Zelena zima jim zmanjšuje dohodek
Gorenjska smučišča zaradi zelene zime delujejo v omejenem obsegu. Smučanje večinoma omogočajo s pripravo umetnega snega. Smučarjev je manj, to pa se pozna tudi pri dohodku.
Kranj – Na Krvavcu zaradi pomanjkanja snega beležijo precejšnjo izgubo. V minulem decembru so glede na december leta 2018 namreč dosegli le štirideset odstotkov prepeljanih potnikov s kabinsko žičnico, kar se po besedah Špele Janša iz RTC Krvavec pozna tudi pri številkah, ki kažejo na izgubo v višini pol milijona evrov. Nekaj težav jim je minuli mesec povzročila tudi počena cev, ki napaja akumulacijsko jezero na vrhu Zvoha, a so po besedah Špele Janša problem rešili v nekaj urah, tudi strošek menjave cevi je bil zanemarljiv. Več težav jim povzroča inverzija in posledično visoke temperature, zato poskušajo čim več zasneževati ponoči, ko se temperature spustijo pod ledišče, motivirajo pa jih pohvale smučarjev, da je smučišče dobro pripravljeno in urejeno.
V Kranjski Gori je bila v času novoletnih počitnic zasedenost destinacije skoraj stoodstotna, ta čas pa se zaradi »kroničnega« pomanjkanja snega in močnih odjug zasedenost giblje med šestdesetimi in sedemdesetimi odstotki. Med gosti prevladujejo Srbi in Italijani, medtem ko je zaradi skrajšanih zimskih počitnic na Hrvaškem opazen precejšen upad hrvaških gostov. Predvsem slovenski gostje so rezervirane termine zamenjali za termine v začetku februarja, so povedali v Turizmu Kranjska Gora. Zaradi pomanjkanja snega je obisk zagotovo manjši, kolikšen je izpad prihodka, pa v Turizmu Kranjska Gora ne razkrivajo. Povedali so le, da so se potrudili s pripravo dodatne ponudbe, uredili so tri drsališča in smučarskotekaške proge v Ratečah in Planici.
Na Soriški planini dosedanjo sezono ocenjujejo kot zelo slabo. Decembra so izdelali nekaj umetnega snega, a je pred božičem nastopila odjuga. »Še vedno obratujeta samo otroška vlečnica Lucija in vlečnica Slatnik, pri čemer nam je progo Slatnik uspelo urediti na celotni dolžini 1100 metrov,« je pojasnila direktorica Turističnega centra Soriška planina Polona Golija. Od 26. decembra, ko so začeli sezono, so našteli okoli šest tisoč smučarjev, ob polnem obratovanju pa bi jih po besedah Golijeve okoli 15 tisoč. »Izpad prihodka je precejšen, poleg tega pa so stroški zasneževanja veliki, saj smo pravzaprav zasneževali dvakrat isto.« O zasedenosti njihovih namestitvenih kapacitet je Golijeva povedala, da so po novem letu beležili odpovedi namestitev med tednom, zasedenost ob koncih tedna pa je okoli osemdesetodstotna.
Na smučišču Cerkno so minuli mesec zabeležili sedemdeset odstotkov manjši obisk kot decembra leta 2018, na finančni strani pa je bila realizacija do polovice nižja. »Trenutno še ne moremo podati podrobnih podatkov o izgubi zaradi slabega začetka sezone, saj jih še pripravljamo,« je razložil Borut Pirih, vodja marketinga Hotela Cerkno, pod okrilje katerega sodi tudi smučišče. Trenutno obratujejo štiri od devetih prog, ob primernih pogojih pa zasnežujejo tudi preostale proge. In kako je z zasedenostjo namestitvenih kapacitet? »Veliko večino odpovedi smo beležili v decembru, medtem ko se v teh dneh kapacitete dobro polnijo in so na ravni dolgoletnega povprečja,« je še odvrnil Pirih.
Na smučišču Stari vrh je smučanje možno od začetka januarja dalje, v primerjavi s preteklimi smučarskimi sezonami pa so doslej našteli približno dve tretjini manj smučarjev, je razložil direktor družbe STC Stari vrh Tomaž Trobiš. Zasnežujejo glavno progo za šestsedežnico v dolžini dveh kilometrov in pol. Prihodki po Trobiševih besedah ne pokrivajo niti dnevnih stroškov obratovanja, tako da izpad prihodka ta čas znaša že okrog sto tisoč evrov. »Decembra so samo stroški za energijo znašali 28 tisoč evrov, prihodkov pa je bilo okrog sedem tisoč evrov,« je poudaril Trobiš.
Letošnja sezona na Voglu je popolnoma primerljiva z lansko, ko so žičnico Orlove glave prvič v sezoni zagnali šele 20. januarja, je povedala Aleksandra Fiorelli, direktorica skupnih služb v podjetju Žičnice Vogel. Trenutno tako obratujeta sedežnica Brunarica in otroški park, druge naprave pa bodo zagnali ob prvi malo večji pošiljki snega. Kot še pravi Fiorellijeva, je bil Vogel med prazniki lepo obiskan. V januarju precej gostov beležijo ob koncih tedna, bistveno manj pa med tednom, ko je turistov v vsej destinaciji manj. Ker na Voglu nimajo sistema umetnega zasneževanja, se z upanjem ozirajo v nebo in si želijo, da bi bil, tako kot je bil lani, ljubiteljem snežnih radosti precej bolj kot december in januar naklonjen februar.