Dočakali odločbo za odstrel volka
Agencija za okolje je izdala dovoljenje za izredni odstrel enega volka na Gorenjskem.
Železniki – Agencija RS za okolje (Arso) je na podlagi vlog občin Železniki, Gorenja vas - Poljane in Cerkno minuli torek izdala dovoljenje za odstrel enega volka na njihovem območju in delu občine Bohinj. Kot smo že poročali, so v omenjenih občinah odločbo težko čakali, saj so volkovi z napadi na domače živali na pašnikih, predvsem v Zgornjih Danjah, rejcem povzročili ogromno škodo, domačini pa naj bi bili zaradi videvanja volkov že v skrbeh za svojo varnost.
Z odstrelom želijo preprečiti nadaljevanje škod tako v letošnjem kot tudi v prihodnjem letu, je razvidno iz odločbe. Lovske družine ga lahko izvedejo do konca letošnjega leta v neposredni bližini pašnikov v loviščih Sorica, Železniki, Selca, Porezen, Otavnik, Jelenk, Jelovica - Ribno, Kropa, Poljane, Gorenja vas in Sovodenj ter v delu lovišč Stara Fužina, Nomenj - Gorjuše in Bohinjska Bistrica, ki so izven območja Triglavskega narodnega parka.
V obrazložitvi tudi navajajo, da ni druge učinkovite možnosti za preprečitev nadaljnjega plenjenja volkov, usmerjenega na domače živali. Iz evidence odškodninskih zahtevkov je razvidno, da je bilo v obdobju 2014–2018 v omenjenih občinah 16 napadov volkov na domače živali, od tega kar 15 v lanskem letu. Iz zapisnikov Zavoda za gozdove Slovenije o nastanku škod pa je razvidno, da je volk letos med 22. aprilom in 7. julijem v vseh štirih občinah v 17 napadih pokončal 92 glav drobnice, enega konja in štiri goveda.
Po mnenju Arsa bi volkovi vzorec plenjenja nadaljevali tudi na drugih pašnikih na njihovem teritoriju, glede na biologijo vrste in socialen način delovanja tropa pa pričakujejo, da bo odstrel enega volka spremenil vedenje preostalih volkov. Ob stresnem dogodku in negativni izkušnji ob plenjenju naj bi se namreč naučili, da je bližina domačih živali nevarna in bi se začeli izogibati pašnikom, število napadov pa bi se tako zmanjšalo. V odločbi tudi navajajo, da odstrel ne bo škodoval ohranitvi ugodnega stanja populacije, ker se število volkov v Sloveniji od leta 2012 povečuje. Po zadnjih raziskavah naj bi jih pri nas živelo 75.