Upokojenci bodo lahko delali in prejemali pokojnino
Sprememba zakonodaje bo v prihodnje uredila dvojni status upokojencev. Upokojenci z izpolnjenima pogojema za upokojitev bodo lahko ob ponovni vključitvi na trg dela in plačevanju vseh prispevkov prejemali celotno pokojnino.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bo skladno s koalicijskim sporazumom pripravilo predlog zakona, ki bo urejal področje dvojnega statusa upokojencev, obravnavali ga bodo tudi socialni partnerji, vlada pa ga bo v parlamentarni postopek predvidoma posredovala v prvi polovici tega leta.
Kranj – Takšnih sprememb si denimo želijo obrtniki, ki bi radi ureditev statusa upokojenih obrtnikov na način, da bi upokojeni obrtniki in podjetniki lahko nadaljevali svojo dejavnost tudi po upokojitvi in ob tem ohranili polno pokojnino. Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so trenutno v pripravi spremembe zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki se nanašajo na obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje in bodo zajemale nadgradnjo t. i. »dvojnega statusa upokojencev« (hkratnega opravljanja dela in prejemanja pokojnine) ter dvig odmernega odstotka. Na ministrstvu o podrobnostih niso želeli govoriti, povedo le: »Glede na to, da so priprave sprememb na tem področju še v teku, o konkretnih rešitvah še ne moremo govoriti. Bi pa poudarili, da bo ministrstvo skladno s koalicijskim sporazumom pripravilo predlog zakona, ki bo področje dvojnega statusa uredil celovito ob spoštovanju načela enakosti, pri čemer bodo rešitve tudi ustrezno obravnavane s strani vseh socialnih partnerjev. Vlada bo predlog zakona v državni zbor predvidoma posredovala v prvi polovici tega leta.«
O prihodnjih spremembah zakona, ki bo urejal dvojni status upokojencev, so skopi tudi na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje: »Predloge sprememb zakonodaje sicer pripravlja Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, menimo pa, da je treba pri pripravi sprememb zakonodaje upoštevati postopnost in finančne učinke ter vgraditi ustrezne pogoje (npr. dolžina pokojninske dobe brez dokupa, dopolnjena starost, odmera pokojnine od vplačanih prispevkov in posameznikove pokojninske osnove, status zavarovanca oziroma upokojenca).«
Tudi po sedanji zakonodaji imajo upokojenci možnost opravljanja dela. Toda ko človek izpolni pogoja dopolnjene pokojninske dobe in starosti, mora za pridobitev pravice do pokojnine prenehati tudi njegovo obvezno zavarovanje. To pomeni, da je v sistem vgrajeno načelo nezdružljivosti opravljanja kakršnega koli dela ali dejavnosti in hkratnega uživanja pravice do pokojnine, razen tistih, ki jih zakon izrecno dovoljuje. Med temi so institut delne pokojnine (pravico do nje pridobi, če ostane v obveznem zavarovanju v obsegu, ki ustreza sorazmernemu delu polnega delovnega časa, vendar najmanj dve uri dnevno ali deset ur tedensko), ponoven vstop v obvezno zavarovanje in hkratno izplačevanje sorazmernega dela že priznane pokojnine, izplačevanje dvajset odstotkov predčasne ali starostne pokojnine, delo upokojenca v okviru drugega pravnega razmerja ter nekatere druge oblike dela uživalcev pokojnin (začasno ali občasno delo upokojencev, osebno dopolnilno in kratkotrajno delo, opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji).