Zasnovo nove bolnišnice imamo
Arhitektka Zala Košnik, hči priznanih zdravnikov, je predstavila idejno zasnovo morebitne nove regionalne bolnišnice v Radovljici, ki jo je osnovala v projektu magistrske naloge.
V zasnovi gorenjske bolnišnice je predvidenih od petsto do šeststo postelj, primerno urejene so tudi sobe za zdravstveno osebje, saj je pomembno tudi dobro delovno okolje.
Zala Košnik je v svojem magistrskem delu preučevala trenutno stanje bolnišnic na Gorenjskem, zlasti Splošno bolnišnico Jesenice, in dognala, da so vse precej stare in dotrajane, nimajo dovolj sob, postelj in niti prostora za širitev. »Preobremenjenost zdravstvenih ustanov se kaže v dolgih čakalnih dobah ter izrazito kratki ležalni dobi,« pove Košnikova in nadaljuje: »Problem predstavlja tudi pojav staranja prebivalstva, ki bo prinesel vse več bolnikov in povečano potrebo po zdravstveni negi.«
Mlada arhitektka se je pri zasnovi regionalne bolnice osredotočila na človeka – pacienta in njegove potrebe. »Bolnica je prostor, ki bi v prvi vrsti moral biti human, prijazen, enostaven za orientacijo in v stiku z naravo. Poudarek sem zato dala svetlobi, zračnosti, prostornosti, vegetaciji in fleksibilnosti prostorov.« Načrt predvideva premestitev vseh zdravstvenih oddelkov, ki so trenutno razpršeni po Gorenjskem – Splošne bolnišnice Jesenice, Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergije Golnik, Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj in del begunjske psihiatrične bolnišnice – te pa bi se po izpraznitvi preuredile v negovalne bolnišnice. Zala Košnik je obravnavala tudi štiri možne lokacije in najbolj optimalna se ji je zdela Radovljica, ker ima neposreden dostop z avtoceste, je na sredini Gorenjske in je maksimalna oddaljenost od vseh krajev štirideset minut.
Nova regionalna bolnišnica bi bila ena največjih v Sloveniji, merila bi dvajset tisoč kvadratnih metrov. Obenem je zasnovana tako, da bi jo v primeru, če bi postala premajhna, enostavno povečali, oziroma dogradili. »V njej je predvidenih od petsto do šeststo postelj, primerno urejene so tudi sobe za zdravstveno osebje, saj je pomembno tudi dobro delovno okolje,« pove Košnikova, ki predvideva, da bi gradnja nove bolnišnice na Gorenjskem stala okrog dvesto milijonov evrov, brez tehnološke opremljenosti. »Nove bolnišnice se žal ne gradijo, a spremembe v strukturi prebivalstva bodo vplivale na sistem zdravstvenega varstva in v prihodnosti se ne bomo mogli izogniti vprašanju izgradnje nove bolnišnice.«