V Sloveniji je bilo lani obsojenih 6036 polnoletnih oseb in 220 mladoletnih. / Foto: Tina Dokl

Najmanj vzorno živijo na Jesenicah

V Sloveniji so bile lani v povprečju pravnomočno obsojene 2,4 osebe na tisoč prebivalcev. Na Gorenjskem so imeli v letu 2018 največji delež obsojenih prebivalcev na Jesenicah.

Kranj – V Sloveniji je bilo lani po podatkih republiškega statističnega urada obsojenih 6036 polnoletnih, 220 mladoletnih in 37 pravnih oseb. V povprečju so bile pravnomočno obsojene 2,4 osebe na tisoč prebivalcev, v jugovzhodni Sloveniji je bilo to povprečje najvišje, kar 4,3 osebe na tisoč prebivalcev, v goriški statistični regiji pa najnižje, in sicer 1,4. Med občinami so največje število obsojenih oseb na tisoč prebivalcev v lanskem letu zabeležili v občinah Škocjan (8,7 osebe), Kočevje (8,2 osebe) in Črnomelj (6,1 osebe).

Podatke o številu obsojenih v lanskem letu smo poskušali pridobiti tudi za gorenjsko regijo in občine, vendar so nam s statističnega urada sporočili, da še niso na voljo, njihovo objavo pa načrtujejo šele v avgustu. Iz podatkov za leto 2018 pa je razvidno, da sta bili na Gorenjskem obsojeni dve osebi na tisoč prebivalcev, medtem ko je bilo slovensko povprečje 3,1 osebe na tisoč prebivalcev. Skupno je bilo predlani na Gorenjskem obsojenih 398 polnoletnih in mladoletnih oseb, v Sloveniji pa 6324. Največ obsojenih na tisoč prebivalcev so imeli na Jesenicah (3,2 osebe), v Gorjah (2,5 osebe) in Kranju (2,4 osebe), najbolj vzorni pa so bili občani Žirov in Bleda (0,8 osebe) ter Cerkelj in Železnikov (0,9 osebe). Ob tem pripominjamo, da podatki za občine Jezersko, Preddvor in Komendo niso javni in so označeni kot statistično zaupni.

Med lani obsojenimi polnoletnimi osebami na ravni države jih je imelo šestdeset odstotkov doseženo poklicno ali srednješolsko izobrazbo, skoraj tretjina pa osnovnošolsko. Obsojene polnoletne osebe z najvišjo doseženo srednjo stopnjo izobrazbe so bile lani v polovici primerov obsojene zaradi tatvine, goljufije, ponarejanja listin, velike tatvine, grožnje, lahke telesne poškodbe in preprodaje prepovedanih drog. Pri terciarno izobraženih polnoletnih obsojencih je seznam najpogostejših kaznivih dejanj nekoliko drugačen. V polovici primerov so bile te osebe obsojene zaradi ponarejanja listin, prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države, goljufije, povzročitve prometne nesreče iz malomarnosti, nevarne vožnje v cestnem prometu, grožnje, tatvine, preprodaje prepovedanih drog in kršitve temeljnih pravic delavcev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 18. maj 2015 / 10:44

Novi informativni tabli

Kranj – Pred obema vhodoma v Prešernov gaj je Mestna občina Kranj postavila informativni tabli, veliki osemdeset krat dvesto centimetrov. Na njiju so narisani zemljevid gaja z označenimi obeležji,...

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

V deželo pomaranč

Obisk Andaluzije (Andalucie), najjužnejše španske pokrajine, bi lahko poimenoval tudi (H)ola, ole in drugo govoričenje iz telenovel.

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Z balonom pod nebo

Posebne vrste avantura je polet s toplozračnim balonom, velikansko napihljivo pošastjo, ki v košaro sprejme tudi "običajne" potnike, željne adrenalina ...

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Besede

Rada imam besede. Z njimi se igram, jih sestavljam, črtam in premetavam sem in tja. Imam jih za svoje zaveznice, pogosto pa mi prav njihova uporaba prinese tudi težave.

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Čarobna moč pravljic

Ko je Rdeča kapica prišla v gozd, je srečala volka. Ni vedela, kakšna hudobna žival je, in zato se ga ni nič ustrašila. "Dober dan, Rdeča kapica," ji je rekel volk. "Dober dan, volk," je odgovorila de...

Splošno / nedelja, 6. april 2008 / 07:00

Vzgoja malega potrošnika

Otroci nas opazujejo in oponašajo, zato se vprašajmo, kako se obnašamo kot kupci. Nakupujemo impulzivno ali načrtujemo nakupe?