Otroci so naše največje bogastvo

Maja bomo slovesno počastili desetletnico odprtja vrtca v Šenčurju. Priprave na izgradnjo prizidka že potekajo.

Šolsko leto 1964/65 je bilo za Šenčur v marsičem prelomno. Za šolarje se je pouk začel v novih prostorih, v šolskih prostorih pa je začel z delom tudi oddelek predšolskega varstva. Zaposleni starši so tako svoje otroke vključili v organizirano varstvo. Naraščala pa ni samo potreba po varstvu otrok, saj so se kazale razlike v znanju otrok ob vključitvi v šolo. V šolskem letu 1970/71 je bila prvič organizirana mala šola za otroke, ki niso obiskovali predšolskega varstva. Prostorski pogoji kljub izmenskemu pouku niso bili več ustrezni, vse več staršev je potrebovalo varstvo za predšolske otroke v dopoldanskem času, prostora za nove oddelke pa ni bilo.

Tako je bil v šolskem letu 1974/75 po štirih letih priprav in letu gradnje odprt prizidek šole, hkrati pa je bila obnovljena tudi stara šola. S prizidkom je šola pridobila poleg novih učilnic tudi dva prostora za potrebe vrtca: v dopoldanskem času je bilo v varstvu 50 malčkov, popoldne pa sta bili v istih prostorih dve skupini male šole. V takih pogojih je vrtec deloval kar tri desetletja. Oddelek vrtca je od leta 1974 deloval tudi na podružnični šoli v Voklem, zaradi novih občinskih meja pa smo 1. januarja 1997 pridobili tudi dva oddelka vrtca na Visokem. Potreba po več oddelkih in po novih prostorih je bila velika, saj je bilo vsako leto odklonjenih najmanj za oddelek otrok, ki bi jih starši želeli vpisati v vrtec, velika prostorska stiska pa je bila tudi v šoli, kjer je potekal dvoizmenski pouk. Pri tem moramo poudariti, da varstva za otroke do treh let zaradi neustreznih prostorskih pogojev nismo mogli organizirati, starši so morali otroke voziti v kranjske vrtce.

Končno je občinska oblast prisluhnila potrebam po novem vrtcu. Predvsem takratni župan, Franc Kern je veliko doprinesel k temu, da je bil 18. novembra 1996 položen temeljni kamen, 22. avgusta 1997 pa je bilo že odprtje prostornega, lepega, sodobnega vrtca, ki je bil takrat in je še danes v ponos občanom. V njem zagotavljamo varstvo za obe starostni skupini otrok. Strokovno in tehnično osebje skrbi, da vrtec zagotavlja in ohranja kakovost, kar je v predšolski vzgoji izjemnega pomena. Vsi se trudimo slediti viziji vrtca, da bi v zdravem, varnem in ustvarjalnem okolju nudili otrokom bogastvo izkušenj in spodbujali oblikovanje otrokove pozitivne samopodobe. Ustvarjamo možnosti za čim pestrejše dejavnosti otrok, ustvarjamo spodbudno, prijazno okolje, kjer je vsak otrok opažen in sprejet. Otroka znamo objeti in ga imeti radi, se z njim nasmejati. Raziskujemo in iščemo nove možnosti in nove poti do znanja. Trudimo se staršem pomagati pri vzgoji in pri tem vzpostavljati enakopraven partnerski odnos, predvsem pa usklajene vzgojne vplive med vrtcem in domom.

Pogoji za uresničevanje takšne vizije so bili pred desetletjem še idealni, saj smo v nov vrtec vpisali šest skupin otrok, kar je kapaciteta, za katero je bil vrtec tudi zgrajen in je zagotavljal optimalne pogoje za izvedbo programa predšolske vzgoje. Otroci so imeli na voljo veliko prostora za svoj razvoj, saj so poleg matične igralnice imeli na voljo tudi telovadnico, prostor za likovno in glasbeno dejavnost, večnamenski prostor in veliko zunanje igrišče. Število otrok, ki so potrebovali varstvo, pa je iz leta v leto naraščalo, število skupin smo iz leta v leto povečevali, prostorski pogoji pa so bili zato vse slabši. Začelo nam je primanjkovati garderob, izgubili smo večnamenski prostor in likovno-glasbeno igralnico. V šolskem letu 2000/01 smo imeli že osem skupin, v naslednjem šolskem letu pa smo morali organizirati še deveti oddelek, ki je dobil prostore v šenčurskem župnišču. V tem času smo imeli v vrtcu tudi dva oddelka prvega razreda devetletke, kar je bila edina možna rešitev za reševanje prostorske stiske v šoli. Danes imamo novo šolo, ki zagotavlja dovolj prostora in ustrezne pogoje za šolsko delo, v vrtcu pa smo žal vse bolj utesnjeni, saj imamo v letošnjem šolskem letu v centralnem vrtcu deset oddelkov, ki vključujejo 190 otrok. Vrtec je izkoriščen do zadnjega kotička, kar pa ne zagotavlja več optimalnih pogojev za kakovostno življenje in delo v njem. Premajhne so tudi kapacitete kuhinje, potrebna je ureditev zunanjega igrišča, parkirišč, ustreznega dovoza,…

Vsi se zavedamo prednosti, da je vrtec v domačem kraju. Otroci, ki hodijo v domač vrtec, v njem tudi ostanejo, obiskujejo domačo šolo, nanje lahko računamo tudi pozneje, da bodi ostali in živeli povezani s krajem. Ugodni pogoji za gradnjo ali nakup stanovanja so v Šenčur privabili veliko mladih družin. Vrtec, ki letos praznuje deseto obletnico, je že premajhen za današnje potrebe kraja. V letošnjem letu se je namreč v vrtec vpisalo toliko otrok, da bosta potrebna dva dodatna oddelka. Prostorska rešitev bo začasna (dve skupini naj bi za novo šolsko leto namestili v prostorih šole), saj že potekajo priprave na gradnjo prizidka vrtca v Šenčurju. Upamo, da vas bomo čez leto dni v majski številki Jurija že lahko povabili na otvoritev prizidka vrtca. Prireditev ob desetletnici vrtca bo 10. maja 2007 v športni dvorani v Šenčurju. Vljudno vabljeni!

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / četrtek, 20. december 2007 / 07:00

Likovna delavnica

V Mladinskem centru Jesenice so odprli razstavo likovnih del, ki so nastala na likovni delavnici dijakov vzgojiteljske smeri na Srednji šoli Jesenice. Mentorica je bila Marija Monti, sodel...

Objavljeno na isti dan


Šport / sreda, 17. junij 2009 / 07:00

V Kamniku 16. shod slovenskih vaterpolistov

Letno kopališče Pod skalo v Kamniku bo v soboto že šestnajstič zapored prizorišče zbora slovenskih vaterpolistov.

Kranj / sreda, 17. junij 2009 / 07:00

Najbolje v bazen ali Čukov bajer

Pred začetkom letošnje kopalne sezone so pri Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj ugotovili, da je najbolj čista voda v Čukovem bajerju, najbolje pa je nadzorovan bazen, ki ga za kopalce odprli včeraj.

Gospodarstvo / sreda, 17. junij 2009 / 07:00

Bohorič predsednik nadzornega sveta Abanke

Kranj - Nadzorni svet Abanke Vipa je na ustanovni seji za novega predsednika imenoval Janeza Bohoriča, predsednika uprave Save Kranj, za njegovega namestnika Branka Pavlina, pred...

Kronika / sreda, 17. junij 2009 / 07:00

Sodišče bo poslušalo prisluhe

Sojenje domnevnima roparjema Boštjanu Razingarju in Amirju Bešiću se je v petek zaradi spremembe v sestavi sodnega senata začelo znova.

Prosti čas / sreda, 17. junij 2009 / 07:00

Pevka s svojimi čevlji

Najprej je Playboy v Ljubljani pripravil zabavo za VIP-ovce, kakšen teden kasneje pa za smrtnike. Izbrali so tudi dekle letošnjega leta. Nina Osenar napoveduje izid prvega albuma za letošnjo jesen, im...