V takšnem peskovniku je lažje potiskati kolo, kot pa poganjati pedala, pravi Bernarda. / Foto: osebni arhiv

Slovenka in avstralska neskončnost s kolesa (4)

Ko se Bernarda odloči, da se bo udeležila neke tekme, je v večini za vse sama – tudi za sponzorje oziroma finančni del mora poskrbeti sama, kar največkrat predstavlja levji delež organizacije. »Ta del je še vedno najtežji. Najteže je prositi zase. Sploh če nisi član nobenega kluba, če nisi profesionalni športnik, je dobiti sponzorje skoraj tako kot zadeti sedmico na loteriji. Priprave na takšno avanturo so sestavljene iz rednih treningov, s trenerjem v telovadnici za moč trikrat na teden – od pete ure zjutraj, po treningu pa naravnost v službo. Popoldne oziroma zvečer me čez teden spet čakata tek ali vožnja intervalov, ob koncu tedna pa daljše kolesarske ture – petsto kilometrov in več.« In potem še usklajevanja okoli dopusta … Po nekem čudežu je za drugo avanturo v letu 2018 dobila neplačani dopust. Pravi, da pa se je resnično izjemno izplačal.

Se je kdaj počutila osamljeno na poti, vprašamo. »V bistvu sem bila sama, vendar nikoli osamljena. Morda se čudno sliši, a ko si sam, nisi sam. Vedno imaš ob sebi najboljšega sogovornika: samega sebe.« Pa bolečine, nadaljujemo. Bolečine so prihajale zaradi poškodb, preobremenjenosti, zaradi dan za dnem enakih, ponavljajočih se gibov, našteva Bernarda. Kako pa jih je premagovala, nas je še zanimalo. Nasmehne se: »Štela sem ena, dva, tri, štiri, pet ... – tako kot mi je svetovala Petra Majdič. Ko ti bo hudo, ti samo štej, mi je rekla. Do deset nisem uspela prešteti brez napake ...« Poudari: »Bolečina obstaja samo takrat, ko o njej razmišljaš.«

Zdi se ji, da jo v avanture vodi neka višja, tudi zanjo težko doumljiva logika; in da so vsa naključja, sredi katerih se znajde, del načrta, ki ga intuitivno sluti, vendar njihovega avtorja ne pozna. Meni, da ker se stvari dogajajo, je pred tem nujno morala obstajati misel o njih.

Sedaj išče nov kontinent za svoje podvige. Pravzaprav ga je že našla. Razmišlja o Afriki. »Obrisi za novi projekt se že kažejo, čeprav je treba za njegovo realizacijo še veliko postoriti,« pravi. »Ne gre to kar tako, da sedeš na kolo in se odpelješ.«

Čisto za konec pa smo ji zastavili morda netipično vprašanje: bi se odzvala povabilu v resničnostni šov Survivor? Bernarda odgovori: »Če bi bil resničnostni šov zelo podoben tistemu, kar se dogaja v naravi, bi se tudi v Survivorju preizkusila. Zakaj pa ne.« Morda pa jo enkrat povabijo, zaključi.

(Konec)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / / 07:00

Dotik funkcionalnosti

Ogledali smo si modno revijo slovesnih oblačil, opreme za prosti čas in tekmovalne opreme letošnjih udeležencev olimpijskih iger v Pekingu, Milan Gačanovič pa je predstavil že tretjo kolekcijo ženske...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 31. december 2011 / 07:00

Božična igra navdušila občinstvo

V Adergasu so uprizorili Sivčevo igro Luč božične noči, ki govori o prvi izvedbi pesmi Sveta noč v slovenskem jeziku.

Zanimivosti / sobota, 31. december 2011 / 07:00

Na Žanovi vsak ustavi korak

Kranj - »Te dni je naša ulica res nekaj posebnega. Zdi se nam, kot da smo sredi Pariza,« pravijo stanovalci na Žanovi ulici v Kranju. Med njimi je tudi Silva Kmetič, ki vs...

GG Plus / sobota, 31. december 2011 / 07:00

Dedek Mraz in oče Opeka

Kateri od treh dobrih mož vam decembra prinese darila? Sveti Miklavž, Božiček ali dedek Mraz? Sam sodim med tiste, ki dobijo nekaj malega od vseh treh. Miklavžu smo nastavili peharje i...

GG Plus / sobota, 31. december 2011 / 07:00

Dragi otroci, želim vam ...

Moje tokratne želje so namenjene otrokom, sporočilo pa je za nas, odrasle. Kajti mi smo tisti veliki in glavni, ki želje slišimo in jih izpolnimo. Ali pa jih ne slišimo in podarjamo vs...

GG Plus / sobota, 31. december 2011 / 07:00

Preživeti dan potem ...

Komu se še ni zgodilo, da se je v prvo jutro novega leta zbudil z neznosno težko glavo, občutkom, da ima v želodcu kamen, in nosom, občutljivim celo na najbolj neznaten vonj po hrani?