Predsednik republike Borut Pahor je obiskal stanovalce Doma Taber. / Foto: Gorazd Kavčič

Pahor: Vedite, da niste sami

Predsednik republike Borut Pahor je v petek na obisku v Domu Taber bodril tamkajšnje stanovalce: »Pomembno je, da veste, da niste sami.«

Šmartno – Odkar je bila v Sloveniji razglašena epidemija, je predsednik republike Borut Pahor obiskal šest domov za ostarele, za kar se je odločil, ker meni, da v teh dneh predvsem stanovalci domov, ločeni od svojih bližnjih in svojcev, potrebujejo upanje in zavedanje, da niso pozabljeni.

Minuli petek je na lastno pobudo nagovoril stanovalce v Domu Taber v Šmartnem pri Cerkljah. Kot navadno so mu tudi v Tabru stanovalci prisluhnili z balkonov svojih sob, Pahor pa jih je nagovoril z dvorišča. »Zelo pomembno je, da veste, da niste sami. Vsi smo v mislih in drugače z vami. Slovenija je povezana,« je stanovalcem cerkljanskega doma sporočil Pahor, ki je v nadaljevanju povedal, da nas trenutne razmere preizkušajo kot ljudi in skupnost, sočutje, solidarnost, razumevanje in potrpežljivost pa so na veliki preizkušnji.

Predsednik se je dotaknil tudi dela osebja domov za ostarele, negovalcev in zdravstvenih delavcev: »To so ljudje, ki so v teh težkih trenutkih pokazali res svoj najboljši obraz.«

Prav domovi za ostarele predstavljajo eno izmed najbolj kritičnih žarišč epidemije koronavirusa pri nas. Na srečo pa v Domu Taber doslej niso zabeležili nobenega primera okužbe. Kot nam je povedala v. d. direktorice doma Martina Martinčič, so do petka testirali 12 zaposlenih in 10 stanovalcev, na srečo pa so bili vsi brisi negativni. Dom je vrata za zunanje obiskovalce zaprl 6. marca, teden dni kasneje pa tudi za izstop stanovalcev iz doma. »Vse aktivnosti se izvajajo prilagojeno in bolj individualno. Vsi zaposleni si pred prihodom na delo morajo obvezo izmerit telesno temperaturo in zapisati druge znake, ki bi morebiti kazali na okužbo (smrkanje, kašljanje, kihanje, težko dihanje ...),« je povedala Martinčičeva, ki je kot težavo poleg pomanjkanja ustrezne varovalne opreme poudarila pozno prejemanje izvidov za odvzete brise. »Na izvide čakamo dan ali celo dva. Vse to je za vse nas zelo stresno,« je povedala in dodala, da tako stanovalci kot zaposleni ohranjajo pozitivno naravnanost, v upanju, da epidemija čim prej mine.

Pahorjev obisk je poleg direktorice Martine Martinčič pospremil tudi cerkljanski župan Franc Čebulj, ki je bil vesel, da se je predsednik spomnil tudi njihovega doma za ostarele. »Gre za lepo gesto, ki veliko pomeni tako stanovalcem kot zaposlenim. Še posebej njim gresta veliko priznanje in zahvala, saj je sploh v teh dneh njihovo delo še toliko zahtevnejše kot sicer,« je povedal Čebulj, ki se je spomnil tudi prejšnjih dveh predsednikovih obiskov. Prvič je namreč Pahor Dom Taber obiskal ob odprtju doma decembra 2015, drugič pa, ko se je udeležil praznovanja stotega rojstnega dneva stanovalke Marije Lavrič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 19. april 2018 / 11:15

Strah pred bližino

Nekako še razumemo, da nas je strah osamljenosti. Ravno zaradi tega strahu mnogi ostajajo v zakonskem odnosu, čeprav z njim niso preveč zadovoljni. Vendar pravijo, raje potrpim, da le nisem sam. Te...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 16. april 2018 / 18:41

Eksplodiralo po menjavi jeklenke

Po ugotovitvah gorenjskih kriminalistov je do januarske eksplozije na Mlaki pri Kranju najverjetneje prišlo zaradi nepravilne menjave plinske jeklenke.

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. april 2018 / 18:41

Kaj pa je družinska kmetija?!

V Sindikatu kmetov Slovenije ugotavljajo, da v Sloveniji nimamo jasne opredelitve, kaj je družinska kmetija, in da iz statusne neurejenosti izvira tudi več težav.

GG Plus / ponedeljek, 16. april 2018 / 18:40

Monografija, kot je še ni bilo

Pri Slovenski matici je izšla monografija Zgodovina zdravstva in medicine na Slovenskem. Avtorica je zdravnica in zgodovinarka medicine prof. dr. Zvonka Zupanič Slavec iz Kranja, urednica pa Senta Jau...

GG Plus / ponedeljek, 16. april 2018 / 18:40

Avstralci so zelo odprti

Škofjeločan Uroš Derlink se je leta 2012, pri svojih 29 letih, preselil v Avstralijo. Začel je kot čistilec hiš, od zaključka študija pa dela kot manualni terapevt. Kot pravi, so Avstralci zelo odprti...

Razvedrilo / ponedeljek, 16. april 2018 / 18:39

Začelo se je z glasbenim popotovanjem, ki še traja

Ljudje, ki so v Sloveniji urejali koncerte in skrbeli za skupine, so vedno obstajali, a mlajša generacija je vse skupaj spremenila v poklic. S tem je postala vidnejša, tovrstno veselje pa je preraslo...