Korak k urejanju kanjona
Večina kranjskih mestnih svetnikov je podprla odlok o urejanju kanjona Kokre, kar je pomemben korak k ureditvi tega območja mesta.
Odlok določa prostorsko ureditev območja kanjona Kokre, pogoje za gradnjo novih objektov, pogoje za ureditev utrjenih in zelenih površin, pogoje za varovanje okolja in ohranjanje narave ter pogoje za gradnjo okoljske, energetske in elektronske komunikacijske infrastrukture.
Kranj – »Staro mestno jedro in kanjon Kokre sta z odlokom zavarovana že od 1983 kot kulturna in naravna znamenitost. Namen izdelave Občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) je ureditev območja kanjona Kokre kot rekreacijskih in zelenih površin mesta. Strokovne podlage za OPPN so nastale na podlagi javnega natečaja v letu 2009, prvo nagrado za najboljšo rešitev pa je prejela družba Jereb in Budja arhitekti. Leta 2016 se je nato začela priprava OPPN, v okviru tega pa so potekale številne delavnice, na katere so bili vabljeni lastniki, nosilci urejanja prostora, zainteresirana javnost ter krajevna skupnost. Delavnice so bile zelo aktivne in vsi so imeli priložnost dati pripombe in povedati svoje želje,« je pred obravnavo povedala Mihaela Šuštar Gruber iz Urada za okolje in prostor na kranjski občini, Rok Jereb pa je dodal, da dokument ureja urbanistične pogoje glede tega, kaj se bo dogajalo v kanjonu Kokre.
»Dokument je posledica dolgotrajnega dogovarjanja z vsemi nosilci urejanja prostora, predvsem z Zavodom za varstvo narave, Zavodom za varstvo kulturne dediščine in Agencijo RS za okolje, ki imajo v tem okolju zelo striktna navodila,« je povedal Jereb in pojasnil, da bo del območja kanjona namenjen za športno dejavnost, predviden je nov most za povezavo Planine s Pungertom, obnovljen bo dostop v rove, prav tako se obeta rekonstrukcija jezu.
»Kanjon je razdeljen na tri različne cone. Cona na jugozahodu je bolj turistična, osrednja cona je rekreativno-športna, zadnja pa je predvsem naravna, saj so tam posegi v okolje najbolj omejeni,« je tudi pojasnil Rok Jereb.
Svetniki so prostorski akt, ki bo omogočal načrtovano ureditev kanjona in pomeni dopolnitev že obstoječe infrastrukture, povečanje dostopnosti in prehodnosti območja, v prvi obravnavi podprli.
»Zdaj nas čaka veliko dela, saj želimo kanjon Kokre ohraniti v obliki, kot je, predvsem pa ga ponuditi občanom naše občine in ga ne nameniti predvsem turistom. Vemo namreč, da so marsikje težave zaradi množičnega turizma in zato bo treba najti pravo ravnovesje,« je po seji povedal župan Matjaž Rakovec in dodal, da se z odlokom ureja področje od mostu pri gostilni Arvaj do izliva Kokre v Savo.