Pravo poletje šele avgusta
»Vročinskega vala, kot kaže, do konca julija ne bomo dočakali,« pravi meteorolog Branko Gregorčič.
Kranj – Čeprav letošnje poletje še ni prineslo izrazite oziroma dolgotrajne vročine, pa po navedbah meteorologa Branka Gregorčiča v resnici ni prav nič hladno, če ga primerjamo s klimatološkim obdobjem 1981–2010. »Res pa je, da je bila sredina tega meseca, gre za obdobje med 11. in 19. julijem, razmeroma hladna. Značilnost zadnjega meseca so temperaturna nihanja s periodo štiri do pet dni. Vremenske fronte namreč redno prehajajo Slovenijo, vedno znova prinesejo dež in ohladijo ozračje, vendar so srednje dnevne temperature 30-dnevnega obdobja zelo blizu dolgoletnega povprečja,« je povedal.
Razlog za tak potek vremena je v pogostih prodorih razmeroma hladnega in vlažnega atlantskega zraka proti srednji Evropi in Alpam. Hkrati pa vroč zrak iznad severne Afrike doseže le Iberski polotok, ne pa tudi severnega Sredozemlja, kot je bil to v preteklih letih dokaj pogost pojav, je pojasnil. »Dobra stran takega vremena je, da doslej ni bilo niti suše niti močnejših neurij.«
Pogled na graf poteka temperatur v Kranju nam sicer pove, da smo imeli tri dni s temperaturo nad 30 stopinj Celzija že v juniju in še tri dni v prvi polovici julija. »To je kar skladno s klimatskimi vrednostmi. Ker so bila zadnja poletja izstopajoče pretopla, je bilo hladneje kot letos nazadnje julija 2014,« je razložil Gregorčič.
Kot je napovedal, bodo temperature v tem tednu višje kot v minulem in povečini blizu ali malo nad povprečjem. Pričakujemo lahko tudi nekaj več neviht. »Vročinskega vala, kot kaže, do konca julija ne bomo dočakali. Možnost stopnjevanja vročine se nakazuje v začetku avgusta. Vroč afriški zrak bo predvidoma najprej zajel zahodni del Evrope, možno pa je, da bo z nekajdnevnim zamikom dosegel tudi srednjo Evropo in Alpe. Ker pa napovedi za več kot deset dni vnaprej žal niso zelo zanesljive, bomo morali še počakati na novejše izračune meteoroloških modelov.«
Temperatura Blejskega jezera se sicer ta mesec večinoma giba med 22 in 23 stopinjami, kar je po besedah Gregorčiča dokaj normalno za ta čas. »Bohinjsko jezero je hladnejše, ima od 19 do 20 stopinj, saj je precej bolj pretočno in se občutneje segreje le ob daljšem vročem in sušnem obdobju, ki pa ga letos še ni bilo.« Temperatura morja ob slovenski obali je konec junija dosegla že 28 stopinj, v juliju pa je ob vsaki burji padla na okoli 20 stopinj. Trenutno je z okoli 24 stopinjami malenkost pod povprečjem za ta čas, a Gregorčič pričakuje, da se bo predvidoma že v prvi polovici tega tedna približala normalnim vrednostim.