Šarec: odnos do občin je ponižujoč
Kamniški župan Marjan Šarec je zaradi vse bolj mačehovskega odnosa države do občin na svoje županske kolege iz vse Slovenije naslovil pismo, v katerem jih poziva k uporu, saj bodo – kot poudarja – v nasprotnem primeru župani le stečajni upravitelji svojih občin.
Na tiskovni konferenci ob protestnem shodu županov v državnem zboru je župan občine Bohinj Franc Kramar predlagal, da bi v občinah za en dan protestno zaprli vrtce. Skupnost občin je župane pozvala, naj se do predloga opredelijo. Župan občine Preddvor Miran Zadnikar pa meni, da bi župani svoj protest v zvezi z odnosom države do občin izrazili s kolektivnim odstopom. »Če bo šlo tako naprej, občine, vsaj manjše, ne bodo potrebovale županov, saj bodo kmalu vsa razpoložljiva proračunska sredstva zakonsko razporejena,« pravi Zadnikar.
Kamnik – Župan Marjan Šarec je kamniške svetnike v sredo seznanil z nezadovoljstvom nad Skupnostjo občin Slovenije (SOS), saj naj ne bi opravljala svoje funkcije, kot župani od nje pričakujejo. »Za nas se niso primerno zavzeli ne pri reorganizaciji nujne medicinske pomoči ne pri pogajanjih za povprečnino, ki so – po mojem mnenju – nezakonita, saj država z nižanjem povprečnin krši svoje lastne zakone,« je dejal.
Ker pa ne gre zgolj za vprašanje aktualne povprečnine, pač pa celoten odnos države do občin, ki prejemajo vedno nove zakonske obveze in vedno manj denarja za investicije, je Šarec pred dnevi po srečanju v državnem svetu in državnem zboru napisal odprto pismo in ga poslal vsem 212 županom po Sloveniji. »Sem pripadnik mlajše generacije županov, politikov, ki še nismo dolgo v politiki, a dovolj dolgo, da vidimo, da smer ni prava. V sredo sem bil blizu temu, da bi stopil za govornico in kaj povedal. Komu? Vladi, ki nas tako ali tako ignorira? Poslancem, ki morajo glasovati po navodilih stranke? Novinarjem, ki jih skoraj ni bilo? Ne, spoštovane županje in župani, povedal bi kaj nam samim oziroma našim stanovskim organizacijam. Mi bomo morali kaj storiti, da bo drugače. Sredino dogajanje je bilo, vsaj zame, ponižujoče. Kot organizirana čredica smo se podali na balkon državnega zbora, še sok in sendvič bi morali imeti v rokah, pa bi dajali vtis, da smo osnovnošolci na ekskurziji. Odnos vseh državnih institucij do nas je še bolj ponižujoč kot sama višina povprečnine, čeprav ta še zdaleč ne zadošča za naše preživetje. Mi smo neposredno izvoljeni na volitvah, z imeni in priimki, ne na podlagi kvot, računsko zapletenega proporcionalnega sistema in koalicijskih usklajevanj. Čas je, da tudi naša organizacija (če je kaj volje, seveda) ubere drugačno taktiko in se preneha pogajati za nekaj, kar nam po zakonu pripada,« je med drugim zapisal in poudaril, da mu ni do tega, da bi samo gledal umiranje na obroke in zraven »jamral« do bridkega konca ter da ne želi biti stečajni upravitelj.
Predsedstvo SOS je pozval, da nemudoma skliče odprto sejo, kjer bodo razpravljali o možnih ukrepih zoper sedanje stanje. »Vedno poudarjamo, da smo operativni, da znamo iskati rešitve, da znamo stopiti skupaj. Zdaj imamo priložnost, da to tudi udejanjimo. Ponavljam, ne gre zgolj za znesek povprečnine, gre za celosten odnos države do občin. Nihče nam ne bo ničesar dal, vse si bomo morali izboriti sami. Stopimo skupaj, pozabimo na naša razhajanja, kajti naši občanke in občani potrebujejo pokončne ljudi, ki znajo biti enotni in pogumni, ne pa kimavcev. Zato so nas izvolili, ker se ne sprašujemo, zakaj se nečesa ne da storiti, temveč, na kakšen način bomo storili.«
Nekaj županov bo Marjan Šarec na to temo gostil v sredo v prostorih Občine Kamnik.