Policija drugače kot sodišče
Policijska uprava Kranj je zaradi domnevne goljufije pri prenosu lastništva v družbi Born v letih 2008 in 2009 kazensko ovadila tri osebe in podjetje iz Tržiča. Kranjsko sodišče je pred kratkim v pravdnem postopku zaradi istih poslov izdalo zavrnilno sodbo.
Kranj – Medtem ko je kranjsko okrožno sodišče januarja v gospodarskem sporu odločilo, da Martin Šetinc, Rihard in Tatjana Jerebic ter njuna družba Tari pri dokapitalizaciji in kasnejšem prenosu 59,5-odstotnega lastniškega deleža družbe Born, ki je na območju Tržiča upravljala več kot 3600 hektarjev Bornovih gozdov, niso preslepili in za skoraj 4,5 milijona evrov oškodovali danes 90-letne Elizabete Ortner Born, ene od treh hčera barona Karla Borna, pa so gorenjski policisti drugačnega mnenja. Na Policijski upravi Kranj (PU) so namreč za Gorenjski glas potrdili, da so njihovi kriminalisti prejšnji mesec kazensko ovadili tri fizične in eno pravno osebo, osumljene goljufije, s katero naj bi protipravno pridobili veliko premoženjsko korist. Po pojasnilu Bojana Kosa, tiskovnega predstavnika PU Kranj, naj bi ovadeni pred letom 2010 zavajali oškodovanko pri podpisovanju poslovne dokumentacije zaradi pridobitve deleža v nepremičninah pod realno vrednostjo in ga tudi dobili. Prejem kazenske ovadbe so potrdili tudi na kranjskem okrožnem tožilstvu. »Predmet ovadbe je sklenitev treh pogodb v letu 2008 in 2009 glede vlaganja solastniških deležev v družbo in v zvezi z dokapitalizacijo družbe ter da so ovadene osebe pri tem z goljufivimi ravnanji prikrajšale in oškodovale oškodovanko ter si je tako vsak pridobili veliko premoženjsko korist,« je razložila vodja tožilstva Marija Marinka Jeraj.
Po naših podatkih se kazenska ovadba nanaša na iste osebe in iste posle, ki jih je v civilnem postopku že obravnavalo kranjsko sodišče. Kot smo že poročali, je sodišče januarja tožbeni zahtevek Elizabete Ortner Born v celoti zavrnilo kot neutemeljen (sodba ni pravnomočna). A če bo kranjsko tožilstvo sledilo policijski ovadbi, potem se bodo morali nekdanji direktor družbe Born Martin Šetinc ter oče in hči Rihard in Tatjana Jerebic s svojim podjetjem Tari zaradi istih poslov zagovarjati še v kazenskem postopku. Izvedeli smo, da jim kriminalisti v kazenski ovadbi očitajo pridobitev protipravne premoženjske koristi v skoraj enakem znesku, kot je bila vredna zavrnjena odškodninska tožba 90-letne baronice. V ovadbi je namreč navedeno, da naj bi si Šetinc pridobil premoženjsko korist v višini 2,6 milijona evrov, podjetje Tari in njegovi odgovorni osebi Rihard in Tatjana Jerebic pa v višini dobrih 1,7 milijona evrov, skupno torej več kot 4,3 milijona evrov. Njihov odvetnik v pravdni zadevi Jože Kristan je dejal, da z ovadbo ni seznanjen, brez komentarja je ostal tudi pooblaščeni zastopnik Ortnerjeve Bojan Grubar.
Spomnimo: Elizabeta Ortner Born je v pravdni zadevi od Šetinca, Jerebicev in podjetja Tari zahtevala ničnost pogodb in vrnitev 760 hektarjev gozda v Jelendolu, kar je bil njen stvarni vložek v podjetje Born, ali plačilo 4,5 milijona evrov odškodnine za izgubljeni gozd. V tožbi je med drugim zatrjevala, da sta jo Šetinc in podjetje Tari preslepila pri prenosu 59,5-odstotnega poslovnega deleža v družbi Born, saj sta ga odkupila po nerazumno nizki ceni (445 tisoč evrov), kasneje pa sta jo iz družbe, v kateri je ohranila 20-odstotni delež, iztisnila.
Kranjska policijska uprava je v preteklosti v zvezi z družbo Born, gozdovi in drugim premoženjem po Karlu Bornu na tožilstvo podala še dve kazenski ovadbi in štiri obvestila.