Planinci nove generacije
Ljubitelji gora smo letos opazili znaten porast števila planincev. Številni moji znanci, ki nikdar doslej niso hodili, kaj šele v gore, so mi pošiljali posnetke z najvišjih domačih pa tudi tujih vrhov. Tudi Slovensko planinsko pot jih je prehodilo nekaj, tudi takih, ki še pred kakšnim letom niso vedeli, da obstaja.
Vse se je začelo spomladi z epidemijo koronavirusa, ki je mnogim spremenila način mišljenja in življenja, jih približala naravi in namesto druženja, ki je bilo takrat prepovedano, so si izbrali gibanje.
Občutek s terena dopolnjujejo tudi podatki in ugotovitve Planinske zveze Slovenije. Naše gore je letos obiskalo več Slovencev kot leta poprej. Seveda je to pohvalno. Več ljudi bo za svoj prosti čas izbralo gibanje in obisk gora, bolj zdravi bomo kot narod in povečana priljubljenost planinstva bo verjetno pripomogla tudi h kakšni obnovljeni koči in planinski poti več.
A vsaka stvar ima dve plati. Na Planinski zvezi Slovenije opažajo, da je bilo v planinskih kočah več enodnevnih gostov, v kočah in na splošno v gorah in hribih je bilo veliko število oseb, ki sicer ne zahajajo v planinski svet, in opazno je bilo nekoliko večje trošenje za pijačo in hrano v planinskih kočah. S finančnega vidika so planinska društva s tem zagotovo razveselili, a gostje v planinskih kočah postajajo vedno bolj zahtevni in kažejo nerazumevanje za posebnosti gorskega sveta in imajo posledično drugačna pričakovanja glede ponudbe v kočah – niso dovolj več le jota, ričet in vroč čaj, ampak se planinski domovi zaradi pričakovanj obiskovalcev spreminjajo v navadne gostilne, na kakršne so planinci te nove generacije, kot kaže, navajeni v dolini.
Da gre res za novo generacijo planincev, dokazuje še ena ugotovitev krovne planinske organizacije. Planinci, ki so letos začeli zahajati v gore, so bili vidno slabše opremljeni ali pa niso znali opreme pravilno uporabljati, kar se je odražalo tudi v večjem številu nesreč, katerih vzrok je nepoznavanja terena, pomanjkanje izkušenj in preseganje lastnih zmožnosti.
In še ena letošnja posebnost. Zaradi »novih gostov« – kot so številne letošnje planince poimenovali v planinskih kočah –, ki povečini ne poznajo etike obnašanja v gorah, je bilo bistveno več odpadkov v kočah in v določenih predelih tudi ob poteh. To pa je skrb vzbujajoče, in kot kaže, bo potrebnega še veliko dela, da se planinci nove generacije ozavestijo glede odnosa do narave, opreme za varno hojo in pričakovanj ponudbe v kočah.
Nič ni narobe, če kdo na novo najde ljubezen do gora, še celo pohvalno je; narobe je le to, če se ne zaveda, da gre za svet, kjer dolinska pravila ne veljajo.
Jakub Wojciechowski