Leto 2024 bo Maistrovo
V Medobčinskem muzeju Kamnik so se razveselili novice, da bo prihodnje leto posvečeno Rudolfu Maistru, generalu, pesniku, domoljubu …
Maistrovo leto bodo po napovedih ministrstva za obrambo zaznamovale številne prireditve in projekti, zaokrožila pa redna proslava na državni praznik, dan Rudolfa Maistra, s katerim se spominjamo prelomnega dogodka v slovenski zgodovini.
Kamnik – Vlada je Maistrovo leto razglasila na pobudo ministrstva za obrambo, ki ocenjuje, da bo to lahko še dodatno spodbudilo k oblikovanju novih programov in dejavnosti v zvezi z njegovo domoljubno, vojaško in pesniško dediščino ter pozitivno prispevalo k širjenju zavesti o izjemnih vrednotah in navdihujočem življenju. Pričakuje tudi, da bo prispevalo k promociji in ugledu Slovenske vojske in poklica vojaka.
Rudolf Maister se je rodil v Kamniku, kjer so njegov rojstni dan, 29. marec, izbrali za občinski praznik. Prihodnje leto bo 150. obletnica rojstva in 90. obletnica njegove smrti. Pokopan je v Mariboru, kjer je ob koncu prve svetovne vojne prevzel vojaško oblast ter v noči na 23. november 1918 s svojimi borci – prvo slovensko vojsko – razorožil nemško varnostno stražo, s čimer je omogočil, da so Maribor, Spodnja Štajerska in del Koroške ostali slovenski.
Maistrovo leto bodo po napovedih ministrstva zaznamovale številne prireditve in projekti, zaokrožila pa redna proslava na državni praznik, dan Rudolfa Maistra, s katerim se spominjamo prelomnega dogodka v slovenski zgodovini.
Alenka Juvan iz Medobčinskega muzeja Kamnik meni, da bi s programom morali vsakemu Slovencu, ne glede na starost in pripadnost, jasno povedati, kdo je bil Rudolf Maister - Vojanov. »Seveda je ta razglas vlade o Maistrovem letu 2024 najprej vesela novica. Ampak tudi njena prava odločitev, to smo Maistru pravzaprav Slovenci dolžni že lep čas, ki presega desetletja. Hkrati bo leto, posvečeno pomembnemu Kamničanu in Slovencu, priložnost za ustrezno osvetlitev, za jasen pogled na to veliko osebnost slovenske zgodovine, na Maistrovo pogumno, drzno dejanje – upor proti Avstro-Ogrski in prevzem oblasti v imenu nove Države Slovencev, Hrvatov in Srbov. Z njim je, kot zapiše dr. Bruno Hartman v svoji monografiji z naslovom Rudolf Maister, general in pesnik, Maister postavil vse na kocko: ali mu bo uspelo slovenskemu narodu in sebi v prid ali pa bo zgrmel v prepad, v smrt. Maistrovo leto je in bo, če smo še temeljitejši, priložnost in čas za resnično rehabilitacijo tega velikega moža (po drugi svetovni vojni je bil povsem odrinjen na rob, njegova dejanja pa omalovažujoče razvrednotena), ki je za svoj narod metaforično rečeno gore – dobesedno pa meje – premikal.«
V muzeju se že nekaj časa porajajo ideje za leto obletnic, saj bo prihodnje leto minilo tudi 120 let od izida prve Maistrove pesniške zbirke z naslovom Poezije in sto let od njegove razglasitve za častnega meščana Kamnika. Po mnenju Juvanove bi bilo skupaj z drugimi ustanovami smiselno oblikovati poseben programski odbor, tako za dogajanje v Kamniku kot na državni ravni.