Milijonska investicija v letalstvu
Na brniškem letališču so v okviru Fraportove letalske akademije odprli sodoben center za usposabljanje. Investicija je stala šest milijonov evrov.
Zgornji Brnik – Fraportova letalska akademija je bila ustanovljena leta 2016 in vse od takrat nudi širok nabor usposabljanj in izobraževanj, potrebnih za zagotavljanje varnosti v letalskem prometu. V sredo pa so dosegli nov pomemben mejnik, odprtje centra za usposabljanje, ki so ga zgradili v dobrega pol leta – gradnja je namreč stekla avgusta lani.
V 1500 kvadratnih metrov velikem objektu je poleg učilnic tudi nov krizno-komandni center, več virtualnih okolij za usposabljanja s področja gasilstva in reševanja ter garaže, za učenje pa je na voljo tudi Rosenbauerjev taktični simulator za vožnjo letališkega gasilskega vozila. Na zunanji ploščadi, ki se razteza na dobrih 12 tisoč kvadratnih metrih površine, pa sta za usposabljanja namenjena tudi dva simulatorja potniških letal in helikopterja.
Kot je ob odprtju povedal poslovodni direktor Fraporta Slovenija Zmago Skobir, je nova pridobitev plod znanja Fraporta AG in tudi domačih izkušenj, ki so si jih na ljubljanskem letališču nabrali v 55 letih obstoja. Hkrati jim je k projektu uspelo pritegniti več partnerjev, med katerimi so tudi slovenska Kontrola zračnega prometa, kranjska Fakulteta za organizacijske vede, Letalska šola Adrie Airways, Izobraževalni center za zaščito in reševanje ter Stalna komisija za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov vojaških zrakoplovov, ki deluje pod ministrstvom za obrambo, med pomembnimi partnerji pa je tudi vodilni ponudnik tehnologije in storitev za protipožarno zaščito in obrambo na svetu Rosenbauer.
Po besedah Zmaga Skobirja z odprtjem centra za usposabljanjem na brniškem letališču uresničujejo enega od strateških ciljev družbe, da znanje in trženje znanja postaneta eden od stebrov delovanja letališča. Akademija bo tako zadostila izobraževalnim potrebam tako znotraj skupine Fraportovih letališč kot tudi drugih.
Novozgrajeni objekt je sodobnejša različica frankfurtskega, ki pod okriljem družbe Fraport AG deluje že od leta 2005. Eden od glavnih razlogov, da so se za investicijo odločili prav na ljubljanskem letališču, pa je po besedah Thomasa Uihleina, direktorja Fraportove letalske akademije, ta, da so v neposredni bližini našli vse ključne partnerje za izvedbo tako zahtevnega projekta, s katerim se nadejajo postati ena vodilnih akademij na tem področju.
Kot je povedal inštruktor in vodja projektov iz frankfurtskega vadbenega centra Stephan Syring, vsa usposabljanja potekajo po licenciranih programih največjih letalskih združenj in obsegajo tako področja reševanja v primeru nesreč kot tudi preprečevanje nesreč in požarov ter krizni menedžment.
Center na različna usposabljanja, ki lahko trajajo tudi več tednov, lahko letno sprejme približno pet tisoč udeležencev, v prihodnjih mesecih pa bodo ponudili tudi številne programe, ki se jih bo možno udeležiti na daljavo, prek spleta. Trenutno akademija skupaj s partnerji ponuja več kot 36 različnih usposabljanj, predvsem s področja gasilstva, zaščite in reševanja, nekaj tudi s področja kriznega upravljanja in zemeljske oskrbe letal.
Investicija v sodoben center za usposabljanje je stala šest milijonov evrov, vendar se utegne kmalu povrniti. »Letos pričakujemo več kot milijon evrov operativnih prihodkov, ki pa naj bi v prihodnjih letih rasli precej hitreje,« je povedal Skobir.
Na uradnem odprtju sta bila poleg Skobirja in Uihleina tudi član izvršnega odbora Fraporta AG Michael Müller in ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek.