Tokrat bomo pometali pred svojim pragom

April je tisti mesec, ko smo v naših krajih vedno tradicionalno množično udeleževali čistilnih akcij. Sploh v letih, ko so okoljevarstveniki, združeni v organizacijo Ekologi brez meja, dali prve pobude za akcijo Očistimo Slovenijo: pretekli konec tedna, 17. aprila, je minilo natanko deset let od tiste legendarne sobote, ko je kar 270 tisoč ljudi oziroma več kot 13 odstotkov vseh prebivalcev Slovenije odstranilo šestdeset kubičnih metrov ali 12 ton odpadkov z več kot sedem tisoč divjih odlagališč, ki so jih prostovoljci popisali v mesecih pred tem.

Akcijo smo v naslednjih leti še ponovili, Ekologi pa so svojo energijo vse bolj usmerjali širše in globlje, s ciljem, da pomagajo ustvariti družbo, ki se bo zavedala okoljskih težav in jih odgovorno reševala, družbo z ozaveščenimi posamezniki, ki jim bo jasno, da je v osnovi treba predvsem ustvariti manj odpadkov. To je namreč edini način, da se spopademo s problemom hude preobremenjenosti okolja s tistim, kar odvržemo in odlagamo pred svoj prag – nato pa se slepimo, da je izginilo.

Pa ni. O tem govorijo do roba in čez napolnjena odlagališča odpadkov, s katerimi ne vemo, kaj bi. Ne bi jih imeli na očeh, ne bi jih imeli na svojem pragu, ne bi jih imeli v svoji občini, ne bi jih imeli v …. Kje pa bi jih imeli? Pri sosedu? Preko državne meje? Na drugi celini?

Da so odpadki velikanski problem zaradi našega odnosa do njih, se je posebej jasno pokazalo tudi v dneh, ko smo zaradi epidemije številni ostali doma. Ob sprehajalnih poteh je polno odvrženih papirnatih robčkov, pred trgovskimi centri delavci pobirajo plastične rokavice, celo maske, na zbirnih otokih, ekološki smo jim rekli včasih, se kopičijo vreče z raznovrstnimi smetmi, ki jih komunalna podjetja ne utegnejo sproti odvažati in kažejo na naš odnos: samo da imam na svojem vse urejeno. Kar je na oni strani meje mojega, ni več moja stvar.

Kako radi se tudi pri odpadkih zanašamo na druge! Še do nedavnega so bili tako v številnih zgornjegorenjskih krajih za vse, kar je bilo nasmeteno, v glavnem krivi drugi: turisti, »vikendaši«. Teh že več kot mesec dni ni, pa so v Mojstrani kljub temu zgroženi nad odvrženimi pločevinkami v soteski Mlačca, na Bledu nad polomljeno klopjo ob sprehajalni poti, v Radovljici pa nad robčki in plastiko ob sprehajalnih poteh …

Si bomo vendarle vzeli čas in imeli voljo, da se sprijaznimo s tem, da je odgovornost vsakega od nas, da pomete pred svojim pragom? In da se prag se ne konča na domačem dvorišču, v občini ali državi?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 17. maj 2013 / 07:00

Vaš razgled

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 3. maj 2019 / 18:14

Žurman novi poveljnik sil

Minister Karl Erjavec je za novega poveljnika sil Slovenske vojske imenoval brigadirja Milana Žurmana, nekdanjega poveljnika Logistične brigade v Kranju.

Zanimivosti / petek, 3. maj 2019 / 18:10

V čast delavcem zagoreli kresovi

Večer pred praznikom dela so tradicionalno zagoreli kresovi. Kresovanje na slovenskih tleh predstavlja kulturno dediščino, ki sega v čase poganov, danes pa ima predvsem družaben značaj. Ka...

Kamnik / petek, 3. maj 2019 / 18:07

Tradicije ni lahko ohranjati

Ob prazniku dela je bilo na proslavi v Kamniški Bistrici slišati pozive k ohranjanju delavskih pravic ter tudi tradicije zbiranja in druženja delavcev.

GG Plus / petek, 3. maj 2019 / 18:02

Vsak človek je lahko v življenju uspešen

Uspeh je v življenju mogoče doseči, če imaš jasen cilj, namen in strast. O tem je prepričana Iza Login, znana in uspešna Slovenka, ki je z možem Samom pred leti ustanovila podjetje za zabavne mobilne...

Kronika / petek, 3. maj 2019 / 14:56

V enem mesecu skoraj trideset povoženih divjadi

Kranj – Gorenjski policisti so aprila obravnavali kar 28 primerov povoženja divjadi. Največ se jih je zgodilo na območju občin Tržič, Radovljica, Kranj, Šenčur, Cerklje, Škofja Loka ter Gorenja vas...