Pasijon finančno samostojnejši
Ob predlagani finančni konstrukciji izvedbe Škofjeloškega pasijona leta 2021 je predvidenega manj občinskega financiranja, pasijon naj bi se v večji meri pokril sam.
Škofja Loka – Vodja projekta Škofjeloški pasijon 2021 Jakob Vrhovec je občinskemu svetu predstavil finančno konstrukcijo izvedbe pasijona.
Škofjeloški pasijon je kot najstarejše ohranjeno dramsko besedilo v slovenskem jeziku, najstarejša ohranjena režijska knjiga v Evropi, hkrati pa največja in najveličastnejša dramska predstava na prostem v Sloveniji edinstven tudi zaradi tisoč prostovoljcev, ki vsakih šest let sodelujejo pri uprizarjanju in organizaciji. Poleg tega se uvršča v elito evropskih pasijonov in je z njim Škofja Loka tudi članica mednarodnega pasijonskega združenja Europassion. Velja za živo mojstrovino državnega pomena, leta 2016 pa je bil vpisan tudi na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva in s tem dobil status najvišje kulturno-umetnostne uprizoritve na svetovni ravni. Leta 2021 bo prvič uprizorjen pod Unescovo zaščito, kar nameravajo še posebej močno poudariti in doseči, da bo Škofjeloški pasijon najbolj prepoznaven doslej. Poleg tega bodo pri uprizoritvi dali večji poudarek prostovoljcem, eden od ciljev pa je tudi večja finančna samostojnost projekta, je navedel Jakob Vrhovec. To pomeni, da bo manj odvisen od občinskega financiranja (predvidevajo 63 tisočakov iz občinskega proračuna), več pa bi iztržili od prodaje vstopnic in s sponzorskimi in donatorskimi sredstvi. Privabiti želijo več kot 25 tisoč gledalcev, od tega 21 tisoč iz Slovenije, ostalo pa iz tujine, največ iz sosednje Hrvaške. Prodali naj bi 20.450 vstopnic, kar naj bi prineslo več kot 270 tisoč evrov, vsaj 116 tisoč evrov bi bilo sponzorskih, od države pa pričakujejo 40 tisoč evrov. Celotni proračun Pasijona je nekaj čez pol milijona. Vrhovec omenja tudi večji prirast v materialnih sredstvih in storitvah pri donacijah. Napoveduje tudi dogovore z nosilci turističnih namestitev in agencijami ter celostno trženje spominkov. Pri odhodkih je v primerjavi s prejšnjimi uprizoritvami večji strošek vodje in režiserja predstav, saj bosta zaposlena daljše obdobje, večji poudarek bo na spletnem oglaševanju, obnoviti morajo kostume in obuvala.
Občinske svetnike je zanimalo, od kod takšna pričakovanja večjih sponzorskih in donatorskih sredstev. Vrhovec odgovarja, da lahko več pridobijo zlasti pri storitvah, pa tudi sicer računa na boljši odziv sponzorjev in donatorjev kot v letih 2015 in 2009, ko so bile gospodarske razmere manj ugodne, poleg tega nameravajo tržiti tudi dve prednosti Pasijona: 300. obletnico zapisa besedila Škofjeloškega pasijona in Unescovo zaščito. Svetniki sicer podpirajo finančno osamosvojitev projekta od občinskih virov (ti se v primerjavi z leti 2009 in 2015 zmanjšujejo za trikrat oziroma dvainpolkrat), vseeno pa je bilo slišati tudi predlog, naj na kakovosti projekta ne varčujejo. Če ne bo šlo vse kot po maslu, nemara z rebalansom proračuna lahko prispevek občine tudi povečajo.
V letu 2021 se bo osem pasijonskih predstav zvrstilo od 20. marca do 11. aprila, po organizacijskem in izvedbenem načrtu pa aktivnosti potekajo že od letošnjega julija.