Zadnjo sezono je Tjaša Vozel začela odlično, tudi z državnim rekordom v domačem bazenu v Kranju. / Foto: Gorazd Kavčič

Vrhunec kariere je prestavila za eno leto

Plavalka kranjske Zvezde Tjaša Vozel je bila s trenerjem Igorjem Veličkovičem še v začetku marca na višinskih pripravah v Južni Afriki, saj si je pred nastopom na olimpijskih igrah želela biti za pomladanske in poletne tekme čim bolje pripravljena. Po začetni negotovosti sta ujela enega zadnjih letov domov, zdaj pa v Kranju trenirata na vrtu in sobnem kolesu.

Kranj – Trenutne razmere so močno spremenile ritem večine športnikov, še posebno pa so zaznamovale življenje tistih, ki so se pripravljali na poletne olimpijske igre. Zdaj je že znano, da so te prestavljene za leto dni, s tem dejstvom pa so se morali hitro sprijazniti tudi športniki. Med njimi je tudi plavalka Tjaša Vozel, za katero naj bi nastop v Tokiu pomenil vrhunec kariere.

»Letošnja sezona se je zame jeseni začela po načrtih. Že oktobra sem zmagala na tekmi svetovnega pokala v Budimpešti, nato sem v domačem bazenu v Kranju postavila državni rekord na dvesto metrov v malih bazenih. Zelo dobro sem odplavala zimsko evropsko prvenstvo v malem bazenu in vsi rezultati so nakazovali, da bi na evropskem prvenstvu maja v Budimpešti potrdila normo za nastop v Tokiu. Nato bi formo stopnjevala do olimpijskih iger,« pravi 25-letna Tjaša Vozel, ki je bila za dosego teh ciljev na začetku marca tudi na višinskih pripravah.

Domov v zadnjem trenutku

»S trenerjem Igorjem Veličkovičem sva šla v Južno Afriko, kjer sva načrtovala mesec dni višinskih priprav, nato pa bi šla na tekmo na Nizozemsko. Načrtovala sva še nastop na kakšnem od močnih plavalnih mitingov, nato pa na evropskem prvenstvu. Na začetku je šlo v Južni Afriki vse po planu, treningi so potekali tako, kot sva načrtovala, in testi so kazali, da gre vse v pravo smer. Upala sva, da bo, čeprav se je pandemija širila, vse tako, kot je bilo predvideno, toda po nekaj dneh sva izvedela, da se ukrepi po Evropi zaostrujejo in da so tudi tekmo na Nizozemskem že odpovedali. Vseeno sva sprva še upala, da bova lahko normalo trenirala. Toda tudi v Južni Afriki je začelo število okuženih naraščati in so začeli sprejemati različne ukrepe. Letališča so se začela zapirati in enostavno nama ni preostalo kaj drugega kot spakirati kovčke. Ujela sva eno zadnjih povezav, da sva čez Zagreb dokaj normalno prišla domov. Ko sva bila že doma, sva tudi izvedela, da so športni center, kjer sva trenirala, zaprli,« pravi Tjaša, ki je sedaj doma v Kranju že dobre tri tedne.

Več kot tri tedne brez bazena

»Prve dni nisem trenirala, saj s trenerjem enostavno nisva vedela, kako naprej. Bazen so zaprli in sedaj sem že več kot tri tedne brez treningov v njem. To je zame res zelo dolgo. Mislim, da se kaj takega ni zgodilo že vsaj deset let, in bojim se, da bo vrnitev v bazen kar naporna. Tako rekoč na novo se bom morala naučiti plavanja,« pravi Tjaša, ki je po enem tednu začela trenirati na sobnem kolesu.

»Treniram v dnevni sobi na starem sobnem kolesu, a to je pač edino, kar imava. Tako nekako vzdržujem splošno kondicijo. So se pa seveda spremenili tudi tekmovalni načrti, saj so evropsko prvenstvo že prestavili z maja na avgust. Ker pa ne vemo, koliko časa bodo bazeni še zaprti, je vprašanje, kako bo s preostalimi tekmovanji,« dodaja Tjaša, ki se ji je tudi glavni cilj, nastop na svojih tretjih olimpijskih igrah, prestavil za eno leto.

Pripravljena na vrhunec plavalne kariere

»Tretji nastop na olimpijskih igrah bi zame pomenil vrhunec plavalne kariere, saj mislim, da sem stara ravno toliko, da bi lahko uveljavila izkušnje zadnjih desetih let in pokazala največ, kar zmorem. S tem bi dala tudi piko na i svoji plavalni karieri. Zdaj se je to malce podaljšalo. Po eni strani je slabo, saj sem bila tudi psihično pripravljena, da bo to letos poleti. Po drugi strani pa morda prestavitev tudi ni slaba, saj bom imela še več časa, da odpravim napake, ki sva jih s trenerjem skozi trenažni proces še ugotavljala,« razmišlja Tjaša Vozel, tudi njen trener Igor Veličkovič pa se zaveda, da se bo težko vrniti na treninge v bazene, ki jih plavalci lahko opravijo le tam.

Cilji ostajajo enaki

»Če tekmovalcev ni v vodi en dan, potrebujejo tri dni, da pridejo na podobno raven, kot so bili prej. S Tjašo sicer trenirava na suhem, toda plavalci pač potrebujejo vodo in nič še ne vemo, koliko časa še ne bomo mogli v bazene. Skupaj z odgovornimi razmišljamo, kako to rešiti. Po drugi strani pa smo morali prilagoditi programe. Cilji ostajajo enaki, vendar smo jih pač morali zamakniti. Kljub temu bodo vse priprave podrejene olimpijskim igram in drugim tekmovanjem, za katera še ne vemo, ali bodo ali ne ter kdaj,« pravi Igor Veličkovič, ki se zaveda možnosti okužb tudi med plavalci.

»Madžari so bili na pripravah v Turčiji in so zboleli za covidom-19. Tako bi v primeru skupne karantene plavalcev morali vse prej testirati. Zato mislim, da je treba počakati še kakšen teden ali 14 dni. Če bomo čakali še več, pa bo nato na začetku novih treningov še več težav,« tudi dodaja izkušeni Igor Veličkovič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 14. november 2022 / 16:28

V nedeljo potrdili 250 okužb z novim koronavirusom

Ljubljana – V nedeljo so ob 389 PCR-testih in 1356 hitrih antigenskih testih potrdili 250 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je zaradi covida-19 na navadnih oddelkih ho...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 14. november 2013 / 13:25

Namesto dober dan – ni hao

V Osnovni šoli Preska si lahko učenci od oktobra dalje kot dodatno dejavnost izberejo tudi učenje kitajskega jezika.

Šenčur / četrtek, 14. november 2013 / 13:06

Za protest ni dobil soglasja

Šenčurski občinski svetnik Janez Sušnik ni uresničil napovedi o organizaciji protestne vožnje med Šenčurjem in Kranjem. »Nismo dobili soglasja direkcije za ceste,« pojasnjuje.

Gospodarstvo / četrtek, 14. november 2013 / 13:03

Tudi manjši poseg zahteva načrt

Kdaj potrebujemo gradbeno dovoljenje? Ob gradnji novega objekta zagotovo, kaj pa pri gradnji frčade na strehi?

Rekreacija / četrtek, 14. november 2013 / 13:02

Biti zmožen, zdrav …

Izraz fitnes se je prijel za prostor, v katerem so različne naprave in trenažerji za telesno vadbo, tekaške steze, orbitreki, »spinerji«. Vendar, danes so bolj zaželene dvorane z vadbenimi pripomočki,...

Gospodarstvo / četrtek, 14. november 2013 / 13:00

Napihljive rešitve za poplave

Podjetje Hovercraft iz Spodnjih Stranj, ki se ukvarja z izdelavo napihljivih reklamnih izdelkov, je v zadnjem letu razvilo nekaj inovacij, ki bi se jih lahko razveselili predvsem pripadniki enot zašči...