Določili komunalni prispevek
Občinski svetniki v Preddvoru so opravili prvo branje odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč v občini, ki je osnova za odmero komunalnega prispevka.
Preddvor – S sprejemanjem odloka so pohiteli, ker bo občina v kratkem začela izdajati odločbe o priključitvi na novo zgrajeno kanalizacijsko omrežje. Še pred drugim branjem pa mora biti sprejet občinski prostorski načrt, tega naj bi predvidoma sprejeli ob koncu septembra. Z odlokom bo določen komunalni prispevek za celotno komunalno opremo (ceste, vodovod, kanalizacija, ravnanje z odpadki, javne površine), ki ga je dolžan plačati vsak, ki na novo gradi. Imetniki že obstoječih hiš, ki se bodo priključevali na novo zgrajeno kanalizacijsko omrežje, pa bodo plačali zgolj ta del. Skupni stroški komunalne opreme se izračunajo glede na stroške projektiranja in gradnje, obračunski stroški pa se določijo tako, da se od skupnih odštejejo morebitni drugi viri financiranja teh investicij. Skupni stroški komunalne opreme v občini Preddvor znašajo 29 milijonov, obračunski pa 24 milijonov evrov. Slednji so v programu opremljanja preračunani na kvadratni meter parcele in kvadratni meter neto tlorisne površine, pri neto površinah pa je predpisan tudi faktor dejavnosti. Ta je za stanovanjske hiše 1, za počitniške hiše 1,3, za stanovanjske stavbe za druge posebne družbene skupine (na primer dom upokojencev) pa 0,7. Znesek komunalnega prispevka se nato izračuna po posebni formuli. Lastnikom obstoječih stavb, ki bodo plačali komunalni prispevek za priključitev na kanalizacijo, se bo priznalo minula vlaganja v lastne individualne sisteme v višini 25 odstotkov. Odlok predvideva tudi oprostitve komunalnega prispevka: ta se ne plača za gradnjo objektov gospodarske javne infrastrukture, za gradnjo stavb v lasti občine, delno pa se plačila oprosti tudi za gradnjo nestanovanjskih kmetijskih stavb.
V gradivu, ki so ga obravnavali svetniki, so izračunani primeri komunalnega prispevka za stanovanjsko stavbo, počitniško hišo in gospodarsko poslopje. Veljali bodo enotni za vso občino, po dosedanji ureditvi so namreč razdeljeni v tri skupine glede na strnjenost naselja, posebej pa so bile obravnavane tudi počitniške hišice. Izračunani pa so tudi primeri komunalnega prispevka, ki ga bodo plačevali tisti, ki se bodo priključili na kanalizacijsko omrežje. Ponujeni so izračuni za štiri obstoječe stanovanjske hiše na območju Preddvora in tri počitniške hiše v Novi vasi. Tako bi denimo za stanovanjsko hišo s 155 kvadratnimi metri zemljišča pod stavbo in 367 kvadratnimi metri neto tlorisne površine komunalni prispevek znašal 1802 evra, za hišo s 107 kvadratnimi metri pod stavbo in 246 kvadratnimi metri tlorisne površine 1213 evrov, za 98 kvadratnimi metri pod stavbo in 172 kvadratnimi metri tlorisa 1183 in za hišo z 82 kvadratnimi metri zemljišča in 110 kvadratnimi metri tlorisne površine 803 evre, povsod z upoštevanjem preteklih vlaganj v višini 25 odstotkov vrednosti komunalnega prispevka. Pri počitniških hišah se slednji ne upošteva. Tako bi bilo za počitniško hišo na 56 kvadratnih metrih in s 123 kvadratnimi metri tlorisa treba plačati 1023 evrov, za takšno na 54 kvadratnih metrih in s tlorisom 106 kvadratnih metrov 890 in za tretjo na 31 kvadratnih metrih in tlorisno površino 63 kvadratnih metrov 528 evrov.