Državno poroštvo za stanovanjska posojila
Ministrstvo za finance bo januarja dalo v javno obravnavo osnutek zakona o državnem poroštvu pri najemu stanovanjskih posojil.
Po podatkih Združenja bank Slovenije je bil obseg kreditiranja v večini bank in hranilnic zaradi zaostritve pogojev za najem potrošniških in stanovanjskih posojil, ki so začeli veljati 1. novembra, v prvih 22 dneh novembra od 30 do 40 odstotkov manjši kot v primerljivem obdobju pred uvedbo ukrepov Banke Slovenije.
Kranj – Ministrstvo za finance je prejšnji teden predstavilo koncept zakona, ki bo urejal poroštvo države pri najemanju stanovanjskih posojil. Kot je na predstavitvi povedal državni sekretar ministrstva Alojz Stana, je poroštvo namenjeno predvsem mladim do 35. leta starosti, mladim družinam, v katerih vsaj en otrok še ni šoloobvezen, zaposlenim za določen čas in prekarno zaposlenim, starim do 40 let. Država bi jim jamčila za kredit do zneska glavnice 150 tisoč evrov in z ročnostjo plačila največ trideset let, pri tem pa bi bil pogoj, da za nepremičnino zagotovijo najmanj 20 odstotkov lastne udeležbe. Država bi lahko banki namesto kreditojemalca plačala največ šest zapadlih obrokov, v tem primeru bi se z njim dogovorila za način poplačila regresne terjatve. Kreditojemalec bi to možnost lahko izkoristil večkrat v času odplačevanja posojila, vendar le, če bi prej poplačal vse predhodne terjatve. Država bo za poroštva predvidoma namenila pol milijarde evrov, znesek za prihodnje leto je že določen v zakonu o izvrševanju proračuna. Poroštvo bi zavarovala s hipoteko na nepremičnino, v primeru unovčenja poroštva bi poplačala terjatve s prodajo nepremičnine, pri tem pa bi imel predkupno pravico republiški stanovanjski sklad. Kaj bi se v tem primeru zgodilo s stanovalci, še ni jasno, na ministrstvu iščejo rešitev, ki ne bo omogočala zlorab.
Pogoji za najem stanovanjskih posojil se bodo z državnim poroštvom izboljšali, so prepričani na ministrstvu za finance, kjer si želijo, da bi potlej tudi Banka Slovenije ponovno razmislila o ukrepih, s katerimi je zaostrila tudi najemanje stanovanjskih posojil.