Lep poklic, ki je več od »menjavanja plenic«
Na Srednji šoli Jesenice opozarjajo, da se vse manj mladih zanima za poklic medicinske sestre. V treh letih se je vpis zmanjšal kar za četrtino. Bo medicinskih sester v nekaj letih zmanjkalo?
Želja pomagati in čut za sočloveka – to sta glavna odgovora dijakov, zakaj so se odločili za poklic v zdravstveni negi.
Jesenice – Edina gorenjska srednja šola, ki izobražuje za poklic medicinske sestre, je Srednja šola Jesenice. A zanimanja med mladimi je vse manj, opozarja ravnateljica Monika Lotrič. Še pred tremi leti se je v prvi letnik vpisalo 80 dijakov, letos samo še 60. To je kar četrtina manj, za nameček je med njimi večina deklet, v prvem letniku imajo tako le šest fantov. Prav zaradi manjšega vpisa so na šoli tudi izgubili en oddelek, namesto treh razpišejo le še dva. In če šolanje vsako leto zaključi 50 dijakov, se jih le četrtina zaposli v zdravstvu, kar tri četrtine pa jih nadaljuje šolanje na višjih in visokih šolah. A od teh jih kar polovica kmalu odneha in se zaposli – mnogi v Avstriji in Nemčiji, veliko pa tudi izven zdravstva ...
Več od »menjavanja plenic«
Vse to so podatki, zaradi katerih bi nas moralo skrbeti, opozarja Lotričeva. Na šoli so zato pripravili okroglo mizo z naslovom Upad zanimanja za poklic medicinske sestre – dejavniki, vzroki in možne rešitve. Na njej so sodelovali predstavniki jeseniške bolnišnice, fakultete za zdravstvo, doma starostnikov, svetovalni delavci osnovnih šol. Med drugim so ugotavljali, da je poklic medicinske sestre v javnosti premalo cenjen. Sanela Pivač, v. d. dekanje Fakultete za zdravstvo Angele Boškin, je omenila raziskavo, po kateri mladi srednjo medicinsko sestro vidijo kot tisto, ki neguje pacienta in je podrejena zdravniku. Po mnenju Pivačeve je poklic v resnici veliko več od »menjavanja plenic«. Medicinska sestra potrebuje široka znanja in veščine, mora znati pristopiti k pacientu, ustrezno komunicirati ... Zelo pomembna je tudi možnost napredovanja, Pivačeva je sama najprej zaključila srednjo zdravstveno šolo, zatem pa diplomirala, opravila magisterij, zdaj pa zaključuje celo doktorat.
Manjka tudi bolničarjev-negovalcev
Mojca Strgar Ravnik, pomočnica direktorja za zdravstveno nego v Splošni bolnišnici Jesenice, je povedala, da je raziskava pokazala, da medicinske sestre zapuščajo bolnišnico zaradi slabega plačila, organizacije dela, odnosov in deloma tudi zaradi nespoštovanja poklica. Zaradi pomanjkanja medicinskih sester je že pol leta zaprt eden od oddelkov, je povedala, obenem pa dodala, da se je trend odhodov vendarle ustavil in da na razpise dobivajo kar nekaj prijav.
V Domu upokojencev dr. Franceta Bergelja pa imajo več težav s pomanjkanjem bolničarjev-negovalcev, tega programa na Jesenicah ni več, mladi pa se ne odločajo za šolanje v Ljubljani. Pri srednjih medicinskih sestrah nimajo toliko težav, najbrž tudi zaradi bolj prijaznega delovnika, saj delajo le dopoldne in popoldne, ponoči pa le dvakrat ali trikrat na mesec, čemur sledijo dva ali trije prosti dnevi.
Prav prosti čas in dobro plačilo sta po besedah ravnateljice Lotričeve zelo pomembna dejavnika pri odločanju mladih za poklic. Poleg tega so mlade generacije drugačne, ni jim težko oditi na bolje plačano delo v tujino, na šoli izdajo vsako leto več potrdil o opravljenem praktičnem pouku, ki jih mladi potrebujejo za delo v Avstriji ali Nemčiji.
»Saj bi šel, a ne na ŽIC!«
Da je poklicu medicinske sestre treba vrniti ugled, poskrbeti za boljše plačilo in tudi za pravo promocijo med mladimi, so se strinjali udeleženci. Niso pa mogli mimo dejstva, da je stavba Srednje šole Jesenice zelo dotrajana in neprivlačna. Zato marsikateri devetošolec reče: »Saj bi šel na zdravstveno šolo, ampak ne na ŽIC!« Ravnateljica je ob tem dejala, da se je že obljubljena celovita obnova šole žal ponovno zamaknila, država jih je obvestila o obnovi po fazah, in to v prihodnjih letih. Lotričeva pa kljub temu računa, da bi vsaj s prenovo fasade poskrbeli za bolj prijazen videz šole, kar bo morda vendarle privabilo kakšnega devetošolca več ... Nameravajo pa poskrbeti tudi za boljšo promocijo in pokazati, da so dobra šola in da se lahko pohvalijo tudi z diamantnimi maturanti.