Dovoljeno zbiranje do petsto oseb
Vlada je na zadnji seji sprostila še nekaj ukrepov po epidemiji covida-19. Znova bodo dovoljeni prevoz potnikov tudi v mednarodnem cestnem in železniškem prometu, zbiranje do petsto oseb na javnih krajih, prisotnost gledalcev na športnih prireditvah in organiziranje mednarodnih športnih tekmovanj. Valiconova zadnja javnomnenjska raziskava pa je pokazala, da se druženje vrača, a je še daleč od časov pred epidemijo.
V sredo, 10. junija, so v Sloveniji na novi koronavirus testirali 758 oseb, nove okužbe niso potrdili.
Ljubljana – Vlada je na seji v četrtek, 11. junija, z novim odlokom sprostila izvajanje javnega linijskega in tranzitnega prevoza potnikov, posebnih linijskih prevozov, občasnega prevoza potnikov, prevoza potnikov v mednarodnem cestnem in železniškem prometu. Mednarodni promet bo potekal skladno s pogoji, ki veljajo med Slovenijo in drugimi državami. Odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu. Od ponedeljka, 15. junija, dalje bo dovoljeno zbiranje do petsto oseb na javnih krajih (doslej dvesto), prav tako bosta dovoljena prisotnost gledalcev na športnih prireditvah in organiziranje mednarodnih športnih tekmovanj. Upoštevati pa bo treba vse varnostne ukrepe in smernice ministrstva za zdravje ter Nacionalnega inštituta za javno zdravje za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2, ki so objavljene na spletni strani ministrstva.
Dolgoročno ljudi skrbi zaposlitev
Zadnja Valiconova javnomnenjska raziskava je pokazala občutno spremembo v druženju po koncu epidemije, a je to še daleč od časov pred epidemijo. Sredi aprila, ko je bilo zaprtje javnega življenja na vrhuncu, so bile vse oblike druženja (s prijatelji, sodelavci, sorodniki) močno okrnjene, v povprečju je bilo tega za 85 odstotnih točk manj kot pred epidemijo. Čeprav se je druženje z drugimi med vsemi opazovanimi aktivnostmi najbolj občutno spremenilo – v prvem tednu po koncu epidemije je ta stopnja skoraj za polovico nižja – je še vedno v povprečju za 45 odstotnih točk nižje kot pred epidemijo.
Pogostost nakupovanja v trgovinah se je na vrhuncu epidemije znižala za 71 odstotnih točk. V prvem tednu po koncu epidemije je razlika glede na stanje pred epidemijo še vedno precej negativna in znaša 44 odstotnih točk. Na to so pri Valiconu opozarjali že na začetku epidemije – nekatere navade, ki jih potrošniki osvojijo v času kriznih razmer, se lahko ohranijo, če potrošnik v njih prepozna korist zase tudi v času po krizi.
V času vrhunca osamitve se je povečala skrb zase, za lastno zdravje, za dom in gospodinjstvo, v povprečju za skoraj 30 odstotnih točk. Čas, namenjen druženju z drugimi, smo naklonili sebi in domu. Čeprav se druženje vrača z velikimi koraki, pa individualna skrb zase ostaja tudi po epidemiji, a to velja le za tiste brez otrok. Kot so že v času epidemije opozarjali strokovnjaki, sta za večino staršev z otroki delo od doma in šolanje na daljavo predstavljali precejšen izziv.
Hkrati s tem, ko se življenje postopno normalizira, se povečuje skrb za dolgoročne posledice epidemije na področju pravic in svoboščin ter za možnosti dela in zaposlitve.