Nad virus z aplikacijo že v avgustu

V minulih dneh je bila vsak dan po kakšna okužba z novim koronavirusom zaznana tudi na Gorenjskem. Mobilna aplikacija #OstaniZdrav naj bi bila v prostovoljni uporabi že sredi avgusta.

Ljubljana – Po zadnjih podatkih (včeraj do zaključka časopisne redakcije) so od začetka tedna potrdili posamezne okužbe z novim koronavirusom tudi v naši bližini; po eno na Jesenicah, v Železnikih, Šenčurju, Škofji Loki, Kamniku in Komendi. V ponedeljek in torek smo imeli po 14 potrjenih novih okužb na dan. V sredo so opravili 879 testov na koronavirus in potrdili 24 primerov okužb. Hospitaliziranih je 22 bolnikov z boleznijo covid-19, od tega jih pet po­trebuje intenzivno nego. Do četrtka je pri nas zaradi te bolezni umrlo 118 oseb.

Več okužb zaznavajo tudi znotraj delovnih organizacij. Kot je na včerajšnji novinarski konferenci opozorila namestnica vladnega govorca Špela Horjak, kar polovica novih primerov okužb prihaja iz delovnih organizacij.

Na vladni novinarski konferenci so predstavili aplikacijo za obveščanje o stikih z okuženimi, ki jo za slovensko vlado prilagaja podjetje RSteam in se bo imenovala #OstaniZdrav. Kot je povedal državni sekretar na ministrstvu za javno upravo mag. Peter Geršak, naj bi aplikacija zaživela v sredini oziroma drugi polovici avgusta, vsak uporabnik pametnega telefona jo bo lahko prostovoljno prenesel iz trgovin z aplikacijami, ki jih ponujata Google in Apple. Zagotovil je, da ne bodo beležili ne lokacije ne imena uporabnika, vsa komunikacija oziroma izmenjava podatkov o izpostavljenosti okužbi bo potekala s pomočjo naključnih kod, ki se bodo po določenem času izbrisale. Ko bo aplikacija na voljo, bo zaživel tudi tehnološki podporni center na portalu gov.si, ki bo uporabnikom na voljo za vsa vprašanja v zvezi z aplikacijo, je zagotovil Geršak. Ni pa še povsem jasno, koliko ljudi bi moralo uporabljati aplikacijo, da bi bili zaznani učinki na zmanjšanje števila okužb. Kot je pojasnil Geršak, je po eni od projekcij ta odstotek nad šestdeset, po drugi pa naj bi bil učinek viden že, če bi aplikacijo uporabljalo 14 odstotkov ljudi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / / 07:00

Za novo gripo zbolel še moški

Za ženskama, ki sta se vrnili iz Amerike, je za novo gripo zbolel še moški, ki se je v Slovenijo vrnil iz Francije. Ustrezna higiena je najboljša preventiva pred širjenjem okužbe, opozarjajo na Inštit...

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 30. junij 2009 / 07:00

Slabo prezračevanje v predoru

V Darsu priznavajo, da bo treba v osemnajst let starem predoru Karavanke izboljšati ventilacijski sistem, ker sedanji ne zadošča najnovejšim predpisom.

Radovljica / torek, 30. junij 2009 / 07:00

Za PUM še vedno ni denarja

Program, v katerega se vključujejo mladi, ki bi bili sicer prepuščeni ulici, zaradi birokratskih zapletov ostaja brez sredstev.

Kranj / torek, 30. junij 2009 / 07:00

Kongres Mednarodne zveze Glasbene mladine

Kranj - Ob 40-letnici delovanja Glasbena mladina Slovenije v Kranju gosti srečanje več kot 60 delegatov, predstavnikov nacionalnih Glasbenih mladin z vsega sveta. Poleg kongresa,...

Gorenjska / torek, 30. junij 2009 / 07:00

Selitev v novo pediatrično kliniko

Ljubljana - Pediatrična klinika v Ljubljani je v soboto začela sprejemati paciente v novi stavbi na Bohoričevi 20, poleg urgence. Včeraj je na novi lokaciji že začela delovati ve...

Prosti čas / torek, 30. junij 2009 / 07:00

Romantični desert z Rdečim Mickom

Simply Red so spet pustili močan vtis na vseh uživačih, ki so vedeli, po kaj so prišli v Tivoli.