Finski obisk na Gorenjskem
Na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji se je na povabilo predsednika Boruta Pahorja mudil finski predsednik Sauli Niinistö. Obiskala sta tudi Gorenjsko.
Kranj – Naša država in Finska dobro sodelujeta, predsednika Borut Pahor in Sauli Niinistö sta tokrat v pogovorih izrazila obojestranski interes za nadaljnje razvijanje in poglabljanje celostnega sodelovanja med državama, s poudarkom na priložnostih za krepitev gospodarskih odnosov (med drugim na področjih visoke tehnologije, digitalizacije, kibernetske varnosti in umetne inteligence), beseda je bila tudi o aktualnih evropskih temah, kot sta prihodnost Evropske unije ter predsedovanje Svetu Evropske unije, ki ga bo Finska prevzela 1. julija.
Predsednika sta obiskala tudi Gorenjsko: že prvi dan Gimnazijo Kranj, kjer so bile tema pogovorov s tamkajšnjimi dijaki podnebne spremembe. Letos bo v Helsinkih, pod častnim pokroviteljstvom finskega predsednika, namreč potekal Svetovni podnebni vrh za mlade, ki se ga bo udeležila tudi slovenska delegacija. V Sloveniji je nastala iniciativa o posvajanju dreves, katere častni pokrovitelj je predsednik Pahor, svetovni javnosti pa bo ta pobuda predstavljena v Helsinkih.
Drugi dan uradnega obiska sta predsednik Pahor in predsednik Niinistö obiskala podjetja Jelovica Hiše, ki spada med pionirje na področju samooskrbnih hiš v Sloveniji. Ogledala sta si izdelavo prototipa aktivne (električne) E-hiše, kjer gre za inovativen pristop lesene montažne gradnje z najnovejšo tehnologijo delovanja (ogrevanje, prezračevanje, energetska učinkovitost, pametne (smart) inštalacije, vgradnja trajnostnih materialov). Obiskala sta Suho, kjer v sodelovanju s finskimi partnerji in v okviru evropskega razvojnega projekta Story poteka testiranje najsodobnejših tehnologij s področja shranjevanja električne energije na nivoju transformatorske postaje kot tudi lokalno na nivoju odjemalca/proizvajalca električne energije v pogojih, kjer je v omrežje vključeno večje število sončnih elektrarn. Predsednika sta si ogledala demonstracijski poligon za preizkušanje različnih tehničnih rešitev za obvladovanje napetostnih razmer in izravnavo odjema električne energije. Prikazane tehnologije hranjenja električne energije predstavljajo osnovne gradnike prihodnjih distribucijskih omrežij, ki bodo ob vključevanju aktivnih odjemalcev omogočale predvidene storitve trga prožnosti.
Ob koncu pa sta v Planici slovesno odkrila klop prijateljstva med obema državama. Klop je postavljena v dolini skakalnic in bo tako spominjala tudi na številne uspehe, ki so jih finski tekmovalci dosegli pri nas. Klop v Planici je že šestnajsta klop prijateljstva, ki jih predsednik Borut Pahor s svojimi gosti odkrije ob uradnih obiskih predsednikov v Sloveniji v trajen spomin na obisk in na dobre, prijateljske odnose med državami in ljudmi.