Roman Žveglič predsednik zbornice
Novi predsednik sveta Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) je Roman Žveglič, ki je na ponovnem glasovanju dobil štiri glasove več kot njegov protikandidat Marjan Podobnik.
Kranj – Novoizvoljeni člani sveta KGZS, ki je najvišji organ zbornice, naj bi prejšnji teden na ponedeljkovi ustanovni seji izvolili vse organe zbornice – predsednika in dva podpredsednika, upravni in nadzorni odbor ter častno razsodišče in stalno arbitražo. Izvolili so vse organe z izjemo predsednika. Oba kandidata za to funkcijo – Marjan Podobnik in Roman Žveglič – sta namreč na volitvah, ki so jih izvedli kombinirano, v živo in prek spleta, dobila enako število (27) glasov, zato so glasovanje ponovili v torek, na ponovnem glasovanju pa je Žveglič dobil štiri glasove več kot Podobnik in tako postal v dosedanji 20-letni zgodovini zbornice njen četrti predsednik. Žveglič je podpredsednik Sindikata kmetov Slovenije, bil pa je že tudi predsednik sindikata in poslanec SLS.
Na ustanovni seji so za podpredsednika zbornice, ki bo zastopal interese druge volilne skupine, to je kmetijskih zadrug, kmetijskih podjetij in drugih pravnih oseb, izvolili Janeza Šimenca iz Župnije Kranjska Gora. V upravnem odboru bo Območno enoto Kranj zastopal Robert Golc, ki je med kmeti poznan tudi kot kmetijski svetovalec v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, član odbora pa je izmed strokovnjakov, katerih delo je povezano s kmetijstvom, postal tudi Rok Roblek, sicer župan preddvorske občine. V štiričlanski stalni arbitraži zbornice je tudi France Mervar iz Župnije Vodice. Novoizvoljeni organi zbornice so s svojim delom začeli včeraj, 2. novembra.
Kot je po izvolitvi dejal novi predsednik Roman Žveglič, čakajo zbornice pri prizadevanjih za izboljšanje položaja kmetijstva številne naloge. Tako bo treba dokončno uskladiti definicijo aktivnega kmeta in statusa družinskih kmetij, zagotavljati pogoje za kmetovanje malih kmetov, ki sami ne morejo učinkovito nastopati na trgu, okrepiti sodelovanje zbornice z nevladnimi kmetijskimi organizacijami in poslovnimi subjekti, izboljšati prenos znanja od strokovnih služb na kmetije, preveriti stanje na področju prireje in prodaje govejega mesa, ...