Ranya Waleed Mugalli Zorman / Foto: Tina Dokl

Zbirali denar za Jemen

V Unicefovo akcijo Cent na cent se je vključila tudi dvanajstletna Ranya Waleed Mugalli Zorman z Osnovne šole Franceta Prešerna v Kranju. Tako si je prislužila naziv junior ambasadorka Unicefa.

Kako si postala junior ambasadorka Unicefa?

V naši šoli sem pripravila akcijo zbiranja drobiža za pomoč otrokom v Jemnu, pri čemer sem najprej vsem učencem naše šole predstavila Jemen, kjer sem živela pred vojno.

Na kakšen način si učencem približala Jemen?

S pomočjo računalniške projekcije sem jim predstavila nekaj podatkov o njem in fotografije. Pripovedovala sem jim tudi o svoji družini ter zakaj in kako smo prišli v Slovenijo, pa še o tem, kaj se ta čas dogaja v Jemnu.

Akcija Cent na cent je bila na vaši šoli zelo uspešna. Koliko denarja ste zbrali?

Zbrali smo 842 evrov. Vsak razred je izdelal svoj hranilnik, v katerega smo zbirali denar. Povedali so mi, da doslej na nobeni drugi šoli niso zbrali toliko denarja, največ je bilo okrog tristo evrov.

Misliš, da se je učencev dotaknila tudi tvoja osebna izkušnja iz Jemna?

Verjetno res.

Kdo ti je pomagal pri organizaciji akcije v šoli?

Največ mi je pomagala učiteljica Dunja Jezeršek, podpiral nas je tudi ravnatelj Aleš Žitnik.

Koliko učencev je prisluhnilo tvoji predstavitvi?

Vsi učenci naše šole, saj sem tri predstavitve pripravila na matični šoli, nato pa še eno v podružnični šoli na Kokrici.

Kako je bil videti tvoj tipični dan v Jemnu?

Zjutraj sem šla v šolo, iz katere sem se vračala okrog dveh popoldne. V šoli se nismo preobuvali v copate, po vsaki šolski uri pa smo imeli 15-minutni odmor, med katerim smo šli vedno ven. Doma sem naredila domačo nalogo in se potem igrala zunaj na dvorišču, v parku ali na igrišču, obiskovala sem tudi balet in džezbalet. Mamico sem večkrat spremljala pri njenih vodenjih turistov po Jemnu. Pogosto sem obiskovala tudi zabaviščni park, ki je bil čisto blizu naše hiše.

Ali kaj pogrešaš življenje v Jemnu?

Najbolj pogrešam družino, pa našega psička Rockyja, ki ima zdaj tri mladičke. Pogrešam tudi učiteljico baleta in najboljšo prijateljico Jade, s katero sva obiskovali šolo z mednarodnim programom, skupaj sva bili tudi pri baletu.

Sodeluješ tudi v mreži nevladnih organizacij Eurochild, ki se prav tako ukvarja s pravicami otrok. Kako je po tvoje poskrbljeno za pravice otrok v Sloveniji?

V redu, a bi se dalo tudi kaj izboljšati.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / torek, 5. maj 2020 / 17:45

Medobčinski muzej odprl svoje enote

Kamnik – S torkom, 5. maja, je svoja vrata ponovno odprl Medobčinski muzej Kamnik. Odpiralni čas za obiskovalce je od torka do sobote od 10. do 18. ure, držati pa se je treba vseh že znanih priporo...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 11. december 2007 / 07:00

Šteje kalorije in hodi v fitnes

"V pripravljalnem obdobju treniram dvakrat na dan, jem pa šestkrat na dan, vsakokrat belo meso," pravi Miha Zupan, aktualni državni prvak v bodybuildingu.

Kranj / torek, 11. december 2007 / 07:00

V enem tednu dve tekmovanji

Plavalni klub Merit Triglav Kranj je pripravil 24. Špelin in Vesnin memorial, za organizacijo zimskega absolutnega državnega prvenstva pa so poskrbeli pri KPD Zvezda.

Kranj / torek, 11. december 2007 / 07:00

Učenci soustvarjajo pouk

Učitelji se morajo zavedati, da imajo v razredu različne otroke, ki imajo različne učne stile, sposobnosti in motivacijo.

Splošno / torek, 11. december 2007 / 07:00

Kdaj zdraviti z antibiotiki

Do danes so antibiotiki rešili že na milijone življenj. Antibiotik, dan pravemu bolniku, v predpisanem odmerku in na primeren način, je eno od najmočnejših orožij v boju z bakterijskimi povzročitelji...

Splošno / torek, 11. december 2007 / 07:00

Njena ljubezen do šivanja narodnih noš

"Ko vidim obleko narejeno, pozabim na vse preživete ure za šivalnim strojem. Takrat pozabim, koliko ur je vloženega v eno samo obleko," pravi Jožica Šmid.