
Praznovali smo prvi maj
Ob prvem maju, mednarodnem prazniku dela, se je tudi na Gorenjskem zvrstilo več prireditev. Slavnostni govorniki, pretežno sindikalisti, so opozarjali na ohranitev delavskih pravic.
Kranj – Kresovi na predvečer prvega maja, mlaji, rdeči nageljni in prvomajska srečanja z govori o pomenu pred stoletjem izborjenih delavskih pravic so bili tudi letos značilni za pravkar minuli mednarodni praznik dela. V Sloveniji je poleg prvega dela prost tudi drugi maj. Na Gorenjskem smo letos obiskali nekatera kresovanja in praznovanja ter prisluhnili slavnostnim govornikom na štirih prizoriščih: Na Sv. Joštu nad Kranjem, Križni gori, v Javorniškem Rovtu nad Jesenicami in Kamniški Bistrici. Čeprav je letos tudi volilno leto (bližajo se namreč volitve v Evropski parlament), pa vsaj na Gorenjskem med govorci ni bilo politikov, le lokalni so ponekod pritegnili pretežno sindikalnim govorcem in njihovemu razmišljanju o pravičnejših plačah in delovnih razmerah. Rdeča nit prvomajskih govorov se je letos dotaknila osemurnega delovnika in kršitev v zvezi z delovnim časom, ki po anketi, izvedeni v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije v nekaterih panogah še posebej izstopajo, najbolj pa pri prekarnih delavcih.
Prvi maj pa ima letos za Slovenijo še dodaten pomen: 1. maja 2004 je namreč naša država skupaj s Ciprom, Češko, Slovaško, Poljsko, Estonijo, Latvijo, Litvo, Madžarsko in Malto postala polnopravna članica Evropske unije. Leto prej je za vstop v EU glasovalo skoraj devetdeset odstotkov volivcev. Petnajsto obletnico so države proslavile na Poljskem, v Sloveniji pa bo slovesnost v sredo, 8. maja, na Brdu pri Kranju.