Z znižanjem temperature in namestitvijo termostatskih ventilov lahko precej privarčujemo. / Foto: Aleš Senožetnik

Tudi enostavno lahko prihranimo

Zaradi visokih cen energentov bodo stroški ogrevanja domov v številnih gospodinjstvih višji. Precej lahko prihranimo povsem brez stroškov, s spremembami navad in z nekaterimi enostavnimi ukrepi.

Z nekaj enostavnimi ukrepi in spremembo navad lahko pri ogrevanju prihranimo tudi od 15 do 20 odstotkov energije.

Med perečimi temami v zadnjem obdobju je rast cen energentov, ki je posledica trenutnih razmer v svetu. V minulih tednih in mesecih smo namreč lahko spremljali podražitve domala vseh energentov, od lesne biomase, kurilnega olja do plina in električne energije. Še posebej v primeru hude zime z nizkimi temperaturami bi lahko podražitve precej poslabšale finančno stanje nekaterih gospodinjstev.

A če zamenjava dražjega energenta s cenejšim zahteva precejšen finančni vložek, investicije pa večkrat ni mogoče realizirati z danes na jutri, lahko tudi z enostavnimi ukrepi pripomoremo k nekoliko nižjemu računu.

Nekaj teh so pripravili tudi v sklopu projekta Life IP Care4climate, ki že četrto leto poteka pod okriljem ministrstva za okolje in prostor. Svoje znanje so prispevali strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan, kjer poudarjajo, da je še pred menjavo ogrevalnega sistema pomembno izvesti vse ukrepe učinkovite rabe energije.

Kot poudarjajo, imajo velik učinek tista dejanja, ki ne stanejo veliko, zahtevajo pa spremembe naših navad. V stanovanju namreč največ energije porabimo za ogrevanje prostorov ter pripravo sanitarne vode.

»Eden najpreprostejših in najpomembnejših ukrepov pri ogrevanju prostorov je znižanje temperature ogrevanih prostorov za eno ali dve stopinji Celzija. Kot pravijo, z vsako stopinjo manj lahko prihranimo okoli osem odstotkov energije. Dodatno pa lahko privarčujemo, če ogrevamo le tiste prostore, ki jih uporabljamo. Ogrevalni sistem lahko nastavimo na najnižjo temperaturo ogrevalnega medija, ki še ogreje prostore na nastavljeno temperaturo. Da bi to lahko dosegli, moramo uporabiti vse radiatorje ogrevalnega sistema, na katere namestimo termostatske ventile in glave z nastavljeno temperaturo prostora. S tem ko imamo večjo površino za oddajo toplote v prostor, torej več radiatorjev, se namreč lahko zniža temperatura ogrevalnega medija/sistema, kar poveča izkoristek ogrevalne naprave, še posebno če imamo kondenzacijsko plinsko peč ali toplotno črpalko. Intuitivni ukrep 'varčevanja', da v prostoru, ki ga ogrevamo, zapremo čim več radiatorjev, je napačen,« so jasni.

Če imamo v stanovanju klimatsko napravo, ki omogoča tudi ogrevanje, jo lahko uporabimo zlasti v prehodnem jesenskem oz. spomladanskem obdobju za dogrevanje. Klimatska naprava namreč lahko deluje kot toplotna črpalka in je zelo učinkovita, ko temperaturne razlike med ogrevanim prostorom in zunanjostjo niso velike.

Koristen nasvet pa je tudi ta, da prostore prezračimo na hitro, tako da okna odpremo na stežaj in ustvarimo prepih. S tem namreč učinkovito zamenjamo zrak v prostoru, pri tem pa ohranimo temperaturo.

Z napol odprtimi okni, ki jih puščamo dolgo časa odprta, pa le izgubljamo toplotno energijo.

Ob upoštevanju zgoraj omenjenih ukrepov lahko po izračunih Instituta Jožef Stefan prihranimo tudi od 15 do 20 odstotkov energije. Podoben prihranek pa si lahko obetamo tudi, če upoštevamo ukrepe pri ogrevanju vode. Za ponazoritev, kako energetsko intenzivno je ogrevanje vode, so na Institutu podali primer, da za pripravo enega litra vročega čaja porabimo toliko energije, kot če bi avto dvignili na vrh tridesetmetrske stolpnice.

Privarčujemo lahko s tem, da se ne kopamo, ampak prhamo, in še to na na kratko. Minuta prhanja namreč v povprečju pomeni deset litrov vode oz. 0,3 kilovatne ure akumulirane energije.

Pri splošni uporabi, denimo spiranju ali pomivanju posode, raje uporabljamo hladno vodo. Odpravimo tudi morebitna puščanja vode, na pipe pa, če jih še nimamo, namestimo t. i. perlatorje, mrežice, ki vodi primešajo zrak, s tem pa zmanjšajo porabo.

Če je možno, lahko znižamo tudi temperaturo akumulirane tople vode v zalogovniku. Z nižjo temperaturo je učinkovitost grelne naprave za pripravo tople sanitarne vode višja, hkrati pa se zmanjšajo tudi toplotne izgube zalogovnika in celotnega sistema.

Z izjemo nakupa termostatskih ventilov, ki predstav­ljajo strošek približno trideset evrov na radiator, ter minimalnega stroška perlatorjev so ukrepi zastonj, kot poudarjajo na institutu, pa lahko pomembno prispevajo k zmanjšanju stroškov gospodinjstva.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 13. maj 2014 / 10:48

Kranjska sramota vsem na očeh

Veliko črnila je bilo že prelitega, predstavljenih kar nekaj projektov, slišanih ogromno predvolilnih obljub, toda problem kranjske avtobusne postaje z okolico, ki so jo različni ljudje z roba družbe...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / ponedeljek, 15. junij 2020 / 14:45

V nedeljo še ena nova okužba na Jesenicah

Ljubljana – V nedeljo so novo okužbo z virusom SARS-CoV-2 potrdili na Jesenicah, s čimer se je število novoodkritih primerov okužbe v tej občini v zadnjih desetih dnevih povzpelo na deset. Skupaj s...

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. junij 2020 / 14:29

Hotel bo sameval še naprej

Nekdaj priljubljeni hotel Šimnovec na Veliki planini že vrsto let propada, lastniki pa pravijo, da nimajo posluha soglasodajalcev za obnovo, zato se s projektom trenutno niti ne ukvarjajo.

Rekreacija / ponedeljek, 15. junij 2020 / 14:11

Novinarka, ki je peš raziskala svojo občino

Alenka Teran Košir je v času omejitve gibanja med občinami v dvanajstih etapah peš obiskala vseh petintrideset naselij v občini Tržič. »V prvi vrsti je šlo za raziskovanje občine, ki je iz avta ne mor...

Kultura / ponedeljek, 15. junij 2020 / 14:06

Puhar za enaindvajseto stoletje

Kranjčana Janeza Puharja, izumitelja ene od izvirnih metod fotografije na steklo, je širša javnost začela spoznavati šele v novem tisočletju. Aljaž Primožič v Kabinetu izumitelja Puharja ponuja muzej,...

GG Plus / ponedeljek, 15. junij 2020 / 14:04

Iz izgnanstva v domovino

Ob dnevu slovenskih izgnancev, prvih množičnih žrtev fašizma in nacizma po okupaciji Slovenije leta 1941, se Društvo izgnancev Slovenije 1941–1945 z izdajo brošure spominja vračanja Slovencev iz izgna...