Najmanj vzorno živijo na Jesenicah
V Sloveniji so bile lani v povprečju pravnomočno obsojene 2,4 osebe na tisoč prebivalcev. Na Gorenjskem so imeli v letu 2018 največji delež obsojenih prebivalcev na Jesenicah.
Kranj – V Sloveniji je bilo lani po podatkih republiškega statističnega urada obsojenih 6036 polnoletnih, 220 mladoletnih in 37 pravnih oseb. V povprečju so bile pravnomočno obsojene 2,4 osebe na tisoč prebivalcev, v jugovzhodni Sloveniji je bilo to povprečje najvišje, kar 4,3 osebe na tisoč prebivalcev, v goriški statistični regiji pa najnižje, in sicer 1,4. Med občinami so največje število obsojenih oseb na tisoč prebivalcev v lanskem letu zabeležili v občinah Škocjan (8,7 osebe), Kočevje (8,2 osebe) in Črnomelj (6,1 osebe).
Podatke o številu obsojenih v lanskem letu smo poskušali pridobiti tudi za gorenjsko regijo in občine, vendar so nam s statističnega urada sporočili, da še niso na voljo, njihovo objavo pa načrtujejo šele v avgustu. Iz podatkov za leto 2018 pa je razvidno, da sta bili na Gorenjskem obsojeni dve osebi na tisoč prebivalcev, medtem ko je bilo slovensko povprečje 3,1 osebe na tisoč prebivalcev. Skupno je bilo predlani na Gorenjskem obsojenih 398 polnoletnih in mladoletnih oseb, v Sloveniji pa 6324. Največ obsojenih na tisoč prebivalcev so imeli na Jesenicah (3,2 osebe), v Gorjah (2,5 osebe) in Kranju (2,4 osebe), najbolj vzorni pa so bili občani Žirov in Bleda (0,8 osebe) ter Cerkelj in Železnikov (0,9 osebe). Ob tem pripominjamo, da podatki za občine Jezersko, Preddvor in Komendo niso javni in so označeni kot statistično zaupni.
Med lani obsojenimi polnoletnimi osebami na ravni države jih je imelo šestdeset odstotkov doseženo poklicno ali srednješolsko izobrazbo, skoraj tretjina pa osnovnošolsko. Obsojene polnoletne osebe z najvišjo doseženo srednjo stopnjo izobrazbe so bile lani v polovici primerov obsojene zaradi tatvine, goljufije, ponarejanja listin, velike tatvine, grožnje, lahke telesne poškodbe in preprodaje prepovedanih drog. Pri terciarno izobraženih polnoletnih obsojencih je seznam najpogostejših kaznivih dejanj nekoliko drugačen. V polovici primerov so bile te osebe obsojene zaradi ponarejanja listin, prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države, goljufije, povzročitve prometne nesreče iz malomarnosti, nevarne vožnje v cestnem prometu, grožnje, tatvine, preprodaje prepovedanih drog in kršitve temeljnih pravic delavcev.