Domovi bodo dražji od marca
Domovi za ostarele bodo po sklepu ministrstva lahko podražili svoje storitve, vendar zaradi zapletenega postopka šele prihodnji mesec.
Kranj – Po pravilniku o metodologiji določanja cena, ki ga je izdalo ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, lahko socialni zavodi (domovi za ostarele) storitve podražijo do šest odstotkov. Standard za oblikovanje cen so v domovih prejeli zadnji januarski delovni dan, zato procedura izračuna novih cen še ni bila opravljena. Vodstva domov bodo izračunala nove cene, te morajo potrditi sveti zavodov, nato še pristojno ministrstvo, zato bo nova cena uveljavljena z marcem.
»Gre le za letno uskladitev cen, glede na rast življenjskih stroškov,« pojasnjuje Boris Koprivnikar, predsednik upravnega odbora Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, in nadaljuje: »Ugotavljamo pa, da so domovi lani povprečno obračunavali za pet odstotkov nižjo ceno, kot bi jo lahko po metodologiji ministrstva. Zavedamo se namreč, da stanovalci težko plačujejo storitve, po drugi strani pa niti maksimalna cena ne bi pokrila vseh stroškov.« Povprečna osnovna oskrba v javnih socialnih zavodih danes znaša 16 evrov na dan, povprečna cena pa 21 evrov (pri zasebnikih s koncesijo okoli 30 evrov), vsi pa delujejo pod pritiski nizkih cen.
Tudi zato se domovi za ostarele po vsej Sloveniji odrekli investicijam, opravljajo le nujna vzdrževalna dela, pa vendar je vse več stanovalcev, ki ne morejo sami plačevati stroškov, breme prevzemajo sorodniki in lokalne skupnosti. »Podražitev je nujna, cene popravljamo zgolj za nazaj, sedanja nam ne pokriva stroškov,« pravi Zvonka Hočevar Šajatovič, direktorica Dom upokojencev Kranj, kjer je osnovna cena oskrbe 16,66 evra na dan.
»Višje cene se bodo poznale marca, vendar le na račun rasti življenjskih stroškov. Okvirno računam, da bodo cene višje za nekaj odstotkov, ne pa za najvišji možni znesek,« pravi Sonja Resman, direktorica Doma dr. Janka Benedika iz Radovljice. »Izračunov še nimamo pripravljenih, saj je bilo v nekaj dneh še premalo časa, vendar podražitev zagotovo bo. Naša sedanja cena je med najnižjimi na Gorenjskem, to je 15,28 evrov na dan,« pa pojasnjuje Silva Košnjek, direktorica Centra slepih in slabovidnih Škofja Loka.
Domovi za ostarele so tudi na Gorenjskem na meji rentabilnosti. »To je logično, saj dobičkov ni pričakovati« pravi Koprivnikar, vendar: »Zmanjkuje pa denarja za investicije, za investicijsko vzdrževanje, izobraževanje. Tako na dolgi rok ne bo šlo, saj razvoja mreže domov ne smejo plačevati le upokojenci skozi višje cene v zasebnih domovih s koncesijo. Javni domovi bodo čez čas le še za podreti. Tako je že v Idriji.« Tudi zato v skupnosti zavodov podpirajo predloge po dodatnih virih financiranja oskrbe domov (zavarovalnice). Najpomembnejši napredek v zadnjih letih na področju institucionalnega varstva starejših je sicer bistveno povečanje kapacitet, predvsem na račun podeljenih koncesij, današnje kapacitete pa presegajo 18 tisoč mest v domovih za starejše ali za dobrih pet odstotkov starejših od 65 let.