Investicija je vredna več kot osem milijonov evrov. / Simulacija: Ržišnik Perc Skupina

Merlak in Bernard gradita v Žirovnici

Podjetje NGEN v lasti Damiana Merlaka in Romana Bernarda v Poslovni coni Žirovnica gradi velik poslovno-trgovski center. Naložba je vredna več kot osem milijonov evrov. V sklopu centra bo podjetje Tesla postavilo tudi hitre električne polnilnice.

Podjetje NGEN sta pred poldrugim letom ustanovila Damian Merlak in Roman Bernard. Osrednja dejavnost so energetske rešitve, lani so tako na Jesenicah postavili enega največjih baterijskih hranilnikov energije v Evropi. Investicija je bila vredna 15 milijonov evrov. Gradijo pa tudi »pametna omrežja«, ki bodo energetski sistemi prihodnosti.

Komunalno opremljena zemljišča v Poslovni coni Žirovnica prodaja podjetje RP Investicije. Ta čas je zgrajenih šest objektov, in sicer v njih delujejo Saxonia - Franke, Exacta Normalije, Bako, Pivovarna Carniola, Zbirni center Žirovnica in TTR. Predvidenih je sicer dvajset objektov, celotna cona pa obsega kar 75 tisoč kvadratnih metrov površin.

Žirovnica – V Poslovni coni Žirovnica je podjetje NGEN iz Most, ki je v lasti Damiana Merlaka in Romana Bernarda, začelo graditi poslovno-trgovski center. Ta bo obsegal štiri stavbe s skupaj skoraj pet tisoč kvadratnih metrov površin. Osred­nji objekt bo namenjen poslovni dejavnosti, na dva tisoč kvadratnih metrih površin v dveh nadstropjih bo poslovne prostore imelo podjetje NGEN, del pa jih bodo oddali v najem. Poslovni prostori bodo omogočali zaposlitev 180 ljudi. En del bo namenjen trgovski dejavnosti, tisoč kvadratnih metrov velik prostor bodo oddali v najem, pogajanja z interesenti pa še potekajo. Tretji del bo gostinski, najemnik je že izbran, četrti del pa bo namenjen storitveni dejavnosti, zanimanja za najem pa je že zdaj precej, je povedal solastnik in direktor podjetja NGEN Roman Bernard.

V sklopu centra je predvidenih dvesto parkirnih mest, uredili bodo dvajset polnilnic za električna vozila, podjetje Tesla pa bo postavilo tudi do dvajset hitrih polnilnic. Kot je dejal Bernard, bo objekt energetsko samooskrben (imeli bodo svoj hranilnik energije, na strehi pa tudi sončno elektrarno), zgradili bodo nov uvoz z regionalne ceste, Občina Žirovnica in podjetje RP Investicije pa urejata tudi manjkajoči del pločnika. V okolici in na strehah objektov bodo urejene zelene površine s poudarkom na medovitih rastlinah.

Bernard je projekt predstavil na seji žirovniškega občinskega sveta prejšnji teden. Kot je dejal, želijo, da center prinese korist tudi lokalni skupnosti in zlasti ponudi priložnost mladim, da bodo na ta način ostali v domači občini. Bernard je tudi napovedal, da bodo število zaposlenih v podjetju NGEN s sedanjih 21 v prihodnje še povečali.

Župan Leopold Pogačar je izrazil zadovoljstvo, da se je podjetje NGEN odločilo za investicijo v žirovniški občini. Ob tem se je zahvalil tudi za donacijo, podjetje je namreč Občini Žirovnica doniralo polnilnico za električna vozila znamke Tesla. »Donacija sovpada z začetkom projekta Prostofer, v sklopu katerega bomo v kratkem dobili električno vozilo,« je dejal župan.

Podjetje NGEN sta pred poldrugim letom ustanovila Damian Merlak in Roman Bernard. Osrednja dejavnost so energetske rešitve, lani so tako na Jesenicah postavili enega največjih baterijskih hranilnikov energije v Evropi. Investicija je bila vredna 15 milijonov evrov. Gradijo pa tudi »pametna omrežja«, ki bodo energetski sistemi prihodnosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / / 11:49

Gasilci združili mladost in modrost

Člani Prostovoljnega gasilskega društva Šinkov Turn so v soboto pripravili prvo medgeneracijsko srečanje gasilcev.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:37

Najlepši Slovenec je ...

To bomo izvedeli že konec naslednjega tedna. So se pa finalisti za mistra Slovenije 2015 dva dni družili v gorenjskem Hotelu Špik v Gozdu - Martuljku. Tokrat izbor za najlepšega Slovenca poteka že sed...

GG Plus / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:23

Slikovita Krnica, vrata v gorski svet

Šest kilometrov dolga alpska dolina je vse leto privlačna izletniška točka za številne pohodnike, za planince pa odlično izhodišče za osvajanje bližnjih vrhov.

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:17

Bolj ekonomično in bolj ekološko ogrevanje

Skoraj vso zimo so pet kranjskogorskih hotelov ter prav toliko tamkajšnjih občinskih objektov ogrevali prek sistema daljinskega ogrevanja na lesno biomaso, s čimer so se za več kot dvajset odstotkov z...

Bohinj / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:00

Zlatorog na muhi politike

Zaradi zahtev občinskega sveta po doslednem izvajanju Zakona o gospodarskih javnih službah turiste, ki čakajo na turistično ladjico Zlatorog, ki jo upravlja zasebnik, čakajo zaklenjena vrata na pomolu...

Kronika / ponedeljek, 1. junij 2015 / 14:54

Frentz je priznal krivdo

Nizozemec Johannes Henrik Frentz, ki je v kleti nekdanjega hotela Gora oziroma TGT v Podljubelju gojil konopljo v modernem laboratoriju, se je odločil za priznanje.