Priložnosti iščejo tudi v domačem okolju
V mengeški enoti Leka so pripravili peti Novartisov karierni zajtrk, s katerim mladim izobraženim strokovnjakom naravoslovnih znanosti predstavljajo karierne priložnosti v domačem okolju.
Na prvih štirih kariernih zajtrkih so gostili 250 strokovnjakov z dokončanim magisterijem ali doktoratom s farmacevtskega, kemijskega, biotehnološkega ali z drugega naravoslovnega in tehničnega področja; 21 so jih tudi zaposlili.
Mengeš – Na prvih štirih kariernih zajtrkih, ki jih ob začetku leta prirejajo v mengeškem Leku, so gostili 250 področja strokovnjakov z dokončanim magisterijem ali doktoratom s farmacevtskega, kemijskega, biotehnološkega ali z drugega naravoslovnega in tehničnega področja. Večinoma gre za posameznike, ki so ali pa študirajo ali delajo v tujini. Dogodek, ki ga pripravljajo v Leku, je namreč namenjen prav v preobračanju migracijskih tokov visoko izobraženega kadra in spodbujanju zaposlovanja doma.
Ksenija Butenko Černe, članica uprave ter direktorica pravnih zadev v podjetju, pravi, da bodo v prihodnje z globalnim operativnim centrom, ki ga vzpostavljajo v Sloveniji, priložnosti za zaposlitev v Leku še boljše, ne le za farmacevte, temveč za širok nabor izobraženih kadrov, tako s področja naravoslovja kot tudi tudi družboslovja. Naloga kadrovikov v Leku pa je prepoznati vrhunske talente, jih nagovoriti in jim ponuditi ustrezno okolje za nadaljnji razvoj.
Kot nam je povedala vodja projekta ter vodja pridobivanja in zaposlovanja talentov v Leku Špela Bernhard, se je dogodek izkazal kot zelo dober način povezovanja med industrijo in potencialnimi talenti, ki se radi zaposlujejo v domačem okolju, če vedo, da bodo tudi doma lahko uresničili svoje poklicne ambicije.
Na včerajšnjem kariernem zajtrku je imelo štirideset udeležencev priložnost, da se spoznajo z vodilnimi kadri v podjetju in iz prvih rok dobijo informacije, ki jih zanimajo v zvezi z delom v podjetju.
Med udeleženci je bil tudi Damir Hamulić iz Medvod, ki ima tudi študijske izkušnje iz Nemčije, Španije, ter nedavno tudi Pariza in Latvije. »Iz tujine sem prinesel ogromno novega znanja, spoznal veliko ljudi in postal bolj samozavesten,« pravi Hamulić, ki si kljub temu želi delati doma. »V tujini sem pridobil pomembne izkušnje, hkrati pa tudi spoznal, da je Slovenija super država in me bo tudi boljša plača težko prepričala, da se bom zaposlil na tujem, ne pa doma,« dodaja doktorski študent kemije, ki si sicer karierne možnosti pušča odprte, in kot pravi, še ni odločen ali bo ostal v akademskih vodah ali presedlal v industrijo.
Mirica Karlovits je trenutno zaposlena v plastični industriji, kariernega zajtrka pa se je udeležila v želji po iskanju novih izzivov. »Vsakomur priporočam izkušnjo dela v tujini, saj se ti s tem razširijo obzorja in spremeni način razmišljanja, pridobiš pa tudi zelo pomembne izkušnje,« pravi sogovornica, ki je doslej delala na Madžarskem in v Srbiji. A kot pravi, ima tudi delo doma svoje prednosti: »Slovenija je zelo varna in prijetna država, zlasti če imaš družino. Kvaliteta življenja pri nas je na zelo visokem nivoju.«
Lek sicer zaposluje 4250 ljudi, od tega so jih v lanskem letu zaposlili 315.