
Dragi Rovtarji, ponovno gremo na pot
V sredo, 17. julija, se je devetnajstčlanska delegacija Društva Rovtarji, med njimi tudi nekdanji župan Občine Škofja Loka Miha Ješe, podala na trinajsturno pot do nekaj manj kot devetsto kilometrov oddaljenega mesta Frankenberg v osrčju Nemčije, kjer je potekal 56. festival Europeade.
Evropski festival folklore in ljudskih pevcev ter godcev Europeade je eden največjih tovrstnih festivalov v Evropi, ki se vsako leto odvije v drugem evropskem mestu. Letošnji festival, ki je potekal od 17. do 21. julija, je gostilo nemško mesto Frankenberg, ki se po površini in številu prebivalcev lahko primerja s Škofjo Loko. Člani društva Rovtarji so se festivala letos udeležili že enajstič, tokrat pa so se jim prvič pridružili nekdanji župan Občine Škofja Loka Miha Ješe in skupina ljudskih pevcev in godcev Suha špaga. Na festivalu je bilo letos pet tisoč folkloristov, pevcev in godcev oziroma 219 skupin iz 23 evropskih držav, ki cenijo vrednote povezovanja, sodelovanja, prostovoljstva, druženja in predvsem izmenjave izkušenj na etnografskem področju in področju folklornega petja in plesa evropskih držav. Slovenske barve sta poleg Rovtarjev zastopali še dve skupini – združene skupine Čebelice, Klasek in Fantje z vasi z Izlak ter Zarja z Grosupljega.
Poželi občudovanje
Skupine so se z individualnimi nastopi v treh dneh predstavljale na ulicah in trgih središčnega dela mesta, kjer je bilo postavljenih deset manjših prizorišč in dve večji, velika arena ter glavni oder. Ob točno določeni uri so imele na enem od prizorišč načrtovan nekaj manj kot tridesetminutni ulični nastop. Rovtarji in Suha špaga so nastopili v četrtek in petek ob pol štirih popoldan. »Smo edina skupina, ki je predstavljala starodobno kolesarjenje in smučanje. Številni gledalci so prvič videli, kako so se nekoč mazale smuči, in sicer s starim železnim likalnikom oziroma 'pegleznom', kot mu pravimo, na žerjavico, iz katerega se je pokadil dim – in to se je marsikomu zdelo zelo fascinantno, kar so pokazali z glasnim aplavzom, bliskavicami fotoaparatov in vriskanjem. Tudi naša starodobna kolesa so požela veliko občudovanje. Vedno pa se tudi potrudimo, da kar najbolje predstavimo Slovenijo in naše mesto Škofjo Loko,« je pojasnil predsednik Društva Rovtarji Branko Tavčar in dodal: »Europeade vsako leto ponudi nekaj novega, tako nove kulture kot nastopajoče vseh generacij. Letos me je presenetila zelo številna zastopanost otrok in mladih. Opazil sem kar nekaj dojenčkov, starih le nekaj mesecev, ki so bili prav tako oblečeni v narodne noše. Tu se res dokaže medgeneracijsko sodelovanje, povezovanje narodov, in ne nazadnje tudi združena in enotna Evropa.« Ulični nastop je nedvomno popestrila štiričlanska skupina Suha špaga, ki je bila tokrat v nekoliko prirejeni zasedbi: dva stalna člana in dva, ki sta se skupini pridružila za to priložnosti – Domen Bertoncelj in Gašper Hribernik. Predstavili so se z značilno in zanje prepoznavno ljudsko glasbo. »Izstopamo z edinstvenimi instrumenti, predvsem s škafom oziroma smučarskim basom in 'ribežnom', ki ima dva dura, pločevinastega in lesenega. Piko na i dodata harmonika in klarinet. Na vsakem uradnem nastopu smo zaigrali deset pesmi, med njimi najbolj znane Po rit jo udar, Ko prsti zasrbijo in Snežni valček,« je pojasnil član Suhe špage Boštjan Križaj in dodal: »Najbolj mi bodo ostali v spominu tisti neuradni nastopi, ko smo kar tako na ulici za dobro voljo zaigrali slovensko narodno-zabavno in ljudsko glasbo in privabili mimoidoče, ki so na naše viže zaplesali in z nami zapeli.« Osrednji in najbolj pompozen dogodek je bila sobotna parada, ko se je vseh 219 skupin sprehodilo od zgornjega trga, po ulicah mesta vse do osrednjega prizorišča festivala. Paradnike je spremljalo večtisočglavo občinstvo, ki je dogodku dodalo posebno sproščeno in še bolj veličastno noto. Žal je parado prekinila huda nevihta s točo, ki je četrtini skupin onemogočila slavnostni sprehod po paradni poti. Naši Rovtarji so imeli srečo v nesreči, saj so prikorakali ravno do podvoza, kamor so se varno zatekli in ostali suhi.
Utrip gostujočega mesta
Rovtarji so bili v času festivala Europeade nastanjeni v eni od tamkajšnjih šol, kjer so bili po razredih nameščena neke vrste pogradi. »Vseh 19 nas je spalo v enem razredu – in lahko si mislite, da smo ponoči poslušali simfonije smrčanja in vzdihovanja. Dan smo začeli z ''umivanjem zob'' s posebno tekočo ''pasto'', da ti niso bili kosmati. Zajtrkovali smo v jedilnici šole, kosili in večerjali pa smo v velikem šotoru ob glavni areni, kjer sta se odvijali tudi otvoritvena in zaključna slovesnost,« je povedal Tavčar in nadaljeval: »Poleg bogatega glasbenega in plesnega doživetja smo začutili tudi utrip mesta Frankenberg. V prostem času smo si ogledali lokalne znamenitosti, nekateri smo zaplavali v bližnjem bazenu, drugi so tkali prijateljstva z domačini oziroma predvsem domačinkami.« Tako Tavčarja kot druge je najbolj presenetil sistem plačevanja hrane in pijače na uličnih stojnicah. »Na enotni blagajni smo morali kupiti žetone, en žeton je znašal dva evra. Z njimi smo kasneje na stojnicah plačevali. Takoj prvi dan smo dobili tudi plastičen kozarec, ki je bil nujen pogoj, da si dobil pijačo. Dal si prazen kozarec in dobil polnega, če pa si ga izgubil, je nakup novega znašal šest evrov. Tako so organizatorji poskrbeli za reciklažo in se izognili kopičenju odpadkov in onesnaženosti.« V soboto dopoldan se je naša tričlanska delegacija, v kateri so bili Miha Ješe, Branko Tavčar in Anton Ravnikar, udeležila tudi sprejema skupin pri županu mesta Frankenberg in predsedniku mednarodnega komiteja Europeade Rüdigerju Hessu. Miha Ješe mu je podaril knjigo Škofjeloški pasijon, v zameno pa so dobili zastavo gostujočega mesta.
Velik organizacijski in finančni zalogaj
Letos se je z Rovtarji na festival Europeade prvič podal tudi nekdanji škofjeloški župan Miha Ješe. »Doživetje je bilo izjemno. Celotna organizacija petdnevnega dogajanja je bila imenitno izpeljana, gre vendarle za velik finančni projekt, vreden milijon evrov. Organizator v določeni meri krije stroške nastanitve, in sicer osemdeset evrov na posameznika,« je povedal Ješe in nadaljeval: »Prijetno sem bil presenečen nad redom, urejenostjo in čistočo, četudi je bilo prostovoljcev na samem festivalu samo sto. Po končani aktivnosti na prizoriščih ni bilo sledi o predhodnem pestrem dogajanju. Edino neprijetnost, ki se je dogodila, je zakuhala narava – huda nevihta s točo med parado.« Ješeta je poleg slovenskih skupin navdušila še manjša skupina štirih pevcev s Sardinije, ki je zapela kantato, prirejeno ravno za festival, slišati pa je bilo, kot da prepevajo litanije.
Slovenija še ni gostila festivala Europeade, a Ješe meni, da je Frankenberg dokaz, da bi bilo to mogoče tudi v Škofji Loki. »Gre za velik organizacijski zalogaj, ki pa bi mu bila Škofja Loka lahko kos. Glavni problem morda vidim le v nastanitvi tako velikega števila ljudi. Sicer so do leta 2023 festivali že načrtovani, za nas pa bi bilo najbolj zanimivo leto 2026, eno leto pred Škofjeloškim pasijonom.«
Drugo leto gremo spet
Ko so se Rovtarji v noči z nedelje na ponedeljek vrnili domov, so takoj na koledarju obkrožili 5. avgust 2020, datum 57. ponovitve festivala Europeade, ki bo potekala v Litvi. »Naše geslo je: samo da gremo od doma, kamorkoli nas zanese pot. Srečen sem, da je bilo naše potovanje na letošnji festival več kot uspešno, da se nam je pridružil Miha Ješe in da sta nas voznika srečno pripeljala tja in nazaj,« je še povedal Branko Tavčar in sklenil z znano Rovtarsko zdravico: »Hop zavoj!«