Ob koncu tedna praznika
Konec tedna, 31. oktobra in 1. novembra, praznujemo državna praznika: dan reformacije in dan spomina na mrtve.
Kranj – Dan reformacije je verski praznik v spomin na 31. oktober 1517, ko je nemški duhovnik Martin Luther na vrata cerkve v Wittenbergu pribil liste s 95 tezami, v katerih je zahteval prenovo Cerkve. Njegova zahteva, da naj vsak vernik sam bere Sveto pismo v svojem maternem jeziku, je na območju današnje Slovenije pomembno vplivala na razvoj književnosti s Primožem Trubarjem, ki je leta 1550 izdal prvo slovensko knjigo, Katekizem, dodal ji je tudi Abecednik. V prepričanju, da je reformacija pomembno prispevala h kulturnemu razvoju Slovencev, je bila sprejeta odločitev, da je dan reformacije tudi slovenski državni praznik. Praznujemo ga od leta 1992.
Dan vseh svetih je katoliški praznik, ki ga praznujejo povsod po svetu, v čast in spomin vseh svetnikov. V Sloveniji je 1. november postal državni praznik in se zdaj uradno imenuje dan spomina na mrtve. Na ta dan obiskujemo grobove in se s cvetjem ter prižiganjem sveč poklonimo umrlim.
Oba državna praznika sta tudi dela prosta dneva, letos sta prosta že zato, ker sta padla na soboto in nedeljo. Letos pa ju zaradi epidemioloških razmer tudi praznujemo drugače. Proslav ob dnevu reformacije ne bo, razen na spletu, na pokopališčih za 1. november ne bo skupnih obredov, obiske grobov pa bo razredčila tudi omejitev gibanja med občinami. Občinski štabi Civilne zaščite priporočajo, naj se ljudje na pokopališče odpravijo v dneh in urah, ko se pričakuje manj gneče.