Proračun uspešno skozi prvo branje
V proračunu Občine Škofja Loka za leto 2020 bo za milijon evrov manj denarja kot v letošnjem, zlasti na račun evropskega financiranja.
Škofja Loka – Celotni prihodki v proračunu za leto 2020 so predvideni v višini 24,2 milijona evrov, odhodkov je za 23,2 milijona, od tega za investicije 7,3 milijona. Predvideno brezobrestno zadolževanje pri državnem proračunu za financiranje investicij po zakonu o financiranju občin in ostanek iz preteklega leta bosta zadostovala in bo proračun uravnotežen. V načrte razvojnih programov so prednostno vključeni projekti, ki so v izvajanju že od letos. Ob koncu prihodnjega leta bo dolg občine znašal še 11,3 milijona evrov. To je le nekaj osnovnih dejstev iz predloga proračuna za prihodnje leto, s katerimi je občinske svetnike ob prvi obravnavi seznanila direktorica občinske uprave Špela Justin. V uvodu je o predlogu proračuna spregovoril tudi župan Tine Radinja, ki pravi, da proračun podpira večino zavez iz pred leti sprejete občinske razvojne strategije, le na stanovanjskem področju ne sledijo, kot bi želeli. Pričakuje tudi, da se bo v letu 2020 začela dograditev Osnovne šole Jela Janežiča. Ravno dan pred sejo so dobili finančno konstrukcijo tega projekta. Prihodnje leto so zanj predvidena državna sredstva, občine ustanoviteljice pa ga bodo uvrstile v svoje proračune.
Proračun 2020 je za milijon evrov nižji od letošnjega, ker je že čutiti trend upadanja evropskih sredstev. Svetniki so nanizali kar nekaj predlogov glede sprememb v proračunskih postavkah, denimo naj se ohrani enak znesek, namenjen turističnim organizacijam, kot je bil letos. Naredi naj se urbanistična ureditev za območje Kamnitnika, ki je precej neurejeno, podenj pa je zdaj umeščen vrtec. Nameni naj se denar za razširitev stanovanjskega fonda za stanovanja mladih družin in za starejšo generacijo. Zdaj so povečali postavko za nakup dveh stanovanj, od leta 2021 naprej pa želijo pridobiti po eno novo stanovanje za mlade in starejše na leto. V zvezi s tem je tudi pobuda o razpisu natečaja za gradnjo tipskih hiš, za kar naj pridobijo investitorje. Izpostavili so tudi, kako občina gospodari z obstoječimi stanovanji in koliko je praznih. Ta bi kazalo najprej obnoviti, šele nato graditi nova. Pobude so zadevale tudi vlaganja v razvoj podeželja, obnovo vodovodov in kanalizacije, kar bi moralo potekati hitreje. Ob tem je bila omenjena obnova vodovoda na območju Stare Loke in Podlubnika, Sv. Duha in Poljanske ceste. Poleg zahtev za večja vlaganja v razvoj podeželja, za kar župan Tine Radinja zagotavlja, da se že izvajajo, je bilo slišati tudi predlog za ureditev prevozov za starejše in skrb za pomoč na domu. Iz svetniških vrst pa je znova prišla tudi kritika na račun države, ki občinam namenja premalo denarja, zaradi česar imajo te težave z naložbami. Povprečnina je določena v višini 589,11 evra. Prav je, da vsakič opozorijo na ta problem, se strinja tudi župan Tine Radinja in pravi, da občina prek skupnosti občin aktivno opozarja na težavo, da bi skupaj lažje kaj premaknili na bolje.