Ivanka Berčan je magistrica socialnega dela in predsednica društva Žarek.

Pot v odraslost in njene stranpoti

»Mladostnik se išče, eksperimentira, preizkuša meje,« je dejala Ivanka Berčan in poudarila, da je zelo pomembno, da mu starši postavljajo jasne meje. »Pri svojem delu pogosto srečujem starše, ki so odvisni od odziva otrok. Sprašujejo se: Ali bo moja odločitev otroku všeč? To je zelo nevarno, saj se od staršev pričakujeta trdna življenjska naravnanost in moralni kompas,« je opozorila.

»Najstnik se bo vedno zaletaval v zid, zato zid mora zdržati. Naj bo zato ta zid iz trdnih materialov,« je Berčanova pozvala starše.

»Ne delajte stvari namesto otrok! S tem, kar naredijo sami, krepijo notranjo moč, pridobivajo občutek, da zmorejo. Treba je krepiti njihovo sposobnost za samostojnost in jih naučiti, kako naj sami rešujejo probleme oziroma izzive.«

»Pri prehodu iz osnovne v srednjo šolo so me začele zanimati druge stvari, s katerimi sem mislil, da se bom počutil bolje in bolj priljubljen,« je zapisal eden od članov Skupnosti Žarek o tem, kdaj je zavil na stranpot.

Osrednji dogodek letošnjega Meseca boja proti odvisnosti v občini Jesenice je bilo tematsko predavanje z naslovom Pot v odraslost in njene stranpoti. Predavanje je potekalo v sredo v Kolpernu, predavateljica pa je bila Ivanka Berčan, dolgoletna članica LAS Občine Jesenice in predsednica društva Žarek, sicer pa magistrica socialnega dela.

Odraščanje je naporno že samo po sebi, je poudarila, saj se pri mladostnikih pojavljajo novi občutki, pojavi v telesu in psihičnem počutju. Mladostniki se srečujejo z mnogimi ponudbami, možnostmi, pa tudi strahovi in dvomi vase, za to obdobje sta značilni negotovost in identitetna zmeda. Pogosto je tudi eksperimentiranje in različna tvegana vedenja.

»Mladostnik se išče, eksperimentira, preizkuša meje,« je dejala. Po besedah Berčanove v Sloveniji vlada prevelika toleranca do alkohola, zelo nevarna je uporaba marihuane, ki je lahko sprožitelj duševnih bolezni, prihaja do zlorabe najrazličnejših vrst drog, tudi zdravil. Po mnenju Berčanove je vzrok vseh zdrsov na stranpoti nizka samopodoba mladostnika. Dejavniki tveganja so še odsotnost staršev, nerazumevanje, ločitev, dolgotrajna brezposelnost, pomanjkanje topline, duševne motnje pri starših … Na drugi strani so varovalni dejavniki medsebojna povezanost v družini, dobra komunikacija, skrbni starši, varno družinsko okolje, obenem pa trdne družinske norme in morala.

Kot je poudarila Berčanova, je zelo pomembno, da se starši z mladostnikom pogovarjajo, obenem pa mu postavljajo jasne meje.

»Pri svojem delu pogosto srečujem starše, ki so odvisni od odziva otrok. Sprašujejo se: Ali bo moja odločitev otroku všeč? To je zelo nevarno, saj se od staršev pričakujeta trdna življenjska naravnanost in moralni kompas,« je opozorila. Mladim je treba pomagati, da pridobijo sposobnost odločanja in prevzemanja odgovornosti za posledice svojih odločitev. »Predvsem pa je treba krepiti njihovo notranjo moč in realen pogled nase in na svoje sposobnosti,« je dodala.

Berčanova je predstavila preventivni program Dnevni center: Naj mladih ne vzgaja ulica, ki deluje na Jesenicah. Vsako popoldne ga obišče kar okrog trideset otrok in mladostnikov, strokovne delavke pa se trudijo, da jih podpirajo pri zdravem načinu odraščanja. Na ta način mladi krepijo notranjo moč za spoprijemanje z izzivi odraščanja in za razvoj pozitivnih vidikov osebnosti. Kot je dejala Berčanova, v dnevnem centru ta čas najbolj 'zažigajo' kuharske delavnice. »Sicer je potem treba pomiti posodo, a že preživijo,« je dodala v smehu.

Pod okriljem društva Žarek pa deluje tudi komuna Skupnost Žarek v Bohinju, kjer pomagajo odvisnikom od droge in alkohola. V društvu delajo tudi s starši, in kot je poudarila Berčanova, droga ne izbira; kjer je največ denarja, jo je še celo največ.

A kljub vsem izzivom je predavanje izzvenelo optimistično; krepiti je treba pozitivne vrednote, kot so prijaznost, sprejemanje drugačnosti, pomoč drug drugemu, odpuščanje in spoštovanje, kar vse pomaga pri vračanju s stranpoti na prave poti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 3. februar 2021 / 11:51

Olaj novi prvi mož policije

Novi generalni direktor policije Anton Olaj je funkcijo prevzel v petek.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 4. november 2018 / 20:15

Prešeren – kulturni svetnik

Kulturni svetnik je pojem in del modela raziskovanja kanonizacije umetnikov. Gre za koncept, ki je v osnovi podoben raziskovanju cerkvenih svetnikov, le da je prenesen na širše kulturno področje. P...

Gospodarstvo / nedelja, 4. november 2018 / 20:14

Vse mleko predelajo v izdelke

Kmetija Pr' Odolnek je za bohinjske razmere sicer srednje velika, a premajhna, da bi se lahko preživljala samo s kmetovanjem in gozdarjenjem. Ukvarja se tudi s turistično dejavnostjo in predelavo mlek...

Zanimivosti / nedelja, 4. november 2018 / 20:12

Kot olje in voda

Ženska, ki je jezna na svojega moža, je kot goreče olje. Mož pa je kot voda. Želi jo pomiriti, vendar s svojimi besedami povzroči še dodatno škodo, tako kot jo povzroči prilivanje vode h gorečemu o...

GG Plus / nedelja, 4. november 2018 / 20:09

Najlepše stvari so zastonj

»Obstajajo misli, ki imajo v mojem spominu svoje mesto zagotovljeno. Njihov rok trajanja je očitno neomejen. Kot ponavljajoče se mantre mi odzvanjajo v ušesih skozi življenje. Navadno takrat, ko s...

Izleti GG / nedelja, 4. november 2018 / 20:04

In smo šli na izlet

Z Gorenjskim glasom in Kompasom smo izletnike popeljali na tridnevni izlet na Hrvaško v Imotsko krajino z ogledom kraških draguljev Rdečega in Modrega jezera, na Makarsko riviero, na obiranje mandarin...