Cerklje po meri občanov
Občina Cerklje je z izbranim izvajalcem pristopila k izdelavi strategije trajnostnega razvoja občine, a župan Franc Čebulj opozarja: na vrsti so občani.
Cerklje – Strategija trajnostnega razvoja občine Cerklje za leta 2020–2030 je dokument, ki bo občanom in občinski upravi pokazal, kako in kam »zapeljati« občino v prihodnjem desetletju. Da se občani zavedajo pomena tovrstnega dokumenta in priložnosti, da pri pripravi aktivno sodelujejo tudi sami, je pokazala zelo dobra udeležba na javni predstavitvi priprave razvojne strategije, ki so jo minuli četrtek pripravili v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah. V dvorani je bila zasedena približno polovica sedežev.
Nihče ne želi, da projekt ostane zgolj na papirju
»Na odločitev o pripravi strategije prihodnjega razvoja naše občine smo se pripravljali dlje časa. Pri vsakdanjem delu občinske uprave in življenju ter delu naših občanov se sproti kažejo tako problemi kot ideje in čas je, da si skupaj začrtamo, kako želimo nadaljevati. Država se proti občinam obnaša vedno bolj mačehovsko, zato je prav, da stvari vzamemo v roke sami – še posebej na področjih podjetništva, obrti in turizma,« je občane nagovoril župan Franc Čebulj, nato pa besedo predal Darji Radić, izbrani nosilki programa, ki bo vse prejete predloge, želje in ideje skupaj s svojo ekipo zapisala v uporaben dokument. »To strategijo bomo zapisali z vami in za vas, saj nima nobenega smisla pisati projektov, če za njimi nihče ne stoji. Nihče si ne želi, da ta bi strategija ostala zgolj na papirju, zato bodo osnova konkretne aktivnosti in ukrepi, ki jih boste podali občani, v prihodnje pa bodo podlaga za delo občinske uprave, urejanje okoljske politike, umeščanje v prostor in pridobivanje evropskih sredstev,« je povzela Radićeva.
Priložnosti za nadaljnji razvoj so velike
V minulih tednih je bila že narejena analiza stanja, ki je med drugim pokazala, da je demografska slika občine ugodna (čeprav je naravni prirast negativen), da je v občini še kakšnih 36 odstotkov nezazidanih stavbnih zemljišč in da je v občini kar 246 enot kulturne dediščine, kar je odlična podlaga za kulturni turizem.
Da bi zbrali kar največ konkretnih predlogov, občane vabijo k sodelovanju v delovnih skupinah za področja turizma, kmetijstva in podeželja, obrti in gospodarstva, družbenih dejavnosti in infrastrukture ter društvenih dejavnosti. Ob katerih dnevih in kje bodo delavnice, bo objavljeno na občinski spletni strani, posamezniki pa se lahko dogovorijo tudi za individualne pogovore.
Zasnovo strategije bi na podlagi predlogov z delavnic lahko izdelali do konca aprila, izdelava akcijskega načrta bo predvidoma končana do konca maja, osnutek strategije pa bi občinski svetniki lahko obravnavali še pred poletjem.