Otroci so v petek jedli zdravo
V petek je bil dan slovenske hrane, v vrtcih in osnovnih šolah pa so imeli tradicionalni slovenski zajtrk.
Kranj – »Danes imamo slovenski zajtrk,« je razložil petletni Gal. »Jedli bomo jabolka,« je dodal sovrstnik Tim. »Rada jem med, zato da sem zdrava, da me ne boli grlo,« pa je menila Zala. Obiskali smo Vrtec Tržič, enoto Križe, kjer so se pripravili na tradicionalni slovenski zajtrk, pa ne samo z zdravo hrano, ampak tudi lično pripravljenimi mizicami s pogrinjki, čajnimi svečkami … in gostoma. Skupino Miške je obiskal sadjar Aleš Jerala iz Podbrezij, skupino Sončki pa čebelar Tone Meglič iz Doline. Otroci v Križah zelo dobro vedo, da jabolka ne rastejo v trgovinah, ampak na drevesih, kar nekaj jih je tudi povedalo, da imajo doma ali pri starih starših čebelnjake. Med so pridno mazali na domač kruh in »nazdravili« z domačim mlekom; kar sto litrov ga je podarilo mlekarstvo in sirarstvo Cotelj. V slovenski zajtrk so se v vse enote Vrtca Tržič vključili lokalni pridelovalci, ponekod so kuhali čaj iz domačih zelišč, v drugi enoti pokušali sir, izdelovali maslo in skuto … Jabolčni krhlji pa so bili za nekatere celo tako okusni kot bombončki.
Sami so pekli
V starejši skupini otrok kranjskega vrtca Jakoba Aljaža so priprave na tradicionalni slovenski zajtrk potekale dlje časa. Otroci so se seznanili s pripravo medu tako, da so spoznavali kranjsko sivko, čebelje pridelke, obiskal jih je čebelar, uživali so tudi ob gledanju risanke Čebelica Maja. Kasneje so spoznavali še slovenske jedi, saj so sami spekli kruh, potico in ajdovo kašo, obiskali so kmetijo in naredili maslo. Hkrati so se naučili novih ljudskih pesmic in plesov, kot so: Ob bistrem potoku je mlin, Bela lilija, Rdeče češnje rada jem, Abraham ima sedem sinov, ter likovno ustvarjali na temo čebele: panjske končnice, čebelji panj, med.
Z otroki zajtrkovala ministrica
Še posebej slovesno je bilo na Osnovni šoli Frana Albrehta v Kamniku, kjer so gostili ministrico za kulturo, Kamničanko in nekdanjo učenko omenjene šole Julijano Bizjak Mlakar. Kot je ministrici pojasnil ravnatelj šole Rafko Lah, so v šoli pripravili tematski dan na temo bontona, v katerem so skušali združiti pomen lokalno pridelanih živil in sam odnos do hrane. Ministrica se je nato pridružila učencem več razredov – s prvošolci si je privoščila tradicionalni slovenski zajtrk, petošolcem je prisluhnila pri pogovoru o lokalni hrani, devetošolci so z njo delili del šolske ure o zajtrku in bontonu po svetu, ob koncu pa je obiskala že razred sedmošolcev, ki so slikali panjske končnice.
Poenostavitev javnega naročanja
V Osnovni šoli Ivana Tavčarja v Gorenji vasi se je zajtrka udeležil tudi minister za javno upravo Boris Koprivnikar. Potem ko je lahko poskusil sire in sirne namaze ter druge dobrote z okoliških kmetij, so ga v pogovoru z vodstvom šole in županom občine Gorenja vas - Poljane Milanom Čadežem opozorili na težave, ki jih imajo šole pri naročanju hrane lokalnih ponudnikov. Slednje odvrne, je opozoril ravnatelj Izidor Selak, tudi preobsežno ukvarjanje s papirji. Minister Koprivnikar jim je obljubil poenostavitev postopkov pri javnih naročilih. Župan Čadež je bil vesel ministrovih besed, da bodo poenostavili postopke, saj si na občini že dolgo prizadevajo, da bi lokalno pridelana hrana našla mesto v njihovih šolah. Prepričan je tudi, da bodo v primeru, ko bodo imeli dobavitelji že vnaprej jasne odjemalce in znane tudi količine, lažje dosegli tudi sprejemljivo ceno.
Pri šoli imajo učni vrt
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Stanislava Setnikar Cankar je v petek obiskala Osnovno šolo Antona Janše Radovljica, kjer sta se z radovljiškim županom Cirilom Globočnikom učencem pridružila pri zajtrku z domačim kruhom, medom, maslom in mlekom lokalnih pridelovalcev. Kot je povedala ravnateljica Jelena Horvat, so učenci pri pripravah na tradicionalni zajtrk na šoli izvedli več aktivnosti; med drugim so spoznavali delo čebelarja, kmetijska opravila, peko kruha in vrsto drugih dejavnosti. Župan pa je ministrici predstavil občinska prizadevanja za pridelavo zdrave hrane in lokalno samooskrbo, pri čemer je posebej poudaril javni učni vrt pri osnovni šoli.
Radi jedo domačo hrano
Za učence Osnovne šole Josipa Vandota Kranjska Gora petkov jedilnik ni bil tako zelo poseben, saj radi in pogosto jedo zdravo domačo hrano. So se pa razveselili obiska peka Mišmaša, folklorne skupine in župana Janeza Hrovata, ki je tudi zajtrkoval z njimi. »Prvo leto, ko smo tudi na naši šoli pripravili tradicionalni slovenski zajtrk, nam je ostalo kar nekaj mleka. Naslednje leto bistveno manj, lani pa samo kake tri skodelice; letos smo popili vsega. Naši otroci tudi sicer pogosto jedo domačo hrano. Vsako zadnjo sredo v mesecu imamo na jedilniku lokalno pridelano hrano, malica je postrežena na lesenih krožnikih,« je povedala ravnateljica Cvetka Pavlovčič.