Zlatoporočenca v družbi sorodnikov, prijateljev in duhovnika Roberta Friškovca

Poročena že petdeset let

Zlato poroko sta praznovala Branka in Miha Tominc iz Reteč pri Škofji Loki.

Da je vsak, ki dočaka zlato poroko, lahko ponosen, v en glas pravita Branka in Miha Tominc. Spoznala sta se v Lučinah na gledališki predstavi. Iz Lučin prihaja Branka (dekliško Cankar). Miha je živel blizu, na Planini. Po nekaj spoznavnih letih sta se odločila za pomemben korak v svojem življenju. Pisal se je 21. november 1964, ko sta si obljubila večno zvestobo.

Civilna poroka je bila v Škofji Loki, sledilo je kosilo v Slavkovem domu, cerkvena poroka v cerkvi v Lučinah, ohcet pa na nevestinem domu. Vozila sta se z avtomobilom DKV, ki je bil takrat zelo popularen. Leta so hitro tekla. »Bilo je veliko dela, predvsem ko sva gradila hišo. Bilo pa je tudi veliko lepega,« na krat­ko opisujeta pet desetletij. V zakonu sta se jima rodila dva otroka, sin Miha in hči Maja. Imata pet vnukov in eno vnukinjo. Hišo sta zgradila v Retečah. Pred tem sta živela pri Branki doma v Lučinah, nato v gasilskem domu v Škofji Loki, kjer sta opravljala hišniška dela, Miha je bil tudi gasilec. Leta 1970 je začel delati kot avtoprevoznik in to delo opravljal 27 let, vse do upokojitve. Branka je najprej deset let delala v podjetju LTH, potem do upokojitve kot varuhinja v škofjeloškem vrtcu.

Vesela sta, da sta dočakala petdeset let poroke. S sorodniki in prijatelji sta jih obeležila 15. novembra. Najprej je bila sveta maša na Godešiču. Daroval jo je duhovnik Robert Friškovec. Sledilo je kosilo in zabava do poznih večernih ur v gostilni Pr' Starman v Stari Loki. In če pred petdesetimi leti ni bilo poročnega potovanja, tokrat bo. Eno izmed daril je bilo tudi dopust na slovenski obali. »Veselila sva se tega dne. Prva poroka je bila prekrasna, plesali smo do zjutraj, zlata pa prav tako. Lepo bi bilo, če bi šla čez deset let še tretjič pred oltar,« še pravita. Branki se ni uresničila le ena želja: da bi bilo letos dvojno praznovanje. Poleg njune zlate poroke bi letos sto let praznovala njena mama, ki pa je žal lani umrla.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 24. junij 2012 / 07:00

Ob jubileju večnamensko igrišče

Gasilce z Dobračeve, ki letos praznujejo 110 let od ustanovitve, je ob praznovanju z veliko parado obiskal obrambni minister Aleš Hojs.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 1. november 2010 / 07:00

Minister predlagal komisijo za reševanje prašičereje

Luksemburg - Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je na nedavnem zasedanju Sveta EU kmetijskih in ribiških ministrov predlagal ustanovitev posebne skupine z...

Kranjska Gora / ponedeljek, 1. november 2010 / 07:00

Prva seja novega občinskega sveta

Kranjska Gora - V sredo se je v Kranjski Gori na konstitutivni seji zbral novoizvoljeni občinski svet. Največ sedežev v njem, kar pet, ima tako kot v prejšnjem mandatu LDS, iz vr...

Slovenija / ponedeljek, 1. november 2010 / 07:00

Referendum o zakonu o RTV

Ljubljana - Državni svet ni sprejel veta na zakon o RTV, zato sedaj skupina poslancev zahteva referendum. Zahtevo je vložilo 32 poslancev (SDS in SNS ter Andrej Magajna iz SD), k...

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. november 2010 / 07:00

Uspešni rejci plemenskih ovc

Kmetija Komar v Zabreznici se je pred 16 leti iz govedoreje preusmerila v ovčjerejo. Za rejo plemenskih ovc jezersko solčavske pasme je prejela tudi priznanje kmetijskega ministrstva.

Radovljica / ponedeljek, 1. november 2010 / 07:00

Učinkovitejši in prijaznejši

Med sedmimi slovenskimi centri za socialno delo, ki so poskusno vpeljali evropski model kakovosti, je tudi radovljiški.