Kernjakova vnukinja Milena in skulptura Mojcej, ki jo je velikemu prijatelju podaril Slovenski oktet in stoji na vrtu Kernjakovega doma v Trebinji

Pesem v Kernjakov spomin

V nedeljo, 10. marca, ob 14.30 se bo v Domu glasbe v Celovcu začela največja zborovska prireditev Slovencev na Koroškem z imenom Koroška poje. V elitni celovški koncertni dvorani, ki je na teh koncertih zasedena do zadnjega sedeža, bodo nastopili: Kvintet bratov Smrtnik, Oktet Suha, Dekleta Smrtnik, Kežarjevi vnuki, Kvartet 4 U iz Roža, tercet Tri rože iz Šentjakoba, Klika, vokalno-instrumentalna skupina Sanje iz Žvabeka, vokalna skupina Antamina iz Dobrle vasi, Agnes Schnabl in Petra Schnabl-Kuglitsch, pevska skupina Rupa - Peč iz Italije in spremljevalni instrumentalni trio Ana Tijsen (klavir), Christian Filipič (prečna flavta) in Roman Pechmann (harmonika). Organizator koncerta je Krščanska kulturna zveza iz Celovca, kjer je mogoče na elektronskem naslovu kelih@kkz.at tudi vprašati po vstopnicah oziroma rezervacijah.

Letošnji koncert bo posvečen skladatelju, organistu, zborovodji, in če je tako naneslo, tudi piscu besedil Pavlu Kernjaku, ki se je rodil pred 120 leti (9. februarja leta 1899) in je umrl pred štiridesetimi leti, 11. decembra leta 1979. Slavni Korošec se je rodil pri Mežnarju v Šentilju nad Dravo v Rožu, kjer ga je oče, mežnar in organist, posadil za domači harmonij in orgle. Ker kmetija ni dajala zadosti kruha, se je izučil za krojača, vendar v svojem poklicu, kot je pogosto sam dejal, ni sešil prav veliko hlač. Prevzela ga je glasba, ki je postala glavni del njegovega življenja tudi po poroki v sosednjo vas Trebinja, k Filiji po domače. Pavle Kernjak je postal glasnik koroške ljudske slovenske pesmi, njen občudovalec, ki je najbolje razumel njeno globino in pomen. Morda tudi zato, ker je bil samouk in je šele kasneje dobil nekaj glasbene izobrazbe. Napisal ali priredil je več kot sto pesmi, za nekatere pa je napisal tudi besedilo. Vse je najprej zaigral na svojem harmoniju, ki je še sedaj okras njegovega doma. Kdo ne pozna njegovih pesmi Katrca, Mojcej, Pepca, Rož, Podjuna, Zila? Kernjak je bil pevec koroškega slovenskega človeka in koroške zemlje. Njegove pesmi zna najbolj doživeto zapeti Slovenski oktet. Svojemu velikemu prijatelju so še za časa njegovega življenja postavili pred hišo v Trebinji kip njegove Mojcej. Kernjakovim sta pesem in glasba v krvi. Tudi Pavletov najstarejši sin Miro je bil skladatelj in zborovodja, z glasbo, nekateri tudi poklicno, pa se ukvarjajo tudi njegovi vnuki. Skupaj jih je dvajset.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 13. maj 2014 / 10:58

Stečaj Planike le pri koncu

Stečajni postopek kranjskega obutvenega podjetja Planika se slabih deset let po njegovi uvedbi (22. novembra 2004) vendarle končuje.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Mladinci so gorenjski prvaki

S pred kratkim končano nogometno sezono so na Velesovem zelo zadovoljni.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Petdeset let krvavškega oddajnika

Prvi prenos TV programa s Krvavca so naredili 14. februarja 1957. Sedanji oddajnik je začel delovati po vojni leta 1991.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Otroci risali ornamente

Na OŠ Davorina Jenka so v tem šolskem letu izvedli tudi mednarodni likovni natečaj in praznovali 50 let šolskega glasila Odmevi izpod Krvavca.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Petrovčeva hiša kulturni spomenik

Za obnovo Petrovčeve hiše naj bi pridobili 842 tisoč evrov strukturnih sredstev, meni župan Franc Čebulj.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Uradno odprtje ceste 6. julija

Junija je gradbeno podjetje SCT Ljubljana zaključilo z rekonstrukcijo regionalne ceste na Zgornjem Brniku, v okviru katere so razširili in preplastili tudi cestni odsek do Cerkelj (na...