznik, ki ga je letos odnesla epidemija, smo v muzeju uvedli z odprtjem obutvene razstave v Galeriji Atrij in jo nadgradili z modno revijo. Na razstavi je bila skozi zgodbo Obujčka in Bosonogice ter ilustracij Anžeta Bizjaka predstavljena zgodovina obuvanja v svetu in na Slovenskem. Dopolnjevala so jo obuvala iz zbirke Tržiškega muzeja, tudi replike obuval, ki predstavljajo ključne spremembe v zgodovini obuvanja.«

V Gornjesavskem muzeju Jesenice so v projektu predstavili industrijsko dediščino Stare Save. »Obnovljenih je bilo 15 enot industrijske dediščine nekdanje železarne, z njimi se je popestril prikaz predelave železove rude do različnih jeklenih izdelkov,« je povedal dr. Marko Mugerli iz Gornjesavskega muzeja. »Za živahnejši utrip v naselju poskrbimo z dogodki, kot sta bila vseslovensko srečanje kovačev ter taljenje železove rude. Obiskovalci Stare Save so bili navdušeni nad prikazi kovanja, podkovanja konja, predstavitvijo vetrne peči in taljenja rude.«

Projekt sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Celotna vrednost projekta je dobrih 158 tisoč evrov, od tega je evropskih sredstev 103 tisoč evrov oziroma osemdeset odstotkov proračuna.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / ponedeljek, 19. julij 2021 / 07:55

Za šolo tudi državni denar

Po tem, ko se je gradnja nove Osnovne šole Frana Albrehta že zamaknila za kak mesec, se na Občini Kamnik te dni veselijo dveh dobrih novic – projekt bo finančno podprla država, pri koncu pa je tudi po...

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 16. marec 2021 / 19:03

»Napihalo« šest voznikov

Škofja Loka – Škofjeloški policisti so zadnji konec tedna poostrili nadzor nad alkoholom v prometu, med kontrolami na območju Škofje Loke in Železnikov pa so obravnavali šest vinjenih voznikov. Naj...

Mularija / torek, 16. marec 2021 / 19:01

Bijemo bitko z ekrani

V Zavodu Kres so lani začeli izvajati projekt Živi ŽIVO – ŽIvljenjske Veščine Odraščanja, preventivni program za preprečevanje digitalne zasvojenosti otrok in mladine ter dvig digitalnih kompetenc.

Kultura / torek, 16. marec 2021 / 18:57

Poziv pesnikom in pesnicam za pesmi o rekah

V Layerjevi hiši pripravljajo novo pesniško zbirko o rekah, ki bo izšla julija.

Kranj / torek, 16. marec 2021 / 18:54

V petek so pod Joštom znova reševali žabe

Kranj – V drugi letošnji akciji pod sv. Joštom je minuli petek zvečer okoli osemdeset prostovoljcev, med katerimi so prevladovale mlade družine z otroki, čez cesto varno preneslo več kot 1100 žab i...

Izleti GG / torek, 16. marec 2021 / 18:54

Pobeg iz realnosti

Z ogromnim nahrbtnikom na eni in smučkami na drugi rami stopim z nihalke in vase globoko potegnem svež oster zrak. Večeri se, z neba pa rahlo naletavajo drobne snežinke. Hitro si oprtam na...