
Elanovci po praznikih spet na delo
V torek naj bi v Elanu po treh tednih ponovno zagnali proizvodnjo, na delo naj bi se vrnila dobra polovica zaposlenih. V žirovski Alpini so s proizvodnjo ponovno začeli že ob koncu marca.
V Elanu bodo nekateri delali od doma, uvedli bodo zamik prihoda na delo, brezkontaktno poslovanje, prilagodili organizacijo malice.
Begunje, Žiri – V begunjskem Elanu, kjer so iz preventivnih razlogov sredi marca proizvodnjo v celoti ustavili, bodo v torek znova začeli delati. Kot so pojasnili v podjetju, bo proizvodni proces glede na razvoj epidemije ponovno stekel, le v primeru morebitnega poslabšanja razmer se datum lahko tudi spremeni.
Na delo se bo vrnila dobra polovica vseh zaposlenih, pri tem pa bodo izmene reorganizirali tako, da bo v vsakem prostoru hkrati čim manj zaposlenih. Kot so pojasnili, bodo uvedli vse običajne protokole za preprečevanje širjenja epidemije, od dezinfekcije, zračenja prostorov do uporabe zaščitnih sredstev in upoštevanja varnostne razdalje. Poleg tega bodo razmeram prilagodili organizacijo dela, tako da naj bi nekateri delali od doma, uvedli bodo zamik prihoda na delo, brezkontaktno poslovanje, prilagodili organizacijo malice. »Število prisotnih zaposlenih bomo povečevali postopno skladno s potrebami delovnega procesa in splošnim stanjem v državi,« so še pojasnili.
In kakšen je bil izpad poslovanja v zadnjih treh tednih? »Izpada in posledic zadnjih treh tednov še ne moremo komentirati, saj je v tem trenutku bistvenega pomena, da smo s sprejetimi ukrepi zaščitili zaposlene. Upamo, da nam bo uspelo čim bolj varno ponovno zagnati proizvodnjo. Ob umiritvi razmer bo seveda naša prioriteta nadoknaditi čim več izpada,« so še dodali.
V Alpini proizvodnjo ustavili le za dva tedna
V žirovski Alpini so proizvodnjo ustavili zgolj za dva tedna, od 16. do 27. marca, da so v tem času zagotovili pogoje za preprečevanje širjenja novega koronavirusa in izvedli nekatere prilagoditve, ki so bile nujne tudi zaradi motenj pri dobavi materialov, je pojasnila direktorica marketinga Maja Remic. Omejevanja stikov so se po njenih besedah lotili s sistemskimi ukrepi na ravni družbe, o katerih vse zaposlene obveščajo neposredno preko vodij, po elektronski pošti in na spletni strani, ki so jo vzpostavili posebej za obveščanje o vseh ukrepih in spremembah pri organizaciji dela glede na aktualne razmere. »Ukrepi vključujejo tako prepoved vseh sestankov zunaj podjetja kot omejitev internih sestankov na najnujnejše in zagotovitev varnostne razdalje na le-teh,« je razložila in dodala, da so določili tudi poseben protokol vstopa na lokacijo Alpine za zaposlene, ki v tem času delajo in ga je treba dosledno upoštevati. Število zaposlenih so zmanjšali na najnujnejše število. »Sodelavci, ki nimajo zagotovljenega dela za polni delovni čas, so na čakanju,« je pojasnila Maja Remic. Obenem so omejeni stiki zaposlenih z različnih področij, prepovedali so še ostala tvegana ravnanja, kot je na primer uporaba avtomatov.