Razstava lanskih nagrajencev
Včeraj so v Galeriji Prešernove hiše odprli tradicionalno razstavo Prešernovi nagrajenci 2009, posvečeno lanskim nagrajencem.
Letošnja razstava je že devetindvajseta po vrsti, od leta 1981 pa jih pripravlja muzejska svetovalka Beba Jenčič. Tokrat sta predstavljena oba dobitnika Prešernove nagrade, za življenjsko delo na področju gledališča in filma igralka Štefka Drolc in za ustvarjanje na raznih področjih likovne umetnosti slikar Zmago Jeraj, predstavljeni pa so tudi vsi nagrajenci Prešernovega sklada, skladatelj Nenad Firšt, igralec Marko Mandić, za gledališke vloge v zadnjih dveh letih, pisatelj Goran Vojnović, za roman Čefurji raus!, režiser Miran Zupanič za celovečerni dokumentarni film Otroci s Petrička, kipar Tobias Putrih, za umetniške dosežke, predstavljene v slovenskem paviljonu na 52. beneškem bienalu in za pregledno razstavo 1999-2007 z naslovom Quasi Random v New Yorku, in sopranistka Sabina Cvilak Damjanovič za dosežke na področju opernega petja.
»Tudi letos sem pri postavitvi razstave sodelovala s posameznimi nagrajenci, ki so za ta namen odstopili osebno gradivo, od originalnih partitur, fotografij, cedejev, dokumentov, na pomoč pa so priskočile tudi različne kulturne institucije od ljubljanske in mariborske Drame do Slovenskega gledališkega muzeja, podjetja Arsmedia in drugi,« je povedala Jenčičeva, ki je posameznemu nagrajencu namenila eno vitrino. Nekoliko obsežnejša je predstavitev Zmaga Jeraja, saj so na ogled štiri platna, v kletnem galerijskem prostoru pa so razstavljene tudi njegove fotografije iz knjige z naslovom Si videl?, pred več kot tridesetimi leti njegovega skupnega dela s pokojnim pesnikom Danetom Zajcem in oblikovalcem Janezom Suhadolcem, v preteklosti obema tudi nagrajencema … Zagotovo bo zanimiva tudi skulptura Tobiasa Putriha, ki že več let živi v Bostonu, pred dnevi pa je bilo eno od njegovih del prodano za kar 65 tisoč evrov. Obiskovalci si lahko ogledajo tudi film Otroci s Petrička.
»Naj dodam, da bo te dni nekoliko obogatena tudi Prešernova spominska zbirka, saj smo na ogled postavili portret pesnikovega sodobnika dr. Janeza Bleiweisa, ki ga je naslikal slikar Ivan Franke, ter nekaterih njegovih odlikovanj. Kar petindvajset eksponatov nam je novembra lani doniral Andrej Bleiweis iz Ljubljane,« je še dodala Beba Jenčič.