Urša Marinko, Stanko Anzeljc, Aleš Pičulin in Rok Černe / Foto: Primož Pičulin

Risa rešiti pred izumrtjem

V Infocentru Triglavska roža Bled so v sredo predstavili projekt LIFE Lynx, s katerim si prizadevajo za ohranitev risov v naših krajih. Ob tej priložnosti so prikazali tudi dokumentarni film Risova pot o naselitvi risov leta 1973 v severne Dinaride.

Ris je bil v preteklosti prisoten na celotnem območju Slovenije, nato pa je v začetku 20. stoletja zaradi pretiranega lova, izgube življenjskega prostora in pomanjkanja plena izumrl. V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja so se po besedah Roka Černeta iz Zavoda za gozdove Slovenije med lovci in gozdarji pojavile prve ideje, da bi rise ponovno naselili. Leta 1973 so tako v Slovenijo pripeljali in naselili tri pare risov iz Slovaške. Ponovno naselitev risa v naših krajih so prikazali v dokumentarnem filmu Risova pot, ki predstavlja poklon peščici lovcev in gozdarjev, ki so s svojim entuziazmom omogočili, da največja evropska mačka še vedno živi v naših gozdovih. Kot poudarjajo partnerji projekta LIFE Lynx, prisotnost risa pozitivno vpliva na ekosistem, ris pa je »simbol Dinaridov, kot je lev simbol Afrike«.

Za tedanje razmere je ponovna naselitev risa predstavljala velik podvig, ki je zahteval veliko mero osebne predanosti in prostovoljnega dela ljudi z jasno vizijo: vrniti naravi nekaj, kar je nekoč iz nje izginilo. »Naselitev se je izkazala za eno najuspešnejših v Evropi in populacija risov se je iz Slovenije hitro razširila tudi v sosednje države Hrvaško, Bosno in Hercegovino, Italijo in Avstrijo,« je razložil Černe. Po nekaj desetletjih od ponovne naselitve pa je zaradi parjenja v sorodstvu število risov ponovno začelo upadati. »Genetske analize kažejo, da bodo risi brez naše pomoči v nekaj letih spet izumrli,« opozarja Černe. Dinarska populacija risa je namreč genetsko izrazito osiromašena in kljub številnim varstvenim ukrepom ocenjujejo, da je v Sloveniji danes prisotnih samo še od deset do petnajst živali, na Hrvaškem pa od štirideset do šestdeset. Zato so pri Zavodu za gozdove skupaj z desetimi partnerskimi organizacijami iz petih držav – Slovenije, Hrvaške, Italije, Romunije in Slovaške – pristopili k projektu LIFE Lynx, katerega glavni cilj je rešitev dinarske populacije risa pred ponovnim izumrtjem z doselitvijo genetsko ustreznih živali iz Romunije in Slovaške, da bi izboljšali genetsko pestrost populacije. Po besedah Roka Černeta je sicer v Sloveniji prostora za okrog sto risov. »Javnost je naklonjena temu, da v Sloveniji ohranimo risa, podobno mnenje je tudi med lovci,« z zadovoljstvom ugotavlja Černe in dodaja, da jih je tudi to opogumilo, da so se leta 2017 lotili omenjenega projekta, ki se bo končal leta 2024. V sklopu projekta prve izpuste risov v dinarskem svetu predvidevajo že letos. V Sloveniji in na Hrvaškem po besedah Aleša Pičulina iz Zavoda za gozdove Slovenije načrtujejo vključitev 14 risov v sedanjo populacijo. »Rise bomo za tri tedne najprej namestili v prilagoditvene obore, da se prilagodijo na novo okolje in da se zmanjša želja po vračanju domov.« Pet risov naj bi po besedah Roka Černeta naselili tudi na Gorenjskem, predvidoma čez dve leti, če bo šlo vse po načrtih.

V vse projektne aktivnosti si želijo v čim večji meri vključevati tudi lokalne skupnosti, je poudarila Urša Marinko z ljubljanske biotehniške fakultete. Del projekta je po njenih besedah med drugim razvoj turističnih produktov v povezavi z risi, kot so tematske poti z vsebinami o risih, oblikovali bodo tudi programe slikarskih počitnic na to temo. Na Gorenjskem bo to potekalo v sodelovanju s slikarko iz Radovljice. Velik poudarek bodo namenili še sodelovanju s šolami. Med drugim bodo za učence tudi na Gorenjskem pripravili delavnice, skozi katere bodo otrokom prikazali velike zveri in jim vzbudili zanimanje zanje. Pri tem računajo tudi na pomoč ambasadorjev projekta. Prvi je hokejist Anže Kopitar, ki ne želi, da se ris ohrani le kot logotip na njihovih dresih. O sobivanju z risom pa je spregovoril Stanko Anzeljc iz Lovske družine Loški potok, ki je poudaril, da so ljudje večinoma naklonjeni ponovni naselitvi risov, saj rejcem ne povzročajo škode kot druge velike zveri. »Včasih pa so tudi na risa gledali kot na strašno zver,« je spomnil na številne predsodke v zvezi z risi. Zato se bodo po besedah Roka Černeta v okviru projekta trudili spodbuditi zavedanje, da so bili risi od nekdaj del naše narave in da je tudi v prihodnje mogoče sobivanje, saj si človek ne more vzeti pravice kar iztrebiti ene vrste. »Risa smo v preteklosti namreč iztrebili ljudje in le mi ga lahko obdržimo tudi za prihodnje generacije,« je končal Černe.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / torek, 15. maj 2018 / 11:39

Nočni tek po kranjskih ulicah

V gorenjski prestolnici se je začela letošnja sezona serije Nočni tek Slovenija.

Objavljeno na isti dan


Žiri / ponedeljek, 17. april 2017 / 18:28

Združili les in čipko

V prostorih Občine Žiri je na ogled razstava Čipka v lesu in niti, ki je nastala v sodelovanju z Rokodelskim centrom DUO Škofja Loka.

Zanimivosti / ponedeljek, 17. april 2017 / 18:28

Pirhi, zajčki in zajčice

Simpatična tale lepotička z zajčkom in velikim pirhom, mar ne? Ste pomislili, da je motiv kakorkoli povezan z znamenitimi Playboyevimi zajčicami? Nak. Gre le za enega od številnih motivov,...

Gospodarstvo / ponedeljek, 17. april 2017 / 18:23

Dvajsetice za tri sokove

Na ocenjevanju za državno razstavo Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju so trije sokovi z gorenjskih kmetij dobili najvišjo možno oceno – dvajset točk.

Kultura / ponedeljek, 17. april 2017 / 18:22

V gosteh mariborski likovniki

V Mali galeriji Likovnega društva Kranj in v Galeriji Bala razstavljajo člani Društva likovnih umetnikov Maribor.

Nasveti / ponedeljek, 17. april 2017 / 18:21

Le čiste roke so varne roke

Peti maj je mednarodni dan higiene rok in na ta dan po vsem svetu potekajo kampanje zdravstvenih delavcev, s katerimi poudarjajo pomen čistih rok za zdravje ljudi. Higiena rok je ključnega pomena p...