Veleposlanica ZDA v Sloveniji Lynda C. Blanchard si je v ponedeljek, na svetovni dan muzejev in tik pred svetovnim dnevom čebel, v spremstvu radovljiškega župana Cirila Globočnika ogledala Čebelarski muzej. / Foto: Gorazd Kavčič

Veleposlanica obiskala muzej

Lynda C. Blanchard, od jeseni veleposlanica ZDA v Sloveniji, je v ponedeljek obiskala Čebelarski muzej v Radovljici ter na ta način pozdravila mednarodni dan muzejev, ki smo ga praznovali v ponedeljek, ter svetovni dan čebel, ki ga bomo, tokrat tretje leto zapored, zaznamovali jutri.

»Med jem vsako jutro za zajtrk. Dam ga v kavo, tudi v jogurt ... Mislim, da sem že prava Slovenka,« je zbrane v Čebelarskem muzeju v ponedeljek, na mednarodni dan muzejev in dva dni pred svetovnim dnevom čebel, nagovorila Lynda C. Blanchard, ameriška veleposlanica v Sloveniji.

Radovljica – »Med jem vsako jutro za zajtrk. Dam ga v kavo, tudi v jogurt ... Mislim, da sem že prava Slovenka,« je zbrane v Čebelarskem muzeju v ponedeljek, na mednarodni dan muzejev in dva dni pred svetovnim dnevom čebel, nagovorila Lynda C. Blanchard, ameriška veleposlanica v Sloveniji. Skupaj z županom Radovljice Cirilom Globočnikom si je ogledala zbirko čebelarskega muzeja in se na kratko sprehodila po starem mestnem jedru.

Kot je povedala Petra Bole, direktorica Muzejev radovljiške občine, v okviru katerih deluje tudi Čebelarski muzej, ob svetovnem dnevu čebel – letos ga praznujemo tretje leto zapored – vedno gostijo visoke protokolarne goste.

»Obiski, kakršen je današnji, so za nas seveda velika čast, pomenijo pa tudi odlično promocijo za naš muzej kot tudi ozaveščanje o pomenu čebel in kulturne dediščine slovenskega čebelarstva,« je pri tem poudarila direktorica Petra Bole.

Povedala je, da bodo letošnji svetovni dan čebel glede na trenutno situacijo sicer zaznamovali drugače kot običajno. Tako so na vrtu Šivčeve hiše že v ponedeljek odprli razstavo poslikanih panjskih končnic v stripu, ki bo na ogled vse do konca poletja. Prav obsežna zbirka panjskih končnic, poslikanih prednjih stranic panjev kranjičev, je, tako poudarjajo v muzeju, največje bogastvo muzeja. Panjske končnice so namreč značilne samo za Slovenijo in so resnična posebnost slovenske ljudske kulture. Zbirka zajema primerke od najstarejše znane panjske končnice iz 18. stoletja do zatona te ljudske umetnosti na začetku 20. stoletja. Motivika panjskih končnic je različna, od nabožne vsebine s podobami svetnikov in njihovih zgodb do posvetnih prizorov iz zgodovine in vsakdanjega življenja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / / 18:59

Mežnarica Tončka

Tončka Pernuš s Sr. Bele pri Preddvoru je praznovala osemdeseti rojstni dan. Domači, prijatelji in sosedje so jo za okroglo obletnico prijetno presenetili.

Objavljeno na isti dan


Domžale / nedelja, 18. april 2010 / 07:00

Občina Domžale praznuje

Domžale - V občini Domžale bodo v ponedeljek praznovali občinski praznik. Praznovanje se bo na ta dan začelo ob 18.30 s promenadnim koncertom Godbe Domžale, nadaljevalo pa ob 19....

Bohinj / nedelja, 18. april 2010 / 07:00

Morebitni kandidati še skrivnostni

Tudi v Bohinju se pojavlja že kar nekaj imen kandidatov, ki naj bi se jeseni potegovali za županski stolček, a se o tem še nihče noče jasno izraziti.

Kronika / nedelja, 18. april 2010 / 07:00

Z nebotičnika v smrt

Kranj - V nedeljo okoli polpete ure zjutraj je prišlo do tragičnega dogodka v središču Kranja. Z nebotičnika pri lekarni je v bližino stavbe Gorenjskega glasa skočila oseba, ki j...

Mengeš / nedelja, 18. april 2010 / 07:00

Za onesnaženje vode kriva kamniška komunala

Mengeš - Dva tedna po hudem onesnaženju pitne vode v Mengšu, ki je povzročilo nemalo zdravstvenih težav in veliko slabe volje zaradi domnevno nezadostnega obveščanja občanov, je...

Prosti čas / nedelja, 18. april 2010 / 07:00

Slečeno srce

Nina Pušlar nas je navduševala že na letošnji Emi, kjer je s svojo skladbo Dež v finalu osvojila drugo mesto. Živahna in prisrčna rdečelaska je pred nekaj dnevi v ljubljanski Pla...