Cene mleka se bodo še znižale
Cene mleka se znižujejo, a še bolj kot na slovenskem trgu na italijanskem, ugotavljajo gorenjski prodajalci surovega mleka. Pri prodaji jim z odkupom pomagajo tudi Ljubljanske in Pomurske mlekarne.
Marijan Roblek: »Prireja mleka se običajno v spomladanskih mesecih poveča po vsej Evropi, to pa vpliva tudi na znižanje cen. Letos bo zaradi izrednih razmer znižanje še večje. Še pred dobrim mesecem so bile cene mleka na prostem trgu v Evropski uniji višje od štirideset centov za liter, zdaj so že pod trideset centov.«
Mirko Jenko: »Tudi zaradi sodelovanja s slovenskimi mlekarnami nam je uspelo prodati vse mleko. Ukrep države, da v povečevanje blagovnih rezerv vključi tudi mleko, je pravilen.«
Kranj – Podjetje Mlekop, podjetje gorenjskih zadrug in kmetijskih podjetij za trženje mleka, je lani prodalo 108 milijonov litrov mleka, od tega tri petine na tuje trge, največ v Italijo in nekaj tudi v Hrvaško, preostale količine pa v Sloveniji, največ v Ljubljanske mlekarne. »Prodaja mleka v Italijo in Hrvaško tudi v sedanjih razmerah epidemije koronavirusa poteka dokaj normalno in v okviru pogodbenih količin, le na mejah so prevozniki mleka zadržijo malo dlje časa. Žal pa se cene glede na veliko ponudbo mleka znižujejo bolj kot običajno, a v sedanjih razmerah se mi zdi bolj pomembno to, da se vse mleko proda,« pravi Marijan Roblek, direktor Mlekopa, in dodaja, da so tudi slovenske mlekarne doslej prevzele vse pogodbene količine, Ljubljanske in Pomurske mlekarne pa še dodatne količine. »Ljubljanske in Pomurske mlekarne so znižale cene najmanj, za pol centa pri litru, bistveno manj kot tuje mlekarne, in se mi zdi, da so glede na razmere zelo korektne,« pravi Roblek in napoveduje, da bodo slovenske mlekarne verjetno imele večji problem pri prodaji izdelkov na tuje trge. Kar zadeva povečevanje blagovnih rezerv, Roblek ugotavlja, da so pogoji za povečevanje zalog za določene izdelke, predvsem za UHT-mleko z rokom trajanja štiri mesece, za mlekarne nesprejemljivi, bolj sprejemljive bi bile rezerve za mleko v prahu, a tega lahko izdelujejo le Pomurske mlekarne, ki pa imajo omejene zmogljivosti.
Večje znižanje cene pričakujejo aprila
Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce vse mleko proda v Italijo in je največja izvoznica surovega mleka v Sloveniji, skupno ga je lani prodala približno 55 milijonov litrov. Kot je povedala direktorica zadruge Mojca Papler, v sedanjih razmerah s prodajo mleka na italijanski trg nimajo težav, italijanski kupci pa jim tudi zatrjujejo, da se jim za zaustavitev prodaje ni treba bati, saj potrebujejo slovensko mleko. Težave bi se pojavile, če bi se meja z Italijo zaprla tudi za tovorni promet. Ker je lastnik italijanske mlekarne, kamor Sava prodaja mleko, hkrati tudi lastnik Ljubljanskih mlekarn, sta se mlekarni dogovorili, da Sava zadnje tri tedne vozi mleko v Ljubljanske mlekarne, s katerimi sicer ni poslovno sodelovala že od leta 2007 dalje. »Razlog je povečano povpraševanje po mleku v Ljubljanskih mlekarnah,« pojasnjuje Paplerjeva, ki je zaskrbljena, kako bo z mlekom, če bo kriza trajala dlje časa. Ministrstvo za kmetijstvo je sicer pripravilo nekatere ukrepe za primer, če se bo zaustavila prodaja slovenskega mleka na tuje trge, a se ob tem zastavlja vprašanje, kako bodo mlekarne prenesle zaloge in kaj bo z zalogami tistega mleka, ki ima rok trajanja le štiri mesece. »Tudi takoj po koncu krize lahko pričakujemo presežke mleka, posledično pa tudi vpliv na odkupno ceno mleka,« pravi Mojca Papler in dodaja, da se letos cene na italijanskem trgu niso spremenile do marca, ta mesec so se malenkostno znižale (v Savi za nekaj manj kot tri odstotke), večje znižanje (tudi do deset odstotkov) pa pričakujejo aprila. Vse mleko, ki ga prodajo v Sloveniji, dobijo plačano po pogodbi, ki jo imajo z italijansko mlekarno.
Dobrodošla pomoč domačih mlekarn
Kmetijska zadruga Cerklje je lani prodala 33 milijonov litrov mleka, od tega le pol milijona litrov v Ljubljanske mlekarne, vsega preostalega pa v Italijo. Kot pojasnjuje direktor zadruge Mirko Jenko, je v sedanjih kriznih razmerah prodaja mleka v Italijo odvisna od proizvodne usmeritve njihovih kupcev. Mlekarne, ki s svojimi izdelki oskrbujejo predvsem gostilne, picerije, obrate prehrane in turistične objekte, so predelavo mleka zmanjšale oziroma zaustavile, tiste, ki pa oskrbujejo živilske trgovine, so prodajo vsaj začasno povečale. Nekaterim mlekarnam, ki kupujejo mleko od cerkljanske zadruge, dobavlja zadruga v sedanjih razmerah manjše količine od pogodbenih, zato ponuja mleko tudi drugim mlekarnam. Slovenske mlekarne – izkušnje imajo z Ljubljanskimi in Pomurskimi mlekarnami – so jim v takšnih razmerah pomagale in so kupile del mleka, ki ga mlekarna v Italiji ni mogla prevzeti. Ker so včasih odpovedi nenadne, jim takšna hitra pomoč obeh domačih mlekarn še toliko več pomeni. Cene mleka so se znižale tako na italijanskem kot slovenskem trgu, padec pa je izrazitejši na italijanskem. Znižale so se tako pogodbenim količinam mleka, še bolj pa mleku na prostem trgu. »Nadaljnje padanje cen pričakujemo aprila; kolikšno bo, pa bo odvisno od številnih dejavnikov,« pravi Mirko Jenko, ki meni, da zniževanje cen ni toliko posledica presežkov mleka, ampak razmer, ki jih je povzročila epidemija koronavirusa. V krizi pa vsak ščiti sebe in tudi mlekarne takrat ne tvegajo nabave prevelikih količin mleka.