Balade in glasba srednjega veka
V kapeli Loškega gradu je potekal literarno-glasbeni večer, preplet baladnih recitalov Andreja Ranta ter srednjeveških skladb Janeza Jocifa.
Škofja Loka – Andrej Rant, sicer priznani zobozdravnik v pokoju, piše poezijo že več kot petdeset let. Izdal je pet pesniških zbirk: Telohi (Trubarjev antikvariat, 1984), Zornice (Mohorjeva družba v Celovcu, 1998), Izpovedi (samozaložba, 2006), Zlati klas (samozaložba s pomočjo Zdravniške zbornice Slovenije, 2012) in Utrinki duše (samozaložba, 2014). Številne pesmi je objavljal tudi v zdravniški reviji Isis. Pred tremi leti je prejel plaketo mesta Ljubljana. Vsebinsko so pesmi različnih vsebin, vse od ljubezenskih do domoljubnih, etnoloških in osebnih izpovedi.
Na tokratnem literarno-glasbenem dogodku se je osredotočil na balade, lirsko-epske pesnitve, katere mojstrstvo avtor dokazuje tako z natančno uporabo simetrične zgradbe dramskega trikotnika, kot tudi z za balado značilno, v tem primeru nadvse smiselno uporabo dvogovora, ki dodatno stopnjuje dramatično napetost. Vsebinsko so balade izpod peresa Andreja Ranta dotikajo slovenskih narodnih zgodovinskih mejnikov različnih časovnih obdobij, ki so pustili globok pečat na osebno intimni ravni, ki pa jo avtor zmore razširiti in ji dati univerzalno estetsko-etično vrednost.
Recital balad je glasbeno obogatil Janez Jocif, ki je sicer kot zborovodja sodeloval s številnimi vokalnimi zasedbami (Komorni zbor Loka, MePZ Glasbena matica Ljubljana, Slovenski kantorji), v zadnjem času pa se posveča preučevanju izvajalske prakse glasbe zgodnjega srednjega veka, posebej v povezavi z upodobitvami glasbenih instrumentov na slovenskih gotskih freskah. Kot svetovalec za historično glasbo in ples pri Javnem skladu RS za kulturne dejavnosti se je Janez Jocif tudi tokrat izkazal kot izvrsten poznavalec in izvajalec tovrstnih skladb, ki jih odigra na unikatnih inštrumentih takratnega časa, kot so fujara, portotiv, dude in strunska lajna.