Visoki obisk v Selški dolini
V Selški dolini so v sredo gostili veleposlanico Republike Avstrije v Sloveniji Elisabeth Ellison-Kramer, ki je prišla na uradni obisk zgornjega dela Selške doline.
»Posebno me veseli, da sem se seznanila s kulturno dediščino Ivana Groharja in videla, v kakšnem prelepem okolju so nastajale njegove umetnine, in da mu je bila v navdih lepa pokrajina v tem delu Selške doline.«
Soriška planina – Avstrijska veleposlanica Elisabeth Ellison-Kramer se v občini Železniki ni mudila prvič, saj so jo gostili že v juniju, pri čemer je ob zadnjem srečanju in navdušenju nad videnim izrazila željo po vrnitvi in seznanitvi še s kulturno dediščino in lepotami, ki jih ponuja zgornji del Selške doline.
»Junija smo si ogledali spodnji konec doline, veleposlanica pa je takrat prišla z namenom predaje knjig Mohorjeve družbe, ki jih financira avstrijsko zvezno ministrstvo za umetnost, kulturo, javno upravo in šport, za kar smo izredno hvaležni,« je po koncu obiska poudaril župan Železnikov Marko Gasser.
Na sredinem obisku ji je župan z delegacijo iz različnih institucij in društev v občini najprej razkazal vas Zali Log, kjer so se ustavili pred znamenito gostilno Pri Slavcu, si ogledali cerkev Marijinega vnebovzetja ter najnovejšo investicijo, gradnjo novih poslovilnih vežic.
Občudovali so veduto večstoletnih hiš z značilnimi skrilastimi strehami.
Spoznala osnove narečnega govora
Pot jih je nato vodila v Sorico, kjer je gostja spoznavala zanimive osnove edinstvenega soriškega in danjarskega narečnega govora. Ogledala si je cerkev sv. Nikolaja z Groharjevimi freskami in več stoletij staro vaško lipo. V spremstvu Mira Kačarja so ji pokazali tudi Groharjevo hišo ter jo seznanili s projektom obnove prostorov stare pošte, kjer načrtujejo novo kulturnoinformtivno točko za domačine in obiskovalce vasi, ki bo vsebinsko dopolnjevala Groharjevo hišo. Obisk Sorice so zaključili s kratkim sestankom v Gostišču Macesen ob okušanju sladkih dobrot iz lokalnega okolja. Razkazali so ji tudi Spodnje Danje s cerkvico sv. Marka. Za konec si je ogledala še Turistični center Soriška planina, kjer jo je pozdravila Polona Golija, za pogostitev pa je poskrbel lokalni kuharski mojster Luka Čufer z jedmi iz lokalnih sestavin.
Preplet zgodovine
»Seznanila sem se z zanimivo zgodovin teh krajev, ki se v enem delu prepleta tudi z zgodovino Avstrije, še posebno z zvezno deželo Tirolsko. Tu me je zelo zanimal vidik skupnih elementov kulturne dediščine, na katerih, menim, je treba še graditi. Presenetile so me domačnost, prijaznost, pristnost ljudi in urejenost okolice, lepo urejene rože na oknih, kulturna krajina, travniki,« je bila ob koncu obiska nad zgornjim delom Selške doline navdušena avstrijska veleposlanica, ki bo po štirih letih novembra zapustila Slovenijo. »Slovenijo bom zapustila z lepimi spomini. Imela sem možnost spoznati različne konce Slovenije, posebno me danes veseli, da sem se seznanila s kulturno dediščino Ivana Groharja, ko sem videla, v kakšnem prelepem okolju so nastajale njegove umetnine, da mu je bila v navdih lepa pokrajina v tem delu Selške doline.«
Avstrijska veleposlanica je bila navdušena nad zanimivo in bogato zgodovino območja, iz katerega izhajajo tudi elementi kulturne dediščine in več kot 741 let trajajoča povezava z Innichenom na Tirolskem, ki jo prebivalci ohranjajo še v današnjem času, ter nad številnimi kulturnimi projekti, ki jih pripravljajo občina, lokalna skupnost, društva oziroma posamezniki.
Možnosti za sodelovanje
Tudi župan Marko Gasser vidi možnosti za nadaljnje sodelovanje in povezovanje, pri čemer je avstrijska veleposlanica obljubila pomoč in izrazila željo po sodelovanju tudi na operativni ravni. »Zavzela se je, da bodo tudi njeni nasledniki pomagali pri nadaljnjih raziskavah narečnega govora, in obljubila, da nam bo pomagala pri odpiranju vrat v avstrijskih ustanovah, kjer koli bi potrebovali dostop do arhivov, zapisov s tega področja za nove raziskave,« je ob koncu obiska na Soriški planini veleposlaničine obljube povzel župan Gasser.