Mateja se bo rada spominjala let, ko so se ji ob igranju namiznega tenisa uresničile otroške želje. / Foto: Tina Dokl

Zaključila je uspešno kariero

Paraolimpijka iz Praprotnega v Selški dolini Mateja Pintar je na konferenci Sporto v Portorožu minuli teden naznanila, da končuje svojo športno pot, na kateri je doživljala številne uspehe, vrhunca pa sta bili zlata olimpijska medalja v namiznem tenisu v Atenah in bronasta v Pekingu.

Praprotno – Več kot desetletje je Mateja Pintar preživljala na treningih in tekmovanjih v namiznem tenisu, po olimpijskih igrah v Londonu pred tremi leti pa se športu ni več veliko posvečala. Že pred časom je začela razmišljati o koncu kariere, svojo odločitev pa je uradno sporočila prejšnji teden na konferenci Sporto v Portorožu.

Gotovo se je bilo težko odločiti, da prenehate tekmovalno kariero, čeprav na tekmovanjih že nekaj časa ne sodelujete več?

»Namiznega tenisa nisem igrala, odkar sem bila na olimpijskih igrah v Londonu, in mislim, da ga nekaj časa tudi še ne bom. Sem pač takšna, da ko se nečesa lotim, želim to početi res z vsem srcem in se temu popolnoma posvečati. Tudi pri namiznem tenisu je bilo tako in za zdaj si še ne predstavljam, da bi ga igrala kar tako, za zabavo. Vzrok, da zadnja tri leta nisem več trenirala, je bila poškodba, pa tudi finančna situacija v športu invalidov, ki bi nam omogočala treniranje in nastopanje, še daleč ni taka, kot bi želeli. Poleg tega je poškodovana tudi moja dolgoletna soigralka Andreja Dolinar in praktično ni več slovenske ženske reprezentance. Tako se mi je zdel sedaj pravi trenutek, da zaključim svojo športno zgodbo in poiščem nove izzive, ki se jim bom lahko posvetila z vso energijo.«

V enajstih letih vrhunske kariere ste dosegli kar nekaj odličnih rezultatov. Gotovo ste najbolj ponosni na olimpijski medalji?

»Zagotovo sta olimpijski medalji, tako zlata v Atenah kot bronasta v Pekingu, zame najpomembnejša dosežka v življenju. Rada se spominjam tudi naslova evropskih prvakinj, ko sva z Andrejo zmagali pred domačimi navijači v Kranjski Gori, kar je bilo res nekaj posebnega. Veliko mi pomeni tudi nagrada za najboljšo evropsko igralko na vozičku pa tudi številna druga priznanja.«

Boste pogrešali tekmovanja?

»Ker že tri leta ne nastopam več, se mi zdi, da sedaj posebnega šoka ne bo. Veliko teže je bilo na začetku, ko sem treninge in tekme res pogrešala. Bolj kot namizni tenis pogrešam potovanja in prijatelje, ki sem jih spoznala v tem času.«

Vam je bilo kdaj žal, da ste izbrali vrhunski šport?

»Nikoli, s športom sem preživela enajst lepih let, nabrala sem si veliko izkušenj in uresničila otroške sanje. Zato mi za nič ni žal, leta s športom so bila super. Kljub vsemu pa lahko rečem, da mi tudi sedaj, ko se je to zaključilo, ni žal.«

Gotovo ste si že zastavili nove cilje?

»Trenutno je moj prvi cilj, da dokončam magistrsko nalogo iz prevajalstva na Filozofski fakulteti, kar sem zadnja leta zaradi športa in nato zdravljena poškodbe nekoliko opustila. Delam kot prevajalka, sodelujem pa tudi v nekaterih drugih projektih in časa je do sedaj kar malce zmanjkovalo. Gotovo pa bo prišel tudi čas za družino in otroke.«

Ker ste od malega športnica, na šport ne boste čisto pozabili?

»Seveda ne, lani sem si priskrbela ročno kolo. Vendar je to zgolj za rekreacijo in da sem na zraku. Včasih se mi pridružijo tudi oče ali mami in fant.«

Od študijskih let naprej živite v Ljubljani. Se pogosto vračate domov?

»Ravno pogosto ne, navadno pridem konec tedna ali ob različnih posebnih priložnostih. Za dlje pa bolj poredko, saj imam večino časa precej natrpan urnik.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / torek, 28. junij 2022 / 18:24

Razstava ročnih del odmevala

V Besnici sta svoja ročna dela razstavljali sestri Marija Šolar in Ivanka Leben, tradicionalno pa so počastili tudi dan državnosti.

Objavljeno na isti dan


Splošno / / 07:00

Fit tudi v tretjem življenjskem obdobju

Staranje je neizogiben biološki proces, ki doleti vsakogar. Mnogi so mnenja, da je v starosti za gibanje prepozno. Nikoli ni prepozno, za šport in rekreacijo to drži kot pribito. Vsak človek se mora z...

Splošno / / 07:00

Kserostomija - suha usta

Kserostomija je strokovno ime za suha usta (grško: xeros - suh, stoma - usta) in stanje, ko bolniki nimajo dovolj sline. Lahko je prehodna ali trajna. Nastane zaradi zmanjšanega ali popolnega prenehan...

Splošno / / 07:00

Župan v šolskih klopeh

Šolskega parlamenta se je udeležil tudi jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger.

Splošno / / 07:00

Z Rozo za kulturni praznik

Osnovno šolo Koroška Bela je obiskal Andrej Rozman - Roza. Učenci pa so pripravili Tv-dnevnik z novicami iz Prešernovih časov.

Splošno / / 07:00

Okolje gradi mostove

Dijaki jeseniške gimnazije že tretje leto sodelujejo v mednarodnem projektu Okolje gradi mostove. V njem se skupaj z nemškimi partnerji iz kraja Bad Bergzabern seznanjajo z okoljevarstveno proble...