Oče gluhih in telefon

Sedmega januarja leta 1834 se je rodil nemški fizik Johann Philipp Reis, ki je leta 1863 prvi predstavil uporabni prenos glasu s pomočjo električnega toka – telefona. Naredil je aparat za prenos glasov z elektromagnetnimi valovi in ga prvič pokazal 26. oktobra 1861 na sestanku društva fizikov v Frankfurtu ter dodelanega naslednje leto v Giessnu. Medtem ko je Reis predstavil aparat, ki ni imel daljšega dosega, je Američan Alexander Graham Bell leta 1876 prvi dokazal, da se ljudje lahko s pomočjo električnega toka pogovarjajo na daljavo. Izpopolnil je Reisov aparat in tako danes velja Graham Bell za izumitelja telefona.

Ameriški znanstvenik, izumitelj, inženir in inovator Alexander Graham Bell se je rodil 3. marca 1847 v Edinburgu. Sicer najbolj znan po izumu telefona, je bil pogosto imenovan tudi oče gluhih. Njegov oče, ded in brat so se ukvarjali z govorom, njegova žena in mati sta bili gluhi. Vse to je odločilno vplivalo na njegovo delo. Raziskovanje na področju sluha in govora ga je pripeljalo do poskusov z napravami za sluh in prvega patenta za telefon v ZDA.

Že kot otrok je delal številne poskuse. Sosed mu je celo posodil majhno delavnico, kjer je lahko eksperimentiral. Mati je podpirala tudi njegov velik talent za umetnost, poezijo in glasbo. Čeprav je bil miren in tih, je obvladal mimiko in glasovne trike, s katerimi je zabaval domače goste. Materina gluhota ga je globoko prizadela (sluh je začela izgubljati, ko je bil star 12 let), zato se je naučil znakovne govorice. Naučil se je govoriti v jasnih in mehkih tonih, da ga je mati lahko razumela. Njegova izkušnja z gluho materjo ga je spodbudila, da je začel preučevati akustiko. Že Bellov oče je delal z gluhonemimi. Skušal jih je naučiti pravilne izgovarjave besed in branja z ustnic. Alexandra in njegove brate je naučil zapisa fonetičnih simbolov – vidni govor. Mladi Bell je postal tako spreten, da je očeta celo spremljal na njegovih javnih demonstracijah. Občinstvo je navduševal s svojo interpretacijo latinščine, galščine in celo sanskrta. Njegovo delo je zaznamovalo tudi pionirstvo na področju aeronavtike in vodnih letal. Ko je umrl, so vsi telefoni v ZDA nehali zvoniti »v spomin na moža, čigar hrepenenje po komunikaciji jih je omogočilo.«

Revolucijo v prenosu glasu na daljavo seveda danes predstavljajo mobilni telefoni.

Pregovori in reki

Ne zapeljuj tuje žene, pa tudi tvoja ne bo oblatena. (nemški pregovor)

Ne želi drugega žene, kaj drugim lajšal bi gorje. (Janez Menart)

V tuji hiši je najboljše biti napol nem, gluh in slep. (češki pregovor)

Odpri svoja vrata, pa boš tudi pri drugih našel odprta. (gruzinski pregovor)

V sredo se vidi, kakšen bo četrtek. (turški pregovor)

Smeh ni greh

»Moj šef je sedaj popolnoma drug človek?« »Je to zato, ker si mu povedal, kar mu gre?« »Ne, ampak zato, ker imam po tem, ko sem mu to povedal, novo službo.«

»Poročil bi se rad z lepo in pametno žensko.« »In zakaj se ne?« »Ko sem ji predlagal, je rekla, da to ni mogoče. Če bi se poročila z menoj, bi sicer ostala lepa, zagotovo pa ne bi bila pametna ...«

»Bodi moja nocoj ...« »Ne morem, ker me boli glava.« »Potem pa obljubim, da se glave ne bom niti dotaknil.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 17. maj 2012 / 07:00

Štorklje so se vrnile

Par štorkelj se je v petek vrnil v Cerklje na isto mesto, kjer je gnezdil že lani.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 1. februar 2012 / 07:00

Nostalgija iz Prešernovih časov

Z današnjim odprtjem razstave Kranjske gostilne v Prešernovem času se bodo v Kranju začele prireditve ob letošnjem kulturnem prazniku, katerih vrhunec bo Prešernov smenj.

Zanimivosti / sreda, 1. februar 2012 / 07:00

Priznanja za vztrajne pohodnike

Turistično društvo Šenčur je prvič podelilo priznanja pohodnikom, ki so lani vsaj petnajstkrat obiskali Apnišče, najvišji vrh v šenčurski občini.

GG Plus / sreda, 1. februar 2012 / 07:00

Prešeren na Koroškem

Prešeren se je rodil pod Karavankami. Močno pa je bil povezan tudi z deželo in ljudmi na oni strani teh gora, s Koroško in Korošci. V Celovcu je maja 1832 opravil sodni izpit, po koroških župnijah je...

GG Plus / sreda, 1. februar 2012 / 07:00

Kaj je pri Prešernu gorenjskega?

Ste se kdaj vprašali, kaj je pri Prešernu najbolj gorenjskega? Njegov rod in rojstvo, pa kraj rojstva in otroštva ... V njegovih pesmih lahko najdemo tudi številne nam in njemu domače gorenjske besede...

Kronika / sreda, 1. februar 2012 / 07:00

Namesto pomoči globa in točke

Pri prometnih nesrečah prve kategorije zaradi poškodovanega vozila ni treba na policijo.