Galjotovih osemdeset
Ob koncu preteklega leta je praznoval osemdeseti rojstni dan lovec, publicist in predavatelj, inženir gozdarstva Branko Galjot iz Kranja. Ob častitljivi obletnici so mu čestitali tudi lovski prijatelji.
Branko Galjot je prvič stopil v vrste zelene bratovščine leta 1962 in postal član takratne Lovske družine Besnica, kasnejše LD Jošt, kjer je ostal dobrih 37 let. Od leta 1999 je član LD Šenčur. Rodil se je konec decembra 1939 v Kranju in diplomiral na Fakulteti za gozdarstvo v Ljubljani. Najprej se je zaposlil na Gozdnem gospodarstvu v Kranju, nato pa je bil krajši čas zaposlen na Lovski zvezi Slovenije, 27 let pa je delal kot strokovni organizacijski tajnik na Zvezi lovskih družin Gorenjske (ZLDG) v Kranju. Deloval ni samo regijsko, ampak se je odzval tudi povabilom naših sosed in bil v okviru Zvezne lovske zveze v gojitveni komisiji divjadi zadolžen za upravljanje Mednarodnega sveta za lovstvo in ohranitev divjadi – CIC.
Galjot je bil izjemen predavatelj o živalstvu, gozdu in naravovarstvu. Kako preventivno in varovano delovati v lovišču, je bil en njegovih glavnih ciljev. Njegova velika vrednota za lovstvo je bila strokovna publicistika, dopisovanje in objavljanje lovskih tematik tako v strokovnih revijah kot dnevnem časopisju, tudi izven meja Slovenije. Nikoli ni prezrl vrednot in dogajanj iz lovske preteklosti, saj je bil prvi, ki je zapisal zgodbo o Francetu Prešernu, ki so jo pripovedovali v starodavni kranjski gostilni na Stari pošti, kako je Prešeren prijateljeval z lovci. Kot mlad inženir gozdarstva se je kot prvi vključeval v pomembne gorenjske lovske projekte, veliko energije je vložil v postavitev izjemne, mednarodno odmevne razstave Narava, divjad, lovstvo v Kranju, z enako zagnanostjo pa je pomagal tudi pri začetku in ohranjanju edinstvenega poletnega lovskega veleslaloma v naravnem okolju na Skutinem najnižjem evropskem ledeniku, ki je potekal neprekinjeno četrt stoletja.
V največji meri je prav po njegovi zaslugi leta 1988 ZLDG ob petdesetletnici delovanja zbrala in izdala lovsko kroniko gorenjskega lovstva, kar je v nadaljevanju povzročilo izdajo 28 samostojnih obsežnih kronik gorenjskih lovskih družin. V gostišču Viva na Kokrici pri Kranju so Galjotu ob 80. rojstnem dnevu čestitali in nazdravili z dobrimi željami njegovi lovski prijatelji. Predsednik Zveze lovskih družin Gorenjske in član upravnega odbora Zveze lovskih družin Slovenije Peter Belhar ter France Ekar, starešina Lovske družine Jezersko, sta se slavljencu zahvalila za vloženo vsestransko delo pri razvoju slovenskega lovstva in izrazila željo, da še naprej ohranja tako aktivno napredno delovno sopotništvo lovstvu in naravovarstvu. Celo pokojni Slavko Avsenik je Branetu izrekel priznanje za odlično posredovane lovske tematike, lovskoizpitna gradiva, iz katerih je Slavko dobro in zanesljivo opravil lovski izpit.